GÜNEŞLİ BAŞLANGIÇ, KARANLIK SON

Yazıma başlarken ilk önce Şenol Güneş’in ikinci milli takım teknik direktörlük kariyerini inceleyeceğim ve daha sonrasında ise eleştirilerimi yazacağım. 

Şenol Hoca milli takımın başına ilk geldiği zamanlarda büyük bir umut ve hayallerle başladı. Aslında herşeyde iyi gidiyordu. Milli takımı Avrupa Şampiyonasına götürdü, sonrasında pandemi nedeniyle bir sene ertelendi. Sonrasında Dünya Kupası elemelerinde üçte üçle başladık. Ama ne olduysa bu kadar iyi gidişten sonra Avrupa Şampiyonasında oldu. Şenol Hocanın yanlış kamp programı, taktik yetersizliği ve günümüz futbol anlayışında teknik direktörlerin yetenek ve becerilerinin daha da ön plana çıkması Şenol Hocanın yetersizliğini ön plana çıkardı. Birde kendi teknik kadrosu da yetersiz. Milli takım oyuncularımızın çoğu artık yurt dışında elit liglerde ve takımlarda boy gösteriyor. Oyuncularımız oralarda üst seviye antranörlerle çalışıyor ama milli takıma gelince kariyerinde hiçbir başarısı olmayan kişilerin onları çalıştırması tamamiyle saçmalık. 

Milli takımımızın bu noktaya gelmesi sadece teknik açıdan değil Şenol Güneş’in kendi kafasının röportajlarından da anlaşılacağı üzere 2002 Dünya Kupasında kalmış olması. Kendince orda hakkının verilmediğini düşünüyor. Birde kendisini dört büyük takım taraftarlarına sevdirme çabasında. Ama geçmişte Trabzonspor’u çalıştırdıktan sonra Beşiktaş’a geldiğinde yapmış olduğu “Kariyerimde hiç şampiyonluk yok” açıklaması Trabzonsporlu taraftarı kızdırdı. Beşiktaştaki son döneminde istenmeyen kişi haline geldi ama yinede her zaman hakkını Beşiktaş taraftarı daha çok savunuyor. Fenerbahçeli taraftarlar kendisinden zaten nefret ediyor ve Galatasaray taraftarıda Fatih Terimle kıyaslamasından dolayı sevmiyor. Çünkü Galatasaray taraftarı için Fatih Terim kırmızı çizgileridir. Fenerbahçeli taraftarların Şenol Güneş’ten nefret etmeleri içinde haklı birçok sebepleri var. 

Yukarıdaki sebeplerden dolayı dört büyük takım taraftarlarına kendisini sevdirecek diye milli takım tercihlerinide ona göre hak etmeyen ve kötü performans gösterse bile oynatan bir profil çizdi. 

Son olarak bence milli takım teknik direktörü olarak artık yabancı ve vizyonlu bir teknik direktörle anlaşılması gerekiyor. Sen bu takıma abilik yap veya tanıdık, torpille milli takım yönetilemez. 

fkorpe
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Şampiyon
Sonraki
Yalnızlık mı Dersin?

Yalnızlık mı Dersin?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.