Güç Artık Sosyal Medyada

Sosyal medyanın gücü artık inkâr edilemez sınırlara ulaştı. Her geçen gün hızla büyüyen, özellikle Covid19 nedeniyle eve kapandığımız bu günlerde, sosyal medya ve internet kullanımı geçen yıla oranla %13 artış gösterdi. Giderek artan bu kitle, günlük alışkanlıklarını değiştirmeye ve yeni dijital davranışlar geliştirmeye başladı.

2021 küresel dijital verileri

Sosyalleşme, reklam ve tanıtım, iş bulma, hızlı haber kaynağı, yardım ve sorumluluk projeleri oluşturma, etkinlikler düzenleme gibi birçok konuda yararlanılan sosyal medya her geçen gün sınırlarını hızla büyütmeye devam ediyor.

Sosyal Medyanın Gücüyle Tanışın

Günümüzde 4.5 milyardan fazla insan interneti kullanırken, sosyal medya kullanıcıları 4 milyar rakamını geçti. Bu kadar geniş bir alana ulaşabilen, insanların yaşamının bir parçası haline gelen sosyal medya nedir?

Sosyal medya için en basit tanımla iletişimin dijital ortama taşınmış halidir diyebiliriz. Fotoğraf, video, metin ve medyaya ilişkin oluşumlar içeren bir çeşitlilik sağlar. Sosyal medyayla birlikte;

  • Tek yönlü iletişim yerini interaktif ve çok boyutlu iletişime bıraktı.
  • Bilgiye zaman ve mekân kısıtlaması olmadan ulaşılabilmesini sağladı.
  • Kolayca ulaşılabilen hızlı haber kaynağı haline geldi.
  • Data adı verilen kişisel bilgilere rahatlıkla erişilebilmeyi sağladığı için bireyleri kolay ulaşılabilir hale getirdi.
  • İnsanların sosyal çevre kurmasını ve cesaretlenmesini sağladı.
  • Sanal bir ortam olan ve kitleleri bir araya getirerek etkileşim sağlayan sosyal medya pazarlamacılar için mükemmel bir pazar haline geldi.

Genel kitleye kolay erişim, maliyet olmadan erişilebilirlik, herkes tarafından kullanılabilirlik, dijital kimliğin getirdiği güven ve cesaret, sürekli yenilenen ve değişime açık oluşuyla geleneksel medyadan farkı insanların kitleler halinde sosyal medyayı tercih etmesinin en önemli nedenleri arasındadır. Hızla evirilen dünyada artık sosyal medyanın gücü ve bu gücü kullanmak zorunluluğu yadsınamaz hale gelmiştir.

Emine Yelkaya
Subscribe
Bildir
3 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
26 EKİM 2024
Sonraki
İyi Bir Dinleyici Olmak Güzel Bir Özelliktir

İyi Bir Dinleyici Olmak Güzel Bir Özelliktir

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.