GRYFFİNDOR BİNASI HAKKINDA

 Gryffindor binası nedir?

 Kurucusu zamanın büyük büyücülerinden olan Godric Gryffindor’dur. Binanın hayvanı bildiğimiz üzere aslan ve renkleri bordo-sarı. Binanın hayaleti Sir Nicholas yani bizim deyişimizle Neredeyse Kafasız Nick.
Gryffindor Binası’nın Hogwarts’taki konumuna değinelim biraz. Girişi yedinci kattadır. Ancak içeri girmek öyle kolay değil. Kapının girişinde bulunan Şişman Kadın Tablosu’na doğru parolayı söylemeniz gerek. 3.resime geçmeden önce ‘Caput Draconis’ deseniz iyi edersiniz yoksa Şişman Kadın güzel sesiyle(!) başınızı şişirebilir.
Ortak salona gelecek olursak odanın içinde rahat koltuklar, bir şömine ve birçok masa içerir. Ayrıca salonda bulunan duyusu panosunda gerçekleşecek Hogsmeade gezileri, ikinci el kitap alım-satımları veya öğrencilerin bireysel Çikolata Kurbağası Kartları değişimleri veya benzeri değişimleri yapılır.
Gryffindor kızları ve erkeklerinin yatak odaları ayrı tabi ki. Kuleye çıkan yedi kız(her yıl için) ve yedi erkek(her yıl için) yatakhanesi bulunmaktadır. Kızların merdivenlerinin üzerinde bir büyü var elbet. Böylece eğer bir erkek onların merdiveninden yukarı çıkmaya çalışırsa merdiven düzleşir ve kaydırak şeklini alır. Çıkmaya çalışan öğrenci de kayarak merdivenin başına döner. 

Gryffindor kurucusu Hogwarts’ı kuran dört kuruculardan biridir. Godric Gryffindor bir safkandır. Godric büyü yerine muggle silahları kullanmıştır. 4 yaşında üstünde Godric Gryffindor yazan bir kılıç ona hediye edilmiştir.Godric,büyücülük ile ilgilendiği zamanlarda biçim değiştirmeye özel bir yeteneği olduğunu keşfetti ve hayatının büyük kısmını Mısır’da en iyi biçim değiştiren kişilerin yanında geçirdi.Godric Mısır’ı terketmek üzereyken hırsızlar kılıcını çaldı.Ancak hırsızların karşısında beliren aslan hırsızları korkuttu ve Gryffindor’u da kurtardı.Godric aslana borçlu olduğunu hissederek bina amblemini aslan yapmıştır.Belki de Gryffindor’un biçim değiştirme ilgisine ithafen bina başkanı Biçim Değiştirme Profesörü ve Müdür Yardımcısı Minerva Mcgonagall olmuştur kim bilir. Eğer bir gün Gryffindor’a seçilecek kadar cesaretli ve çalışkan olursanız seçmen şapka size şu tanımı yapacak:                                                 ‘Seni Gryffindor’a yollarım belki
Zamanla olursun aslanın teki
Yiğittir Gryffindor’da kalan çocuklar
Hepsinin yüreği, nah,mangal kadar’
Ve son olarak Gryffindor binasının bilinen son quidditch takımına değinelim.
Harry Potter ve Melez Prens kitabına göre son kadro:
-Kovalayıcılar:Ginny Weasley, Katie Bell, Demelza Robins ( Ginny Weasley yerine Dean Thomas’ta gelmişti.)
-Tutucu: Ron Weasley( eski takım kaptanı ve tutucu Oliver Wood’u unutmamak lazım.)
-Vurucular: Jimmy Peakes, Ritchie Coote (bir dönem Harry Potter’ı serseri bludgerdan kurtarmış olan Weasley ikizleri.)
-Arayıcı: Harry Potter (1.sınıftan beri takımda olan Harry nihayetinde kaptan olmuş.) (Hatırlarsanız ilk filmde James Potter’ın Quidditch performansı üzerine bir de ödülü vardı.) 

zeynep karagöz
zeynep
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Harry Potter ve Privet Drive
Sonraki
Biz Ali ya da Ayşe den ibaret değildik, bunun çok daha fazlasıydık.

Biz Ali ya da Ayşe den ibaret değildik, bunun çok daha fazlasıydık.

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.