Harry Potter ve Privet Drive

  Privet Drive 4 numara Harry’nin eniştesi Vernon Dursley ve teyzesi Petunia’nın yaşadığı Little Whingig’de bulunan ev. Ayrıca Harry’nin doyumsuz, açgözlü kuzeni Dudley Dursley de burada yaşamaktadır. Harry Potter ve Felsefe Taşı filminde aslında bu seriyle tanışacağımız zaman gördüğümüz ilk mekandı. Her ne kadar büyüden uzak Muggle Dursley’lerin evi olsa da her şey burada başladı. 

    Lily ve James Potter’ın evlenmesiyle kardeşiyle ilişkisini tamamen kesmiş ve büyüden uzak bir yaşam sürüyordu. Ta ki 1981 yılında Hogwarts’ta anahtarlardan sorumlu olan Rubeus Hagrid, Harry’i Privet Drive 4 numaradaki evin önüne bırakana kadar.Privet Drive’ı ilk olarak ne zaman gördük, hatırlamak ister misiniz?

   Albus Dumbledore Privet Drive’a sakince geldikten sonra elindeki Püfür’ü kaldırdı ve caddede bulunan 12 sokak lambasının ışığını söndürdü. Bu arada Hogwarts’ta Biçim Değiştirme Profesörü ve Müdür yardımcısı olan Mcgonagall’ı kedi formundayken de tanımıştı.Sonuçta büyük adamdı Dumbledore, caddede öylece duran bir kedi Mcgonagall’dan başkası olamazdı değil mi? 

Harry, 11. doğum gününe kadar bu evde tabiri caizse işkence gördü.İlk olarak hangi sahnede büyümüş Harry’i gördüğümüzü hatırlıyorsunuz değil mi? Evin tini minicik Dudley’sinin doğum günüydü. Petunia merdiven altındaki dolaba Harry’nin uyanması için gürültüyle vurdu ve Dudley de o sırada aşağı koşmaya başladı. Tabi Dudley tepindikçe merdiven de Harry’nin başına yağıyordu.

   Aynı gün Dudley’e 37 tane hediye alınmıştı. Harry tabi ki onlardan kendisine hediye almasını beklemiyordu.Dudley geçen yıldan daha az hediye verildiği için huysuzluk ederken Harry de postaları almaya gitti. Dursleyler ona hediye almamıştı ama Hogwarts’tan da Harry’e bir mektup vardı bugün. Ama mugglelığın nirvanasını yaşayan Vernon ve Petunia Harry’e mektubunu açtırmadı ve böylece Harry’nin, Hagrid gelene kadar sürecek olan mektup macerası başlamış oldu.

zeynep karagöz
zeynep
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Zaman
Sonraki
GRYFFİNDOR BİNASI HAKKINDA

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.