'GİZLİ DEPRESYON' NEDİR?

Gizli depresyon, yani diğer adıyla ‘maskeli depresyon’. Nedir bu gizli depresyon? Aslında toplum içinde birçok kişinin sahip olduğu ancak kendi içlerinde saklamaya çalıştığı depresif bozukluktur. 

Hiç çevrenizdeki insanlara karşı mutlu göründüğünüz ama aslında içten içe acı çektiğiniz zamanlar oldu mu? Maskeli depresyondan muzdarip olan  bu insanlar neredeyse her gün bu durumu yaşıyorlar. Rutin hayatları boyunca farklı sebeplerden dolayı çevresindeki insanlara sürekli gülümser ve neşeli görünmek için çaba gösterirler ancak yalnız kaldıkları zamanlarda yüzlerindeki ‘mutluluk’ adlı maskeyi çıkarırlar ve acılarla, düşüncelerle, kaygıların ve endişelerin olduğu koca bir okyanusta tek başına boğulmamak için direnirler. 

Depresyon toplum tarafından önemi görülmeyen bir psikolojik rahatsızlık olsada aslında ciddi sonuçlara yol açan oldukça önemli ve belirtiler fark edilmeye başlandığında derhal önlem alınması gereken bir hastalıktır. Özellikle maskeli depresyon anlaşılması ve teşhis edilmesi bakımından normal depresyona göre daha zor fark edilir. Kişiler dış dünyaya yaşadıkları bu sorunla ilgili en ufak bir ipucu vermezler. Maskelerini taktıkları sürece, insanların arasında her şey mükemmel hatta bazen kusursuz görünür. Bununla birlikte bu kişiler maskelerinin altında, üzüntü, panik atak, düşük özgüven, tatminsizlikle ortaya çıkan keyifsizlik, hayatı rutin bir alışkanlık olarak algılama ve hedefsizlik, uykusuzluk ve bazı durumlarda intihar düşüncesi içindedirler.

Danışmanlık hizmeti ya da psikoterapi gibi destekler almanın yanı sıra, maskeli depresyon yaşayan insanlar ilk olarak çevresindeki kişilere kendilerini açarak başlayabilirler. Aileden yakın birini, bir arkadaşını kişinin kendine bir dert ortağı seçmesi ve bu kişiyle duygu ve endişelerini paylaşmayı bir rutin haline getirmesi gibi ve bunu yaparken kişinin kendisini karşı tarafa yük oluyor gibi hissetmemesi gerekir.

Biz bazen etrafımızdaki kişilerin bize destek olduklarında mutlu olabilecekleri gerçeğini göz ardı ederiz, her ne kadar kendimiz aynı şeyi başkaları için yaptığımızda bunun bizi mutlu ettiğini bilsek de. Açılmak ve duyguları paylaşmak depresif düşüncelerle başa çıkabilmenin en önemli adımı. Kendinizi boşlukta hissetmenize sebep olan şeyin ne olduğunu inkar ettiğiniz ya da onun varlığını kabullenmekten kaçındığınız sürece, yaşadığınız problemi çözmek neredeyse imkansız hale gelecek. Depresif duygu ve düşünceler gerektiği şekilde ele alınmadığı zaman, bunlar üst üste yığılır ve daha kötü hale gelirler. Önemli olan bu duygu ve düşünlere ulaşmaktır. Eğer gizli depresyonunuzun olduğunu düşünüyorsanız bunu kabullenmekten ve destek almaktan korkmayın ve kendinizi sevin. 

Mutlu hayatlar =)

gizem-nur
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Özlemek..
Sonraki
AŞK NEDİR?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.