Gerçek Cesur Yürek : MALCOLM X

İnandığınız bir düşünceden kolaylıkla vazgeçebilir misiniz? Yanlış olduğunu öğrendiğiniz halde? Hatta öleceğinizi bildiğiniz halde? Son cümle biraz ürküttü değil mi? İşte ölümde olsa dahi aklına ve insanlara köle olmayan bir liderden bahsedeceğim şimdi size.Hayır hayatından değil.Zekasından ve cesaretinden bahsedeceğim.

Malcolm X

Irkçılığın had safhada olduğu yıllar.Malcolm X o zamanlar ilkokula giden bir çocuk.Babası KKK (ırkçı örgüt) tarafından katledilmiş ve annesi babasını o halde gördüğünde delirmiş ve akıl hastanesine kapatılmış.Böyle bir hayatta yaşama tutunmaya çalışan birisi.

İlkokuldayken öğretmeni tarafından “Büyüyünce ne olmak istiyorsun?” sorusu yöneltiğinde “Avukat olmak istiyorum” diye cevap vererek kendi karakterini o zamandan belli etmişti.Öğretmeninin cevabı ise şu olmuştu. “Sen bir zencisin.İyi bir marangoz olabilirsin.” Yıllar sonra ise söyleceği söz şu olmuştu Malcolm X’in.

“Normalde Oxford Üniversitesi’nin kapısından dahi geçemem ama bugün burada konferans veriyorum.”

Bir hukuk diploması olmamasına rağmen en iyi insan hakları savunucularından biri olmuştu son yıllarında. Peki nasıl oldu?

Kadın pazarlama, uyuşturucu , hırsızlık gibi suçlarla dolu yıllardan hapishaneye düşünce tam bir kitap kurdu olmasına doğru giden uzunca bir yolu var Malcolm’ın.

Bir suç makinesinden , insan hakları savunuculuğuna gider uzunca bir yol.

Bir insanın düşünmeye ihtiyacı varsa, gidebileceği en iyi yer, bana sorulursa, üniversiteden sonra, hapishanedir.

Bu söz ona aittir.Çünkü ilk aydınlanışı hapishanede olmuştur.

Asla fikrinin kölesi olmadığını ikinci yaşadığı değişimden anlayabiliriz.Artık bağlı olduğu cemiyette ona sırtını dönmüştür.Her zaman yanlışa karşı dimdik durmuştur.Cemiyetten ölüm tehdidi almasına rağmen hatta ailesinin ve kendisinin canına kastedilmesine rağmen ayrıldığı cemaate karşı savaşını vermiştir.Öleceğine rağmen vaazlarına devam etmiştir ve işte o son vaazında 27 kurşun ile hayatına gözlerini hayata yummuştur.

Dünya insanı olmayı başarmıştır.Ne siyahların beyaza nede beyazların siyaha üstünlüğü olmadığını herkese duyurmuştur.

Gerçek cesur yürek MALCOLM X’tir.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.