Gençlik Ateşi

Biz inanmak istiyoruz. Biz bilmek istiyoruz. Hepimizde anlam veremediğimiz bir boşluk var. Gözlere baktığımızda ne kadar kaybolmuş olduğumuzu görmüyor muyuz? Gülümsersin ama için ağlıyor, susarsın ama haykırasın var, konuşursun ve dinleyenin mi var? Görmek istiyoruz sevgi nasıldır, sevmenin ve sevilmenin anlamı nedir? Hepimiz kırgınız, hevesimiz kırılıyor, eksik geçiriyoruz bu günleri. Çocuk değiliz artık, eğer çocukluğumuzu yaşayamadıysak, vay halimize. Vay bize. Vay milletimize. 

Uzanmış hayallerimin bir gün gerçekleşeceğini beklerken, kendime bazı sözler verdim. Başarabilecek miyim? Hedefime ulaşabilecek miyim? Yoksa gidecek miydi gençliğim elimden, ya gençlik ateşimi söndürürsem? Eğer halen gençsem umut her zaman var. Önce inancımızı hiçbir zaman kaybetmemeliyiz. Peki, kaybetmek üzere olduğumuzu göremiyor musunuz? Kirli olan bu dünyanın gürültüsünü şarkılarla, görüntüsünü dizi, film, vlog ile kapatıyoruz. Oyunlar oynuyoruz çünkü hayatın oyunlarını görüyoruz. Güzel bir dünya bıraktığımızı, her gün dünyayı iyileştirdiğimizi düşünmek istiyoruz.

Okuduk, çalıştık, belki de eğlendik ama belki. Hayallerimizin bir kısmını sadece hayal olarak bıraktık, susturulduk, özgürlüğümüzü aradık ama kaybolduk, vurulduk hem kalpten hem de ruhen yorulduk ve unutulduk. Öldürüldük. Kandırıldık. Bize söylenen sözlere kandık. Şimdiki zamana göre kaç milyon genç yaşadığına pişmanlık duyuyor? Kaçı intihar ediyor, kaçı istemediği hayatı yaşıyor? Kimisi suçlu oluyor, kimisi suçlu duruma düşüyor. Peki ya gençlik yoksa elden mi gidiyor? Gençler gençliğini yaşayamıyor. 

Ne bu saygısızlık? Nerede ahlak? Nedendir bu yalan dolan? Kimi kandırıyorsun? Biliyorum artık inanmıyorsun bazı şeyleri değişmeyeceğine, yorgunsun, kırgınsın, kızgınsın, sevgisizsin, parasızsın, istemediklerin oluyor sürekli, bildiğin bu dünya daha farklı ve bu insanlar güvenilir değil. Ama eğer gençsen her şeyin bir yolu var – kalbini, aklını, kendini temiz tutmalısın. Kendini yanlışlardan ve kötülüklerden arındırmalısın. Gecenin gündüzün yer değiştirdiği gibi, kötü günlerinde değişir ve inişli çıkışlı bu hayatta elbet yükseldiğin günler olur. Kıymetini anlamak değer vermektir. 

Birini değiştiremeyiz ve elbette bunu da istememeliyiz. Kendimizi değiştirebiliriz. Bilgi güçtür. Para sadece bir araç değil, hesaplı olmak gerekir. Sigara ve alkol sadece zaman öldürür – sevmek sevilmek kadar önemlidir. İlk önce dinlemek sonra anlamak daha doğrudur. Öfkeyle kalkan zararla oturur. Bir şeyi ifade etmek için ne küfüre ne de kötü söze gerek vardır. Seni anlamayan insanla fazla konuşma, herkese değer verme, cahile laf anlatamazsın. Genç olmak demek öğrenime açık olmak demektir. Bildiğin kadar konuş, sorulduğunda konuş. Bilmiyorsan sor, yanlış biliyorsan kabul et. Öğren. Kendini geliştir. Yeniliklere açık ol. Genç canlılığı temsil eder. Genç gerekirse savaşır ve yıkar. Genç olmak ‘gençlik ateşini’ söndürememek ve söndürülmesine izin vermemektir. 

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.