GEEZEGENELER NEDEN YUVARLAK?

  • Herkese merhaba! Bugün sizlere gezegenlerin neden yuvarlak olduğunu anlatacağım.

•Hepimiz biliyoruz ki evrende Dünya dışında başka gezegenlerde var. Bu gezegenlerden şu anda yaşam sadece Dünyada var. Peki neden tüm gezegenler,galaksiler ve Dünyamızı ısıtan Güneş neden yuvarlak? 

Bunun sebebi çok açık Çünkü evrende var olan kütle çekim kuvvetinden dolayı dünyada dahil olmak üzere tüm gezegenler yuvarlaktır. Kütle çekimi olmasaydı belkide şu anda bir kürenin üzerinde değilde belki üçgen bir tabakanın bir kısmında yaşıyor olurduk,kütle çekimi gezegenleri sıkıştırarak düzenli bir şekile sokmuştur.Ancak bazı gezegenler tam küre şeklinde yani yuvarlak değil. Örneğin Venüs ve Merkür gezegenlerin tam küre şeklindedir  Tıpkı bir basketbol topu gibi küre şekline sahipler, ancak Jüpiter ve Satürn tam bir küre ye sahip değildir hafif bir kayma vardır şekillerinde. Bunun nedeni ise Satürn ve Jüpiter merkez kısımlarında biraz daha kalındır çünkü kendi etraflarında daha hızlı dönerler. Bu da bu gezegenlerin ekvator çevresinde bir şişkinlik oluşturur,bunda dolayı daha iyi bir küre şekline sahip değiller.

●Bugün sizlere güzel bir yazı sunduğumu düşünüyorum herkese  iyi günler dilerim.

!NOT:Yazılarımızın %95’i bize aittir,diğer kısımlar araştırmalar sonucu kaynak olarak yazılmıştır. Bu arada kısa bir süre sonra soru cevap ve öneri için bir Gmail adresi açılacaktır.

      《 YAZI KAYNAK ADRESİ İÇİN TIKLAYIN…》

okur

Yazar: FOREVERREADER

GİZEMLİ BİR YAZAR...

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.