Ezberletme Öğret

İnsanlar neden her şeyi ezberlemek zorunda kalıyor ?

Beynimizin sonsuz bir belleğe depolama alanına sahip olduğunu biliyor musunuz? 

Eğitim hayatım boyunca hiç bir öğretmen bana ezberleme öğren demedi. Ve şimdi ben de bir (Fen Bilimleri) öğretmenim. Ve meslek hayatım boyunca tek bir şeyi öğretmem gerektiğini kabullendim o da ezberletmeden öğretmek..

Bu bir felsefe haline geldi. Ve gerçekten ezberlemenin ne kadar gereksiz ve yorucu olduğunu gözlerimle kendimde yaşayarak gördüm. Araştırmalarım sonucunda Türk ve rekorlar kırmış bir hafıza tekniği şampiyonu olduğunu öğrendim. Melik Duyar !

Melik Duyar aslında bir inşaat mühendisi ve Fotoğrafik Hafıza dalında dünya şampiyonu olarak altın madalyası var. Aynı zamanda “Dünya Hafıza, Zihisel Matematik ve Hızlı Okuma Olimpiyatları”MEMORIAD ‘ın da uluslararası başkanı. Ve kendisi kurmuş olduğu Mega Hafıza isimli eğitimler veriyor.Bu eğitimler arasında dil kursları, hızlı okuma, müzik aletleri, zeka oyunları vs var. Çocuklar içinde değil tüm yaş gruplarının bilmesi gereken beynini tanıyıp öğrenip doğru kullanarak yapamam, öğrenmesi zor dediği şeyleri aslında basit bir şekilde yapabileceğini fark ettiği andaki gözlerde o parlamayı görmek harika !!

Beyin dediğimiz organ o kadar mükemmel bir şekilde yaratılmış ki onu kullanabilen gerçekten çok az insan var bu sadece bir söz değil ciddi anlamda söylüyorum.Şu efsane yanlış cümleyi de söylemeden edemeyeceğim insanlar beyninin sadece % 10’ununu kullanıyor 😂 alakası yok. Beynimiz vücudumuzun % 2′ sini oluşturuyor ve %20 bir enerji harcaması var yani diğer canlılara oranla oldukça fazla enerji tüketen beynimizin sadece 1/10’unu kullanması mantıklı değil. Beynini zorlayarak konfor alanından çıkıp o zorlayıcı düşünmesi bile imkansız olan her şeyi yapabilir bir insan. Ve zorlayıp düşünmeye başladığı anda da beynim uyuştu ay başım ağrıyor, valla beynim sulandı, valla beynim durdu almıyor artık 🤯 demeye başlar. Ayrıca beyin sulanması diye de bir şey yok beyin kurumasıdır o cümlenin doğrusu. Çünkü insanın beyninin %78-80’i sudur. Ve susuz kaldığı zaman ağrımaya başlar o yüzden bu da önemli bir bilgidir başınız ağrıyorsa hemen ağrı kesicilere koşmayın önce bir iki bardak su için ve geçmesini bekleyin.

Sizlere çok alakasız gibi duran bir kaç konuyu anlatmak istedim. Hepsinin bir puzzle parçası gibi birbirine bağlı olduklarını hissettirmeye çalıştım. Umarım zevkle okumuşsunuzdur.

Sağlıklı günler diliyorum.  

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.