Eyvah Sınav Haftası!

Bildiğiniz üzere çoğu öğrencinin sınav haftası yaklaşmaya başladı. Bir kısmımız ders çalışacak motivasyonu bulamıyor bir kısmımız ise masa başına oturduğu halde verimli bir şekilde çalışamıyor. Bu da her birimiz için başlı başına bir stres kaynağı haline geliyor. Bu yazıda birazcık kendi uyguladığım yöntemlerden bahsedeceğim size umarım yararlı olur. O zaman başlayalım.

Öncelikle planlı hareket etmekte fayda var.

Ben planlı yaşamayı sevmeyen bir insanım ama ders çalışmam gerekiyorsa veya masa başında yapmam gereken bir iş varsa plan yapmayı seviyorum ve yararlı buluyorum. Ufacık bir defterim var ve bu defterde gün içinde çalışmam, bakmam gereken yerleri yazıyorum ki hem unuttuğum bir konu olmasın hem de bakmam gerekenleri planlı bir şekilde görebileyim.

Çalışma stilinizi belirleyin.

Aslında çoğu öğrenci ders çalışma konusunda yapılması gereken şeyleri yaptığı halde verimli bir şekilde çalışamadığını ifade eder. Bunun sebebi tek başına bir yöntem olmamasıdır. Birden fazla yöntem geliştirip hepsini deneyip size uygun olanını seçebilirsiniz. Örneğin ben videolarla ders çalışıp daha verimli olduğunu düşünürüm fakat siz notlar çıkarmanın daha verimli olduğunu dile getirirsiniz. Bu tamamen size kalmış bir şey tüm yöntemleri deneyerek hangisinin sizin için daha faydalı olduğunu bulabilirsiniz.

Hazır bu konuya değinmişken bir teknikten bahsetmek istiyorum. Mutlaka aranızda duyanlar olmuştur fakat ben bu tekniği de ders çalışırken bir deneyin derim çünkü ben kendi açımdan çok faydasını gördüm.

Eğer ki o gün kendinizi ders çalışmak için enerjik hissetmiyorsanız ve motivasyonunuz çok çabuk dağılıyorsa pamodoro tekniğini kullanabilirsiniz. Bu teknikte 25 dakika çalışıp 5 dakika kendinize ara veriyorsunuz ve tam bir saat çalıştığınızda 15 dakikalık bir araya giriyorsunuz. İnternette pomodoro sayacını kullanarak bu yöntemi deneyebilirsiniz. Ben denediğimde gerçekten faydasını gördüm ve sıkılmadan o gün yapmam gereken şeyi aralar vererek tamamlamıştım. Fakat dediğim gibi o gün ders çalışma motivasyonunuz yerindeyse bu tekniği kullanmanız sizin için zamandan çalabilir.

En önemli şeylerden bir tanesi de dikkat dağıtacak şeylerden kurtulun.

Bunu çoğu yerde duymuşsunuzdur. Özellikle telefon elektronik eşyalar dikkati çok çabuk dağıtabiliyor. Telefonunuzu uzaklaştırıp başka bir odaya götürseniz dahi kalkıp gidip bakabiliyorsunuz. En azından ben öyle yapıyordum. Bunun için evdeki bir bireyden yardım alabilirsiniz. Diyelim ki ertesi gün önemli bir sınavınız var ve ders çalışmanız gerek evdekilerden ricada bulunup telefonunuzu saklamalarını isteyebilirsiniz.

Ders çalışma ortamından bahsetmişken ders çalıştığınız bir ortamda kırmızı renkte eşyalar ağırlıkta olursa uykunuz gelmez ve enerjik olarak çalışmaya devam edebilirsiniz.

Renkli defterler ve kalemler

Benim için en işe yarayan yöntemlerden bir tanesi de bu sanırım. Kırtasiye ürünlerini çok seviyorum. Defterler kalemler içimi açıyor adeta. Kendi tarzınıza hitap eden defterler ve renkli renkli kalemler kullanırsanız ders çalışma motivasyonunu yakalayabilirsiniz.

Kendinizi Ödüllendirin

Diyelim ki yemek istediğiniz bir çikolatanız var yada izlemek istediğiniz bir video. Durun sakın yapmayın. Ders çalıştığınız esnada kendinizi hedeflediğiniz yere geldiğinizde bu tarz şeylerle ödüllendirebilirsiniz.

Sosyal medyada ders çalışma sayfaları

Bu tarz sayfaları takip ederek motivasyonunuzu ve çalışma isteğinizi arttırabilirsiniz. Ben bunu yapmayı çok seviyorum.

Ve kendinizi çok yormayın ruhunuzu sakinleştirin ve stres yapmayın

Konular yetişmeyecek kaygısıyla yetişebilecek konuları bile acele acele çalışmak size kazandırmaktan öte kaybettirebilir. Planlı ilerlerseniz böyle bir kaygınız olmaz yada öncelikli ve eksik olduğunuz konuları çalışmaktan başlayabilirsiniz.

Sınav içinse stres yapmayın elinizden geldiğinizce çalıştıktan sonrası sizi düşündürmesin. Unutmayın bu sınavların her biri sizin hayatınızın ufacık anı sadece geriye dönüp baktığınızda hiçbirinin stres kaynağı olmadığını göreceksiniz.

Yine de bunun için size önerebileceklerim rahatlatıcı bir müzik, güzel motivasyon videoları ve sıcacık bir kahve olabilir.

Umarım bu yöntemler işe yarar ve sınavlarınız çok iyi geçer.

HEPİNİZE BAŞARILAR 🙂

seray
üniversite öğrencisi 21 yaşında
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bir Kitap Tahlili
Sonraki
Kadehleri Doldurun Ben Geldim

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.