Evden Çalışmayı Avantaja Çeviren 14 Altın Öneri

Fotoğraf sahibi: Andrea Piacquadio (@Andrea Piacquadio on Pexels)

Pandemiyle birlikte ofisimizi evlerime taşıdık. Başlarda bunun geçici bir süreç olduğunu düşünmüştük fakat günümüzde bu sisteme dönen çok fazla şirket var. Hatta iş görüşmelerimizde yer alan sorulardan biri oldu. Evden çalışırken hepimizin en çok zorlandığı konu bence konstantrasyonumuzu işimize tam verebilmek. Bu süreçte rehavete kapılmak en büyük düşmanımız. Evden çalışırken sizin için derlediğim önerilerle üretkenliğiniz artacak, çalışırken aralarda bedeninize ve ruhunuza yatırım yapıyor olacaksınız.

Fotoğraf sahibi: Peter Olexa (@Peter Olexa on Pexels)

 

Evde Çalışmanın Psikolojiye Etkisi

Evde çalışmanın ayrı bir konforu olduğunu iyi biliyoruz fakat bu konforun ipini kaçırdık mı işler kötüye gidebilir. Devamlı uyku modunda olup, üretkenliğimizi kaybedebiliriz. Bunu engellemek için disiplinli ve planlı çalışmak çok ama çok önemli. Yapacağınız ufak eklemeler ve değişikliklerle evden çalışmaktan daha çok verim alacaksınız. Hem evden çalışıp hem de hayat kalitenizi yükseltmek ister misiniz? Öyleyse maddelere bakalım.

Fotoğraf sahibi: Ketut Subiyanto (@Ketut Subiyanto on Pexels)

 

Uzaktan Çalışırken Zamanı Nasıl Yönetmeliyiz?

Öncelikle bir mesai saatinizin olduğunu unutmayın, yan gelip yatarak işlerinizi öğleden sonraya ertelemeyin. Mesela mesainiz 08:00-17:00 arasındaysa, tüm işlerinizi bu saat diliminde planlayın. Böylece ertelediğiniz işlerinizi bitirmek için akşam mesaisi yapmak zorunda kalmayacaksınız. Mesai saatiniz içerisinde kendinize 1 saat yemek molası, sabah ve öğleden sonra olmak üzere 15’er dakika molalar verebilirsiniz. Eğer kendi işinizi yapıyorsanız, kısıtlamayacak bir şekilde çalışma saatlerinizi öne çekerek kendinize daha fazla saat ayırabilirsiniz. Günün büyük bir kısmı sizin olur. 🙂

  1. Erken kalk
  2. Güne plan yaparak başla
  3. Mesai saatlerini tıpkı ofiste çalışır gibi verimli geçir
  4. Günün sonunda notlarına göz at, tüm işlerini bitirdiğine emin ol 
Fotoğraf sahibi: George Milton (@George Milton on Pexels)

 

Evde Çalıştığınız Ortamın Verimliliğini Nasıl Sağlarız?

Hepimiz sahile açılan bir balkon penceresinin karşısında çalışmayı dilerdik fakat pek mümkün olmuyor. Evinizin gürültüden ve kalabalıktan uzak en sessiz ortamını tercih etmeniz oldukça önemli, ben güneş alan aydınlık alanları daha çok seviyorum. Bu tercih size kalmış tabii. Çalıştığınız odanın pencerelerine minik yeşillikler ekleybilirsiniz. Süs kaktüsler bu konuda oldukça minimal bir iç mimari havası katıyor. Masanızın üstü çok karmaşık olmasın, sade, yalın ve temiz bir ortam yaratın. Yeşil renk üretkenliği arttırdığından genelde, masaüstümdeki kalemlik, defterim vs. yeşil renk tercih ederim. ( Duvarımı yeşile boyatmak yemiyor.) Postürünüzü bozmayacak bir çalışma sandalyesi edinin. Bu alan sadece size özel olmalı.

Fotoğraf sahibi: Klaus Nielsen (@Klaus Nielsen on Pexels)

 

Öğünlerinizi Atlamayın

Sabah bakımınızdan sonra güne güzel ve özenli bir kahvaltıyla başlayın. Güzel bir kahvaltı gün boyu sizi zinde tutacaktır. Kahvaltı tabağınızda, protein, çiğ kuruyemiş ve meyve bulundurmak iyi bir fikir olabilir. Öğlen yemeğinizde de tabağınızda protein ve yeşillik bulundurun. Aralarda içeceğiniz 2 fincan yeşil çay metabolizmanızı hızlandıran muhteşem bir antioksidan.

Fotoğraf sahibi: Vlada Karpovich (@Vlada Karpovich on Pexels)

 

Dikkatinizi Dağıtacak Etkenleri Göz Önünde Bulundurmayın

Karşınızda bulunan bir derginin fotoğrafı, gözünüze takıldığında o an fotoğraftaki bir detay hakkında düşünmeye başlayabilirsiniz. Kitap, dergi ve kişisel telefonunuzu etrafınızda bulundurmayın. Böylece dikkatinizi çekip, işinizi bırakmanıza sebebiyet vermeyecek. Küçük molalarda telefonunuza bakıp, kafanızı biraz dağıtabilirsiniz. Tabi bu 3-4 dakikayı asla geçmemeli.

Fotoğraf sahibi: Pramod  Tiwari (@Pramod  Tiwari on Pexels)

 

Çalışırken Rahat Olduğunuza Emin Olun

Bir süre sonra devamlı oturmak gerçekten can sıkıcı bir hal almaya başlıyor. Oturduğumuz süre boyunca boyun sağlığı için, laptop kullanıyorsanız mutlaka yükseltici standı edinin ve bilgisayarınız için parlaklık önleyici kullanın. Bazılarımız koltukta çalışmayı sevdiği için koltuk sehpası edinebilir.

Fotoğraf sahibi: Mikael Blomkvist (@Mikael Blomkvist on Pexels)

 

Günlük Rutininize Egzersiz Ekleyin

Sizin de bildiğiniz gibi egzersiz, kan dolaşımımızı hızlandırıyor ve zihnimize iyi geliyor. Biz ne kadar sağlıklı bir bedene sahip olursak zihnimiz o kadar açık ve üretken olur. Öğlen aranızda kısa bir yürüyüş yapabilir veya esneme hareketleri çalışabilirsiniz. Öğleden sonra verdiğiniz molanızda 15 dakikalık nefes egzersizleri ya da alternatif olarak pilates yapmanız bedeninizi ve ruhunuzu geliştirecektir. Aralarda mutlaka ayağa kalkın ve esneme hareketleri yapın.

Nefes Egzersizlerinin Faydaları

Nefes egzersizleri düzenli yapıldığında, stresi ve kaygıyı azaltır. Odaklanma ve düşünme yeteneğiniz gelişir. Vücudunuzun ihtiyacı olan oksijeni karşıladığında daha sağlıklı ve mutlu olacaksınız.

Çalışma Ortamınız Temiz ve Düzenli Olsun

Odanızda çalışıyorsanız, dağınık bir masa, dağ haline gelmiş kıyafetlerden hemen kurtulun. Sabah ilk uyandığınızda çalıştığınız ortamı düzenleyin. Toz alın, masa düzenleyicisi kullanın. Bu arada kokuların insan ruhuna çok iyi geldiğine inanırım. Bu yüzden aromaterapi difüzörü edinebilirsiniz. Lavanta yağı çok iyi gelecektir.

Gözlerinizi Dinlendirmeyi İhmal Etmeyin

Çok basit, yapsam ne olur yapmasam ne olur diye düşünmeyin ve muhakkak her 20 dakikada 1 ekrandan gözlerinizi çekin ve 20 metre uzaklığa 20 saniye boyunca bakın. Farkı gerçekten göreceksiniz.

Planlı İlerleyin

Sabah ilk yaptığınız şey gün içinde yapacaklarınızı ve toplantılarınızı planlamak olsun. Bir not defteri (somut veya bilgisayarınızda) edinin ve mutlaka yaptığınız işleri ve yapacaklarınızı not edinin. Mail bildirimleriniz hep açık olsun, gün içerisinde 3 kere kontrol edin.

Fotoğraf sahibi: Ketut Subiyanto (@Ketut Subiyanto on Pexels)

 

Çevrenizdeki İnsanlara Sınırlarınızı Çizin

Siz mesai saatinizdesiniz. Etrafınızdaki insanlar saygı duymalı, sizi çok önemli bir olay olmadığı sürece rahatsız etmemeliler. Sizi devamlı arayan arkadaşınıza önemli olmadığı sürece mesai saatlerinde aramalarını cevaplayamacağınızı belirtin, partnerinizle aynı evde yaşıyorsanız uzayan muhabbeti kibarca sonlandırın. Kibar ama net bir dilde belirtmeniz işe yaracaktır.

Fotoğraf sahibi: Ivan Samkov (@Ivan Samkov on Pexels)

 

Günlük Rahat- Şık Kıyafetler Tercih Edin

Lütfen mesaiye 5 dakika önce uyanıp, pijamalarınızla bilgisayar karşısına geçmeyin. Bunu yapmak zamanla sizi tembelleştirecek. Mesaiden 1 saat önce kalkın. Her sabah yüzünüzü yıkayın ve sabah cilt bakımı rutininizi uygulayın. Ilık bir duşta uyanmanıza yardımcı olacaktır. Evde rahat konforlu eşofman takımları tercih edebilirsiniz, eğer toplantınız varsa polo yakalı bir t-shirt tercih edin. Asla pijamayla günü geçirmeyin. Bu işinizi de ciddiye aldığınızı gösterecek.

İşlerinizi Gününde Tamamlamaya Çalışın

Gerçek anlamıyla bugünün işini yarına bırakma. İşlerinizi gününde bitirin ve ertesi güne hazır şekilde başlayın. Yeni güne dünden kalma işinizle değil, bugün yapacaklarınızla başlayın.

Fotoğraf sahibi: Vlada Karpovich (@Vlada Karpovich on Pexels)

 

Molalarınızı Verimli Geçirin

Evet verimli çalışmamız gerektiğini hepimiz çok iyi biliyoruz ama mola vermenin de vakti geldi. Kendinize güzel bir içecek yapın. İster filtre kahve ister bitki çayı olsun ama içerken keyiflendirecek bir şeyler olsun. Biraz müzik dinleyerek dans edebilirsiniz. Kendinize vakit ayırıp cilt bakımı yapabilir veya da vücudunuzu kuru fırçayla fırçalayıp kan dolaşımınızı arttırabilirsiniz. İnanın bana işinize geri döndüğünüzde çok daha üretken ve motive olacaksınız.

Kendinizi Ödüllendirin

Motivasyonunuzu yüksek tutmak için kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın. Molanızda kahve almaya çıkabilir veya o gün öğle yemeğinizi dışarda yiyebilirsiniz. Bazen mekan değişikliliği iyi olacağından gün boyu Wi-Fi’yı kullanabileceğiniz mekanlar tercih edebilirsiniz.

‘Başarılı olmak için tutunacak bir şey , sizi motive edecek, size ilham verecek bir şey bulmanız gerekir.’

Bir Spotify Listesi Oluşturun

Çalışırken kendinize müzik zevkinize uygun bir playlist oluşturun. Piyano, keman melodileri dinlemek de işe yarayabilir. Spotify’da hazır playlistleri de dinleyebilirsiniz. Hem böylece müzik kültürünüz de artacaktır.

 

Haftalık Temizlik Rutini Geliştirin

Haftanın son çalışma gününde, son 15 dakikanızı temizliğe verebilirsiniz. Bu detaylı bir temizlik olacak çünkü ofisiniz (masanız) pazartesi günü düzenli ve temiz olmalı. Bilgisayarda dosyalarınızı düzeltebilir, gereksizleri silebilirsiniz. Gereksiz ve kullanılmış kağıtları geri dönüşüme atmak için ayırıp, dosyalarınızı düzenleyebilirsiniz. Kalemlerinizi ve masanızın üstünü dezenfekte edip, çöpünüzü atın. Bu çalışma alanınıza olan saygınızı ve özverinizi arttıracak.

Beforia
Moda, kişisel bakım, bazen dedikodu
Önceki
Bir ‘şey’den bahsediyorum
Sonraki
Merhaba Sevgili İnsanlık

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.