Ev Ekonomisinde Tasarruf Etmenin Yolları

Kumbara

Planlı ev ekonomisi ile aylık harcamalarınızda tasarruf etmeyi hiç düşündünüz mü? Plansız para harcama alışkanlıklarınızı gözden geçirerek ciddi miktarlarda tasarruf etmek mümkün. Gelin sizi “Param nereye gidiyor anlamıyorum” demekten kurtaracak birkaç yöntemi inceleyelim.

Alışveriş Sepeti

Ev/Mutfak Alışverişi

Evinizde kullanmak veya tüketmek için aldığınız her ürünü ev alışverişinizin bir parçası sayabilirsiniz. Çoğu hane için bu harcamaların başında mutfak alışverişi gelir.

Bu alışverişlerde tasarruf etmenin birinci ve mutlaka dikkate alınması gereken yolu alışveriş listesi yapmaktır. İhtiyaçlarınızı belirleyerek oluşturacağınız bir alışveriş listesi sayesinde, markete girdiğinizde gördüğünüz her ürünü almak yerine neye ihtiyacınız olduğunu biliyor olacaksınız. Unutmayın ki süpermarketler, size mümkün olduğunca çok ürün aldıracak şekilde tasarlanıyor.

İndirimler de her zaman sandığınız kadar faydalı şeyler olmayabilirler. Alışveriş listesinizde olan ürünlerin indirim zamanlarını takip etmek her zaman cüzdanınızın yararına olacaktır, ancak unutmayın ki indirimler genelde çok fazla satılmayan ürünleri almanızı sağlamak amacıyla uygulanır. Dolayısıyla bu tür ürünleri sadece indirimli oldukları için almamaya dikkat etmek gerekir.

Her gün dışarıda yaptığınız rutinleşmiş tüketim alışkanlarınızı tespit edip, bunların bir kısmını evde hazırlayarak tasarruf etmeyi deneyebilirsiniz. Dışarıda her gün içtiğiniz bir kahveye ortalama 5 TL vermek yerine, kahvenizi evinizde hazırlayabilir; öğle yemeklerini dışarıda yemek yerine önceden evde hazırladığınız bir öğle yemeğiyle bu öğünü geçiştirebilirsiniz.

Alışveriş konusunda son bir not olarak; yeme ve yemek pişirme alışkanlıklarınızı önceden tespit ederek haftalık bir yemek programı çıkarabilir ve alışveriş listenizi de bu programa göre hazırlayabilirsiniz. Böylece hiçbir ürünü ihtiyacınızdan fazla almayarak, son kullanma tarihi geçmiş veya bozulmuş olduğu için atmak zorunda kaldığınız ürünleri hayatınızdan çıkartabilirsiniz.

Elektrik

Elektrik Kullanımı

Ev ekonomisine katkı sağlamanın diğer bir yolu da elektrik kullanımınıza dikkat etmek. Odadan çıkarken ışığı kapatmak, kullanmadığınız elektronik cihazların fişini çekmek gibi şeyler herkesin bildiği temel tasarruf yöntemleri arasında yer alıyor.

Fakat bunun dışında, akıllı sayaç sahibi elektrik abonelerine uygulanan fiyat tarifelerine göre, günün belirli saatlerinde elektrik kullanmak, diğer saatlere göre daha ucuz ya da daha pahalı olabiliyor. Elektriğe günün hangi saatinde ne kadar ödediğinizi araştırarak, elektrikle çalışan birtakım ev aletlerinizi farklı saatlerde kullanmayı deneyebilirsiniz.

Metro

Ulaşım

Ulaşım da her ne kadar evin dışında yapılan harcamalardan gibi gözükse de, burada dikkat etmeniz gereken şey tatiller veya keyfi seyahatlerdeki ulaşım yönteminiz değil. Her gün evden ulaşım ve eve ulaşım için kullandığınız yöntem de ev ekonominizin bir parçası.

Akaryakıt fiyatlarını göz önünde bulundurarak, hususi araç kullanımınızı hafta sonları ve şahsi işlerinizle sınırlandırmayı düşünebilirsiniz. Her gün işe gidip gelmek için toplu taşıma kullanmak ya da birkaç arkadaşınızla birlikte “carpooling” yapmak da aylık bazda tasarruf etmenizi sağlayacak yöntemler arasında yer alıyor.

Hususi araç kullanımınızı kısıtlamak, yalnızca günlük ulaşım giderinizi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda aracınızın rutin bakım ve parça değişimi masraflarını da ciddi anlamda düşürür. Yani uzun vadede yapacağınız tasarruf, kısa vadedeki tasarrufa kıyasla ev ekonominize çok daha fazla katkı sağlayabilir.

Lunapark

Eğlence

Genellikle ev dışında yapılan harcamalar kapsamına girse de, eğlence için ayırdığınız bütçenizi de kontrol etmek tasarruf yöntemlerinden biridir. Buradaki amaç eğlenceye ayırdığınız paradan kısmak değil, plansız şekilde gerçekleşen eğlence amaçlı etkinliklere karşı önlem almak. Bu etkinlikleri önceden planlayarak, bütçenizden kısmadan eğlence ihtiyacınızı giderebilir ve aynı zamanda da tasarruf edebilirsiniz.

ING’den Turuncu Ekstra ile avantajlı alışveriş çok kolay!

Turuncu Ekstra’lılar alışverişlerini kazanca dönüştürüyor ve birçok avantajdan yararlanıyorlar.

Turuncu Ekstra’yla;

 • E-Turuncu ve Turuncu Hesaplarınıza %2 ek faiz uygulanır
 • Kredi faiziniz avantajlı olarak yansır
 • Havale /EFT ücreti ödemezsiniz
 • Başka banka ATM’lerinden ayda 3 kere ücretsiz para çekebilirsiniz.

Turuncu Ekstra hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

ING
ING Türkiye olarak; Türkiye'de yenilikçi, erişilebilir, şeffaf ve kolaylıkçı bir bankacılık anlayışıyla hareket etmek , doğru zamanda ve doğru çözümlerle müşterilerimizin yanında olmak önceliğiyle çalışıyoruz.
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Acı Kahve 4
Sonraki
Bilinçaltı Açığı

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
 • Kişisel akışını oluştur
 • Favori yazarlarını takip et
 • Yazılarını binlerce okura ulaştır
 • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
 • Kişisel akışını oluştur
 • Favori yazarlarını takip et
 • Yazılarını binlerce okura ulaştır
 • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
Aralık ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
Aralık ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.