Etkili çalışma yöntemleri

Yeni nesil sorular herkesin kafasını karıştırıyor ve yapamayacakları dan korkuyorlar. Artık korkmanıza gerek yok çünkü bu çalışma yöntemleri sayesinde bir dahi olacaksınız. 

Nasıl mı? 

Matematik çalışmanın en etkili yöntemi zihnini yönetmektir. Önce konu anlatım dinleyin sonra soru çözün. Yanlışlarına bakıp hangi konuda eksikseniz tekrar konu anlatım dinleyin. Her şey tamamsa sıra zihin yönetmekte. Kendinize sorular hazırlayın ve onları çözün böylelikle daha iyi anlayacaksınız aynı yöntemi Fizik dersi için dekullanabilirsiniz. 

Edebiyat da herkes yazarların çok oluşundan şikayetçi. Yazarları ezberleyebilmenin en kolay yöntemi sözleridir. Önce bir yazar belirleyin sonra bu yazarın sevdiğiniz bir sözünü hatırlayın böylelikle aklınızdan çıkmayacaktır. 

Tarih ise ezberini dışında bilgiye önem verilmeli. Örneğin padişahların sırasını ezberlemek yerine o padişahların neler yaptığını bilmelisiniz. 

Kimya ve biyoloji ezber ve bilgiye dayalıdır. Daha çok okuyarak ve yazarak çalışmalısınız. 

Türkçe zor gibi görünüyor ama kolay. Sadece pratik yapmanız gerekiyor. Konuyu dinlerken zihninizde canlandırın. Bittikten sonra sorular üzerinde kendinizi geliştirin. 

Sınavlara girecek olanlar için küçük bir önerim var. Sınava girmeden önce saat planlaması yapın. Örneğin matematik için size 40 dakika süre verdilerse ve 40 dakika bittiği halde matematik daha bitmediyse bırakın öbür derse geçin. Yani fiziğin süresinde matematik çözmeyin. Soruları yavaş yavaş anlayarak çözün. Hepsini yapmanız önemli değil örneğin matematikte 40 soru varsa yavaş yavaş çözerek 19 net yapsanız bu sizin için çok büyük bir avantaj. Boş bırakın ama yanlış yapmayın. 

        Şunu unutmayın ki isteyince yapamayacağınız hiçbir şey yok. 

okur

Yazar: Midnight

Blog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.