Erken kalkmamız lazım! Ama Nasıl?

Daha önce milyarderlerin sabah rutinlerini araştırdınız mı? Birçoğumuz merak edip araştırmışızdır.  Peki ne bulduk bu araştırmalar sonucunda? “Tim Cook her sabah saat tam 04.30’da kalkar.” ya da “Elon Musk saat 07.00’de uyanır, her sabah duş alır ve nadiren kahvaltı yapar.”

Bütün bunları öğrendikten sonra “Ben de sabah erken kalkmalıyım! ” diye düşünürüz, alarmımızı sabah 05.00’a kurarız ve ertesi sabah bir milyarder gibi uyanacakmış edasıyla uykuya dalarız. Sabah uyandığımızda ne mi olur?  Alarmı zar zor kapatır gün daha aydınlamamışken yatağımızda doğruluruz, beş on dakika boş duvarı izleriz ve ne yapacağımızı düşünürüz. Sonrasında ise bu durumda yapılacak en mantıklı şeyin uykumuza geri dönmek olduğuna karar veririz.

Peki neden böyle oldu? Neyi yanlış yaptık? Gelin bunu dört adımda birlikte çözelim.

1)Tutkunuzu Fark Edin!

En yakın arkadaşımız bizi sabahın beşinde arayıp uyandırsa telefonu ya çok sinirli bir şekilde açarız ya da hiç açmayız. Bu kadar kıymetli olan uykunuzdan sizi motive bir şekilde uyandıracak olan tutkunuzu bulun! Ne olmak istiyorsunuz? Ne yapmak istiyorsunuz? Bundan bir yıl, beş yıl, on yıl sonra nerede olmak istiyorsunuz? Kendinize bunları sorun ve sizi motive eden o tutkuyu fark edin!

2)Hedefler Belirleyin!

Ulaşmak istediğiniz yere giden yolları araştırın ve bunun için neler yapmanız gerektiğini görün. Diyelim ki bir oyun geliştiricisi olmak istiyorsunuz, önce uygun bir yazılım dili öğrenmeniz gerekiyor. Yazılım dilini öğrendikten sonra tasarım yapmayı öğrenmeniz lazım ve en sonunda basit oyunlar yapmaya başlayabilir ve bu becerinizi geliştirip bir oyun geliştiricisi olabilirsiniz. Bu şekilde hedefler belirleyip adımlarınızı boşa atmadan motive bir şekilde belirsizlikten uzak ilerleyin!

3)Plan Yapın!

Hedeflerinizi belli zaman araklarında yapmaya çalışın. “Önümüzdeki perşembeye kadar bitireceğim” gibi bir plan yaparsanız düşünceleriniz “Bunun için günde bir saat çalışmam yeterli ” şeklinde sonuçlanacaktır ve bütün hafta boyunca motivasyonunuzu yüksek tutacaktır.

4)Zamanınızı Doğru Kullanın!

Sabahları 7.30’da uyandığınızı varsayalım. Yaptığınız plana göre her sabah bir buçuk saat çalışmanız gerekiyor. Alarmınızı 05.00’a kurdunuz ve sabah uyandınız, bir buçuk saat boyunca güzelce çalıştınız, kalan bir saatte ne yapacaksınız? Boş duvar manzarasının keyfini çıkartın! Unutmayın maksadımız kendimize verimli çalışma zamanı oluşturmak. Boşa harcayacak vaktimiz yok!

Sizi motive eden tutkunuzu ve olmak istediğiniz yeri düşünün. Bu dört adımla oraya ulaşmak için çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bedirhan Ceylan
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kıyısında Gençlik Umut Gençlik
Sonraki
Tek Bir Güvercin Kurtulsun

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.