Duygusal Zeka ve Liderlik

Zekâ, denilince çoğumuz ilk olarak IQ kavramını düşünürüz ancak IQ’nun dışında bir zekâ türü daha var: Emotional Quptient yani EQ. Duygusal zekâ olarak dilimize çevrilen bu zekâ türü en az IQ kadar önemli. Duygusal zekâ, kişisel yaşantımızdan, profesyonel iş hayatımıza kadar pek çok alana etki edebiliyor. Özellikle son dönemlerde iş hayatına ve liderlik vasfına olan etkilerini ortaya koyan bilimsel çalışmalar yapılmaya başlandı. Gelin bu çalışmalara daha yakından bakıp duygusal zekâmızı nasıl geliştirebileceğimizden bahsedelim.

Duygusal Zeka ve Liderlik

Duygusal Zekâ ve Liderlik Arasında Güçlü Bir Bağ Var

Duygusal zekâ, kişisel ve mesleki hayatta başarının anahtarı olarak görülüyor. Duygusal zekânın önemini fark eden bilim insanları, duygusal zekâ ile ilgili olarak çalışmalar yürütmüşlerdir. Duygusal zekâ, 1990 yılında John D. Mayer ve Peter Salovey tarafından tanımlanmıştır. Bu çalışmanın ardından duygusal zekânın önemini ortaya koyan pek çok çalışma yayımlanmaya devam etmiştir. Bu çalışmaların büyük bir kısmını ise duygusal zekâ ve liderlik arasındaki bağı açıklamaktadır. Konu ile ilgi yapılan bir araştırmada duygusal zekânın profesyonel yaşamdaki başarının %80’inden fazlasını etkilediğini ortaya koydu. Duygusal zekâ ve liderlik arasındaki bağın incelendiği bu araştırmada, İstanbul’da yaşayan 60 yöneticiden veriler alındı. Araştırmanın sonucunda yüksek duygusal zekâya sahip kişilerin yönetsel ve dönüşümsel liderlik davranışları sergilemeye daha yatkın oldukları ortaya konuldu.

Duygusal Zekâyı Geliştirmek Mümkün Müdür?

Duygusal zekâ, bilişsel zekâya oranla geliştirilebilmeye daha açıktır. İstekli ve kararlı olmak, duygusal zekâyı geliştirebilmenin ilk şartı. İkinci önemli nokta ise sürekli pratik yapmak. Ancak şunu unutmamak gerek: duygusal zekâ, bilimsel yöntemlerle geliştirildiğinde kişiye fayda sağlayabilir. Bu kısımda hemfikir olduysak biraz da duygusal zekâyı geliştirmek için yapılması gerekenlerden bahsedelim.

Duygusal Zekâyı Geliştirerek Liderlik Yönünü Güçlendirmenin Yolları

Duygusal Zeka ve Liderlik

Olumsuz Düşüncelerden Kurtulun

Duygusal zekâyı en fazla etkileyen şey, elbette olumsuz düşüncelerdir. Duygusal zekânızı geliştirmek istiyorsanız işe olumsuz düşüncelerden kurtularak başlamalısınız. Olumsuz duyguların sizi ve düşüncelerinizi etkilemesine izin vermeyin. İşte bir problemle mi karşılatınız, daima olumlu tarafından bakmayı çalışın. Başarılı liderler, tüm olumsuzlukları fırsata çevirmeyi bilen kişilerdir.

Diğer İnsanlara Değer Verin

Duygusal zekânın en önemli göstergesi, diğer insanların hislerini kolaylıkla anlayabilmektir. Duygusal zekânızı geliştirmek adına diğer insanların psikolojisini anlamak için çaba göstermeniz gereklidir. İyi bir lider olmak tek başına hareket etmek anlamına gelmez, başarı bir ekip işidir. Kendinizi geliştirmeye diğer insanları keşfetmekle başlayın.

Duygularını Tanıyın ve Onları Kontrol Altına Alın

İş hayatı profesyonellik ister, bu dünyada duygulara çok az yer vardır. Bu nedenle duygularınızı kontrol altına alabilmeniz oldukça önemli. Tamamen duygudan arınmış bir insan olmanızdan bahsetmiyoruz elbette. Burada önemli olan gerçekten ne hissettiğini bilmek ve bunu doğru şekilde aktarabilmek. Duygularınızı ne kadar iyi tanırsanız duygularınızla o kadar rahat başa çıkarsınız.

İçsel Motivasyonunuzu Sağlayın

Liderler, bir gruba ve topluluğa önderlik etmekle sorumlu kişilerdir. Bu nedenle bir grubun motivasyonu da büyük oranda onlara bağlıdır. Başarılı bir lider olmak istiyorsanız başka insanları motive etme konusunda kendinizi geliştirmeniz gerekir. Bu da doğrudan duygusal zekâ ile bağlantılıdır. Öncelikle kendi içsel motivasyonunuzu yüksek tutmanız gerekmektedir. Duygusal zekâsı yüksek kişiler, kendi içsel hedeflerine ulaşabilmiş kişilerdir. Kendi içsel motivasyonunuzu sağlayabilirseniz diğer insanları da daha kolay motive edebilirsiniz.

Duygusal zekâyı geliştirmenin birkaç yolundan bahsettikten sonra yazımızı, başarılı liderleri ayıran en önemli özelliğin duygusal zekâ seviyelerinin yüksek olması ve bu zekâlarını başarılı bir şekilde kullanabilmek olduğunu bir kez daha hatırlatarak yazımızı sonlandıralım.

Nihal Zengin
İstanbul Üniversitesi TDE mezunu. Hâlihazırda yüksek lisans tezini tamamlamaya çalışıyor. Çok okur, çok yazar, az konuşur. Hoşgörünün dünyayı daha iyi bir yer yapabileceğine inanıyor.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Daha Fazlası…
Sonraki
Evde Kendinizi Şımartabileceğiniz 6 Enfes Kokteyl Tarifi
Evde Kendinizi Şımartabileceğiniz 6 Enfes Kokteyl Tarifi

Evde Kendinizi Şımartabileceğiniz 6 Enfes Kokteyl Tarifi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.