Uygur Soykırımını Anlatan Kitap'Kızıl Kıyamet'

Dünya Uygur Kurultayı’nın Başmüfettişi Abdulhakim İdris’in yeni kitabı “Kızıl Kıyamet” okuyucu ile buluştu.

Çin’in akıl almaz işkencelerine maruz kalan Doğu Türkistanlı Müslümanların feryadını kamuoyuna duyurmak için önemli faaliyetlere imza atan Dünya Uygur Kurultayı’nın Başmüfettişi Abdulhakim İdris’in yeni kitabı “Kızıl Kıyamet”de Çin’in, Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği soykırımını anlatıyor.Aynı zamanda sömürgeciliğin tarihini, Çin’in sömürge geçmişini  kitabında kanıtlarla  açıklıyor.

Bugün özellikle İslam ülkelerindeki yatırımlara bakıldığında Çinli firmaların üstlendiği projelerin sayısının çokluğu ve uluslararası kamuoyunun sessiz kalmasının başlıca nedeni ekonomik ve politik çıkarlardır.

Yazar 1968 Doğu Türkistan  Hoten doğumludur.1986 yılında  Mısır El Ezher  üniversitesinde  İslami  ilimler  eğitimi aldı.1990 yılında  Avrupa’ya  sığındı.  Almanya’nın  Münih  kentine yerleşti, Burada  endüstriyel yönetim  bölümünde  okudu. Almanya’da  İlk Uygur  organizasyonu  olan Doğu Türkistan  Birliğinin  kurucu üyelerindendir.Aynı zamanda Dünya Uygur Gençlik  kongresi ve2004’te Dünya Uygur  Kurultayının kurucuları  arasında  yer aldı. Dünya Uygur  gençlik  kongresinin  yürütme  kurulu başkanı ve haznedarı oldu.  Uygur  Amerikan derneğinin yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı.

Amerikan merkezli Uygur araştırma  merkezinin kurucusu  ve direktörüdür.  Anadili  Uygur Türkçesi   dışında İngilizce,Arapça, Almanca  Türkiye Türkçesi bilmektedir..“Campaign for Uyghurs”un (CFU -Uygur Hareketi)  Başkanı  Ruşhan  Abbas  hanımla evlidir.

      Kızıl Kıyamet(Çinin   Türk-İslam  Dünyasını  sömürmesi  Uygur soykırımı) adlı  kitap şu ilgi  çekici ve   insani  düşünmeye sevk eden  bölümlerden oluşuyor:

1)Tehlike Yine  Doğudan  geliyor,

2) sömürgeciliğin  tanımı  ve tarihi

3)Çinin Küresel hakimiyet tutkusu

4)Çinin  islamla savaşı

5)Doğu Türkistanın işgali ve Çinlileştirilmesi

6)  Uygur soykırımı

7)  Bingtuan  Çin sömürge sisteminin  çin versiyonu

8)Bir kuşak bir yol sömürgeciliğin  Çincesi

9)Asya-Pasifikin Çin Tarafından kuşatılması

10)Çinin Ortadoğuyu  İstilası

11)Afrikanın Çin tarafından kolonileştirilmesi

12)Çinin Türkiyeye Etkileri Merkezi  Asyada genişleme  adımları

Kitapta Çin Komünist Partisi’nin Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği Uygur soykırımı konusunda İslam dünyası ve uluslararası kamuoyunun sessiz kalmasının başlıca nedeni ekonomik ve politik çıkarlarlar olduğunu 21. yüzyılda gerçekleştirilen ve Nazilerin yaptığına benzer bu soykırımı durdurmak için uluslararası uzlaşma henüz sağlanamadığını. Bunun temelinde yatan ise Çin’in hem ekonomik hem de politik olarak birçok ülkeyi kendisine bağımlı hale getirmesi yatmaktadır. Bugün özellikle İslam ülkelerindeki yatırımlara bakıldığında Çinli firmaların üstlendiği projelerin sayısının çokluğu ve Pekin hükümeti destekli bankaların sağladığı finansmanların etkisi görülmektedir. Devlet destekli kapitalist sistemi işleten Çin, nerede bir proje varsa orada kendi devlet finans kurumları üzerinden krediler göndermekte ve kısa sürede projeleri tamamlamaktadır. Bu durumda projelerini yaptığı ülkelerin yöneticilerinden Doğu Türkistan konusunda sessiz kalmalarını sağlamaktadır.

Kitabın bölümlerinde Çin’in Doğu Türkistan’da Müslüman Uygurlar, Kazaklar, Kırgızlar ve diğer Türk halklarına yaptığı soykırımı gündeme getirenlere karşı uluslararası hukuk ve evrensel değerleri çöpe atarak ve bütün diplomatik kuralları yerle bir ederek cevap vermesinin perde arkasında yatan nedir. Sorusu soruluyor.

 iki temel nedeni olduğu . Birincisi,  Çin, BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinden biri  olması. Yani diğer 4 üye ülke gibi veto hakkına sahip   olması. Bu güç kendisine yönelik herhangi bir yaptırım veya baskının BM üzerinden gelmesi durumunda veto hakkıyla savuşturma imkânı vermektedir. İkinci neden ekonomiktir. Bugün dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip olması Çin’in bu gücü kendi politik amaçları için kullanmaktadır. Ekonomisi güçlendikçe ve Merkezi Asya’dan Asya-Pasifik bölgesine, oradan Ortadoğu’ya kadar birçok ülkeyi yatırım projeleri ile kendisine bağımlı hale getirdiği için dokunulmaz olduğunu düşünmektedir. Yani para ile herkesi susturabildiğini düşünmektedir.

Çin’in dünyada inşa ettiği yeni sömürgecilik düzeni sadece yatırımlar olarak düşünülmemeli, her açıdan çok sofistike yöntemlerle baskı kurduğunu unutmamak gerekmektedir. Bugün Çin’in propaganda için harcadığı bütçe yıllık milyarlarca doları bulmaktadır. Bir yandan basın yayın kuruluşlarına tanıtım, reklam ve benzeri alanlarda gönderdiği paralarla kendi aleyhine karşı yayın yapılmasını önlerken diğer taraftan üniversitelerde kurdurduğu Konfüçyüs enstitüleri ile akademik çevreleri de susturmuştur. Çin’in yaptıkları aleyhine bir rapor hazırlamak neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Bu otoriter rejime karşı çıkanlar ise bir daha iş bulamamaktadır. Bir mahalle kabadayısı gibi herkesi bastıran Çin rejimi, bütün uluslararası hukuku, evrensel değerleri yerle bir etmektedir.

Yazarın kitabı yazma amacı, öncelikli işgal altındaki Anavatanı Doğu Türkistan’ın bağımsızlığına ve Uygur soykırımının durdurulmasına bir nebze dahi katkı sunmaktır. Çin komünist rejiminin, Uygurlara yönelik asimilasyon ve soykırım politikalarını bütün tarihi geçmişini   anlatıyor.Eğitimden sosyal hayata, ekonomiye kadar her alanda yaşanan zulmü gözler önüne seriyor. Diğer taraftan konuya bilimsel olarak bakarak dünyada sömürgeciliğin tarihi ve Çin’in sömürgeci geçmişini  belgeliyor. İkinci önemli konu ise Doğu Türkistan’da yaşananlardan yola çıkarak dünyayı Doğu’dan gelen Çin sömürgeci felaketine karşı uyarıyor. Ülke ülke bazı konulara değinerek Çin’in ‘ekonomik yatırım’ adı altında sömürgecilik sistemine ışık tutmaya çalışıyor.

Bugün Çinin yükselen güç olmasında Frenkeştayna  dönüşmesinde  ABD  eski  başkanlarından Nixonun danışmanı  Henry Kıssınger  ile Almanya  eski Başbakanlarından Helmut Schmidt   parmağı  vardır.

Kitaba ulaşmak  isteyenler : contact@campaignforuyghurs.org adresine    veya  Dünya  Uygur Kurultayı vakfı  contact@dukva.org  adresine mail göndererek  fiyatını  öğrenip bedelini   yatırarak sahip olabilirler

Dünya Uygur Kurultayı Vakfı  tel: 0532 393 7637 (Türkiye)

Yücel Tanay
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Macarlar Türk mü tartışmasında Sovyet-Rus Tarihçilerin Etkisi

Macarlar Türk mü tartışmasında Sovyet-Rus Tarihçilerin Etkisi

Sonraki
pamukkale travertines

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.