Doğaüstü Ve Batıl Nedir?

Doğaüstü Güçler Olaylar Nelerdir?

Doğaüstü, doğa yasalarına uymayan, ancak bazı insanlar tarafından var olduğuna inanılan olgulardır. Doğaüstü olgular, ne varlıkları ne de yoklukları ispatlanabildiği için sürekli tartışma konusu olurlar.

Bu inançlara ilgi duyan psikologlar bazı insanların neden hala batıl inançlardan kurtulamadığını araştırmaya koyuldu. Elde ettikleri bulgular, doğaüstü inançların bazı gizli yararları olabileceğine işaret ediyor.

Bazı doğaüstü deneyimler, beyindeki hatalı aktivitelerle açıklanabilir. Örneğin, cinlerin, perilerin nesneleri hareket ettirdiğini gördüklerine dair yemin edenlerde, beynin görmeden sorumlu sağ yarıküresinde bazı bölgelerin hasar görmüş olabileceği söylenebilir. Ya da epilepsinin bazı türleri insanda, sanki arkalarında bir şey onları takip ediyormuş hissi yaratabilir.

Son dönemlerde ABD’de yapılan bir araştırma, Amerikalıların dörtte üçünün doğaüstü olaylara inandığını, her beş kişiden birinin ise hayalet gördüğünü iddia ettiğini ortaya koydu.

 

-BBC FUTURE (David Robson)

Batıl İnanç Nedir?

Batıl, kelime anlamı olarak;  doğru ve haklı olmayan, geçerliliği bulunmayan, gerçeğe uymayan anlamlarına gelir. Batıl İnançlar ise mantıksal bir temele dayanmayan inanç ve davranışlara denir. Gerçek bir sonucu olmayan, tepkisi kanıtlanamayan davranışlarda bulunmak, sözler söylemek, veya inançlara inanmaktır.

Dünya çapında ülkeler arasında aynı ve ya farklı, benzer ve alakasız birçok batıl inanç vardır.

.

.

-Diğer Makale de çoğu batıl inancın nereden ve nasıl geldiğini ve anlamlarını göreceğiz.

okur

Yazar: Fialininiz

Blog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.