ADOLF HİTLER BÖLÜM#1

Adolf Hitler, diğer adıyla führer, Avrupa’nın 2. Faşist diktatörüdür. Kendisi avusturya macaristanın avusturya topraklarında doğmuştur. Çocukken çok zeki ve çok yaratıcı bir genç olarak büyür. Dersleri hep iyi gelmektedir.
 
  Fakat bir gün Hitler kardeşini kaybeder ve üzüntüden akıl sağlığını kaybetmeye başlar. Dersleri kötüleşir ve okulunda başarısızlaşmaya başlar. Çok geçmeden annesi de vefat eder. Artık Hitler yavaş yavaş akli dengesini kaybeder.

 Aynı zamanda babasıyla çok zıt bir insandır. Bunun yüzünden babasının yanından kaçıp Almanyaya kaçmıştır. Hitler avusturya topraklarında doğmasına rağmen 400 senelik alman topraklarında doğmuştur.

 Hitler kaçtıktan 10 sene sonra diplomasını alır. Tabii bu süre zarfında da sokakta yiyip kalkar. Sanat atölyesine başvurur ama seçilmez. O kadar kafayı yemiştir ki üniversite diplomasıyla poposunu silip gülmeye başlamıştır.

    1 sene sonra 1. Dünya Savaşı patlak verir. Hitler askere katılır. Askerde çok çetin mücadeleler verir. Fakat bacağına şarapnel parçasının gelmesi yüzünden bir süre sakat kalır. Bu sakat kalışında çok çetin savaştığı için haç arması verilir. Hitler sonrasında Nasyonel Sosyalizm dediğimiz bir düşünce fikrine yönelir. Böylece Alman İşçi Partisine ( NSDAP) katılır.
   
     Hitler Musolini gibi kolayca iktidar olacağına karar verir ve arkadaşlarıyla darbe düzenler. Fakat başarısız olur. Böylece mahkemeye çıkar. Çok etkili bir konuşmacı olduğu için 5 yıl yatması gerekirken 9 ay yatar. Hitler hapisteyken gittikçe popülerleşir. Böylece oyları gittikçe artar. ve tam 3 sene sonra ( 1933 ) te iktidarı alır. Böylece iktidara geçer bütün partileri yasaklar. Özgürlük ve hakları yasalarını kaldırır ve diktatörlüğünü ilan eder.
   
    Hitler Alman Irkının üstünlüğünü savunur ve bu düşünceye dayanarak sadece 3 senede 100 sene yapabileceğimiz yenilikler yapar. Ekonomi arşa çıkar, sanayi gelişir, hava gelişir, donanma kuvvetlenir.

YIL 1936

 BÖLÜM 2 DE DEVAM EDECEK……………

okur

Yazar: Tuğşad

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.