Doğal Taşlar Nasıl Arındırılır?

İster kristaliniz olsun ister doğal taşınız, sahip olduğunuz yeni ve değerli taşlarınızı kullanmadan önce muhakkak temizlemeli ve zaman içerisinde de doğal taş temizliğinizi, bakımınızı rutin haline getirmelisiniz. Doğal taşlarınız sizinle özdeşleştiği için, bir başkasının enerjisi geçmemesi adına, dokundurmamalı ve korumalısınız. Bu tarz olaylarda mutlaka temizlemeli ve arındırmalısınız, çünkü doğal taşınıza geçen olumsuz enerji, size de etki edecektir. Enerjisi temiz taşlar sizin dengenizi koruyacak, auranızı yükseltecek ve çakranızı temizleyecektir. Doğru arındırılmış doğal taşların şifasını uzun süre yaşayacağınıza emin olabilirsiniz.

Fotoğraf sahibi: Alina Vilchenko (@Alina Vilchenko on Pexels)

Doğal Taş Temizliği Neden Önemlidir?

Düzenli olarak kullandığınız, taşıdığınız ya da yanı başınızda konumlandırdığınız doğal taşınızın temizliği oldukça önemlidir. Sizi koruyan taşınızın temizliği, aranızdaki bağı güçlendirecek, şifasını arttıracaktır. 

Doğal Taşlar Nasıl Temizlenmelidir?

Doğal taşların temizliğinin çok önemli olduğundan bahsettik. Sıra geldi doğal taşlarınızı nasıl temizleyebilirsiniz konusuna. Öncelikle taşınızın özelliklerini biliyor olmalısınız. Bu en önemli detaylardan biri. Temizleme yöntemlerinden yola çıkarak, taşınızı temizleyip, arındırıp nötr hale getirerek, size maksimum etkisini göstermesini sağlayın. Peki bu temizlik nasıl olacak? Şimdi ise temizleme yöntemlerini hep beraber inceleyelim.

Fotoğraf sahibi: Miriam Espacio (@Miriam Espacio on Pexels)

Yeni Ay- Dolunay İle Temizleme

Ay’ın, doğal taşları temizlemede büyük bir önemi vardır. Çok eski yıllardan beri tercih edilen bu metot, tüm taşlar için uygun olup ayrıca su ile arası zayıf taşlarınız için ideal bir yöntem. Yatmadan önce pencerenize bırakacağınız taşlarınız gece boyunca büyük bir enerjiyle arındırılacak ve şarj olacaktır.

Tutulma İle Temizleme

Ay Tutulması ve Güneş Tutulması (taşınızın güneşle uyumlu olup olmadığını bilmelisiniz, bazı taşlar için güneş ışını iyi değildir.) taşınızın enerjisini nötrleştiren diğer bir yöntemdir. Bunun için tutulmaların tarihini önden öğrenirseniz, bir önceki gece taşınızı güvenilir bir yere koyabilirsiniz. ( Pencere önü olabilir, balkon olabilir. ) Ay Enerjisi, iç dünyanıza yeni bir enerji getiriyorken,  Güneş Enerjisi, dış dünyanıza yepyeni bir enerji getireceği inanılır. Hayatında yenilik isteyenler için ideal bir yöntem.

Tuz İle Temizleme

Tuzlu Su İle Temizleme

Tuzlu suyun iyileştiriciliği, taşlarınızda da işe yarayacak ve şifalandıracak. Tuzlu su, kötü ve olumsuz enerjiyi emerek, doğal taşınızı nötrleştirecek. Tuzlu suyu deniz veya okyanustan temin edemiyorsanız, bir kaseye koyacağınız tuz ve su karışımı da işinize yaracak. En az 1-2 saat tuzlu suda kalması gereken taşları, tam kuruladığınızdan emin olun. Tuzlu su ile en iyi arınan taşlar:

 • Kristal Kuvars 
 • Ametist 
 • Sitrin
 • Pembe Kuvars

Bu işlemi nasıl yapacağınız hakkında yardımcı olacağını düşündüğüm linki bırakıyorum.

Tuz Lambası İle Temizleme

En basit yöntemlerden biri olan tuzlu lamba ile arındırma yönteminde yapmanız gereken tek şey taşınızı lambanızın yanına koymak olacaktır. Bununla ilgili benim kullandığım himalaya tuz lambasını (#İşbirliği) link olarak bırakıyorum.

Fotoğraf sahibi: Lachlan  Ross (@Lachlan  Ross on Pexels)

Akan Su İle Temizleme

Akan suyun altına tuttuğunuz doğal taşınız çok etkili bir şekilde temizlenecektir. Bunu yaparken iyi niyetler dileyip, tüm olumsuz enerjinin sizi terkettiğini imgeyelebilirsiniz. 2-3 dakika sonrasında taşınızı mutlaka kuruması için pencere kenarına bırakın.

Su ile arası iyi olmayan doğal taşlar

 • Selenit
 • Florit
 • Sodalit
 • Lepidolit
 • Angelit
 • Apatit
 • Malakit
 • Labradorit
 • Selestit
 • Pirit
 • Kalsit
 • Hematit
 • Krizokol
 • Opal
 • Yeşim Taşı

Tütsü İle Temizleme

Tütsü, evimizde de kullandığımız, kötü enerjinin dumanıyla birlikte gittiğini inandığımız ritüel araçlarından biridir. Adaçayı güçlü bir iyileştiricidir ve doğal taşlarınızı arındırır. Bir pencerenin yanında olun ve bir elinizde taşınız, diğer elinizde tütsüyle taşlarınızın kötü enerjisinin dumanla birlikte uzaklaştığını imgeleyin. Burada kullanabileceğiniz tütsü önerisi bırakıyorum. (#İşbirliği)

Güneş Işığı İle Temizleme

Kırmızı ve turuncu renkli taşların en çok sevdiği arınma yöntemi olan Güneş Işığı, taşınızı ısıtarak şarj edecek ve sizin için mutluluğu, sevinci temsil edecek. Bunun için güzel güneşli bir günü tercih edin. Fakat dikkat etmeniz gereken bir şey, bazı taşlar güneş ışığını sevmez, rengini kaybeder ve solar. Bu taşlar:

 • Ametrine
 • Aquamarin
 • Ametist
 • Kalsit
 • Beril
 • Sitrin
Fotoğraf sahibi: Arina Krasnikova (@Arina Krasnikova on Pexels)

Ses İle Temizleme

En kolay yöntemlerden biri olmakla birlikte, uzun süre etkisini görürsünüz. Bu konuda frekanslardan yardım alabilirsiniz. Doğal taşınızı bir kaseye koyup, paylaşacağım bağlantıyı açabilirsiniz. Taşınız şarj olacak ve temizlenecek. 

Diğer Taşlar Yardımıyla Temizleme

Küçük kristallerinizi daha büyük taşlarla temizleyebilirsiniz. En az 6 saat (en ideali 1 gece boyunca yan yana tutmak) taşlarınızın birbirlerini iyileştirmesine ve enerji akışını sağlayın. Kuvarslar ve Selenit, bu konuda size yardımcı olacak en önemli taşlardır. Kuvarslarla şifalandırın, Selenit olumsuz enerjiyi yok edecektir.

Toprağa Gömerek Temizleme

İster bahçenize, isterseniz saksınızın toprağına gömeceğiniz doğal taşınız, nötrlenerek, şarj olacak ve kötü enerjisinden arınacaktır. En az 24 saat, 3 gün boyunca taşınızı toprakta bekletmeniz gerekmektedir. Toprağın bizler içinde önemi çok büyük olduğu için, çıplak ayakla toprak ve çimende yürümenizi tavsiye ediyorum.

İmgeleme/ Meditasyon ile Temizleme

Öncelikle kendiniz meditasyona hazırlayın, öncesinde yemek yemeyi 1-2 saat önce kesmiş olmanızı öneriyorum. Ferahlık açısından bileklerinize, kulak arkanıza lavanta yağı sürebilirsiniz. Önce, enerjinizi yükseltecek bir meditasyonla başlayabilirsiniz. Sonrasında, taşlarınızı hayalinizde canlandırın ( her taşınız için ayrı bir meditasyon yapmanız daha etkili olacaktır.) Taşınızdan temiz ve ışıltılı bir ışık aktığını imgeleyin. Bunu 2-3 dakika boyunca yapabilirsiniz. 999hz Frekanstan yardım alabilirsiniz.

Nefes İle Temizleme

Meditasyon ile temizleme yöntemi gibi, öncelik olarak, kendinizi olumsuz enerjilerden arındırın.  Taşı, elinize alın ve burun hizanıza getirin, aldığınız derin nefesi kuvvetli bir şekilde burundan verin. Burada verdiğiniz nefes ile, taşınızın olumsuz enerjiden arındığını imgeleyin. Enerji akışınızın olduğunu hissedin.

Doğal Taşlarımızı Nasıl Koruyabiliriz?

Taşlarınızı daha çok ipek keselerde veya eşarplarda saklamanızı tavsiye ederim. Özellikle güneş ile arası olmayan taşlarınızı, güneşten, pencere kenarlarından muhakkak korumalısınız.

Doğal Taşımızı Arındırdıktan Sonra Ne Yapmalıyız ?

Taşınızı arındırdıktan sonra, cam kenarında ya da dışarıda olun, bunun için güzel bir hava seçmenizi tavsiye ederim. Sol elinize taşınızı alın ve kristalinizi bir amaç için görevlendirin. Bu isterseniz mutlu bir ilişki olur isterseniz bir kariyer yolculuğu… Bu tamamen size kalmış. Bunun gerçekleştiği anı zihninizde canlandırmanız oldukça önemli. Kristalinizle aranızın güçlenmesi için, bu süre boyunca yanınızda taşımanızı tavsiye ediyorum.

Doğal Taşımızı Ne Sıklıkla Arındırmalıyız?

Her zaman yanınızda taşıdığınız ve çakra çalışması yaptığınız taşlarınızı, ayda 1 temizlemenizde fayda var. Ama içgüdüsel olarak temizlemeniz gerektiğinizi düşünüyorsanız, temizleyebilirsiniz. Bu tamamen sezgisel bir his. Enerji çalışması yaptığınızda taşınızı mutlaka arındırın ve şarj edin.

Doğal Taşın Temizlendiğini Nasıl Anlarız?

Sezgisel olarak taşınızın daha hafif olduğunu hissedersiniz. Arındırma işlemi yaptıktan sonra, taşınızı tekrar aktif hale getirmeden önce bu çalışmaya siz de hazırlanın. Duş alıp gevşeyin ve meditasyon yapın. Bunun için enerji yükselten frekanslardan yardım alabilirsiniz. Açık havada yürüyüş yapın, sağlıklı beslenin. Taşınızdan maksimum verimi almak için sizinde enerjinizin yüksek olması gerekir ki, enerjiniz taşınıza geçsin. Taşınızın doğal enerjiyle şifalanması için bitkinizin yanına koyabilirsiniz.

Yeni başlayanlar, arındırma çalışmalarından önce, Yoga With Andriene’nin nefes meditasyonunu yapabilirsiniz. 

Beforia
Moda, kişisel bakım, bazen dedikodu
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Sıradan Dünyanın Özel İnsanları; DEĞİŞEBİLENLER
Sonraki
PRIX-MACHINE-PARPAING-PRIX MACHINE-BRIQUE-SEMI-AUTOMATIQUE-PRIX-MACHINE-PARPAING-SEMI-AUTOMATIQUE-PRIX

PRIX-MACHINE-PARPAING-PRIX MACHINE-BRIQUE-SEMI-AUTOMATIQUE-PRIX-MACHINE-PARPAING-SEMI-AUTOMATIQUE-PRIX

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.