in

Diyanet’ten Kamu Spotu: Kadın Görevini Yapacak

“Telefonuna değil, eşinin yüzüne bak”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Twitter’da paylaştığı kamu spotuna eleştiriler çığ gibi büyüyor. Diyanet’in resmî sosyal medya hesabından yayınlanan ve “Telefonuna değil, eşinin yüzüne bak” mesajını veren videoda, kadın eşine çay ve kek getiriyor, eşi ise telefondan gözünü ayırmıyor. Bazı kesimler, kadının erkeğe hizmet etmesinin bir görev olduğunu gösteren bu videoyu eleştirdi. Benim fikrime göre ise kadın da erkek de birbirine bir şeyler getirebilir. Bu çok doğal bir şeydir. Ancak bunun bir hizmet veya görev olarak görülmesi, dikta edilmesi özellikle kadına şiddetin fazla olduğu Türkiye’de son derece “tehlikeli” ve suistimal edilebilir bir mesajdır. Hele ki Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu yöne çekilebilecek bir video hazırlaması çok doğru değil çünkü dinle ilgili resmî bir kuruma inanan, onlardan gelen mesajları örnek alan, bunlara daha kolay ikna olan bir toplumumuz var.

Bence videodan daha rahatsız edici olan ise Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın yaptığı açıklama. Erbaş kamu spotuna gelen eleştirilere şöyle yanıt verdi: “Kadın, kocasına bir çay getirmiş, bir kek getirmiş buna tahammül edemiyorlar, getirmeyecekmiş efendim. Böyle bir şey olur mu? Bizim medeniyetimizde kadın görevini yapacak, erkek görevini yapacak. Dolayısıyla aile bağları işte bu şekilde yok edilmeye çalışılıyor. Bizim bu anlayışımızın dışında olan kesimler sürekli bir şeyler pompalamaya çalışıyor, bağlarımızı zayıflatmaya çalışıyor, kötülükleri artırmaya çalışıyor. Bu açıdan ne olur çocuklarımıza sahip çıkalım.

Bu açıklama nereden bakılırsa bakılsın yanlış bir söylem içeriyor. Kadının görevi sahiden nedir? Erkeğine hizmet etmek mi? Çocuk bakmak mı? Para kazanmak mı? Erbaş kısaca diyor ki kadın kadınlığını bilecek, erkek de erkekliğini. Ama kime göre görev bunlar? Herkesin aile yaşantısı farklıdır ve mahremiyet alanına yabancı birinin karışması son derece ayıp bir şey. Tabii ki kadın erkek fark etmeksizin birbirlerine destek olurlar ancak medeniyetimizde eve yorgun gelen, çocuğuna bakıp yorgun düşen kadından, eşinin önüne çay kek getirmesini beklemek de bence son derece yanlış. Erkekler biraz düşünceli olup çaylarını kendileri alabilir eğer eşleri yorgunsa.

Eğer Diyanet İşleri Başkanlığı gerçekten bir şeyleri değiştirmek istiyorsa, telefonu bir kenara bırakıp kolunu eşinin omzuna atıp sohbet ettiği bir erkek profili üzerinden video çekebilir. Bu video hem kadına şiddetin fazla olduğu bir toplumda erkeklerin şefkatli, duyarlı ve eşlerine ilgili olduklarının mesajını daha net bir şekilde verebilir. Kimse kusura bakmasın ama kadının görevinin ne olduğunu bir erkek söyleyemez. Çünkü artık kadınlar da para kazanmanın çok zor olduğu Türkiye’de erkekler kadar işte çalışıp aynı anda çocuklarına bakıyor.

kooplogger

Yazar: Pelin Aykın

26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.