Diyanet Cuma Hutbesini Yayınladı: Yaşlılar Evden Çıkmasın, Kalabalığa Girmesin

Diyanet Cuma Hutbesini Yayınladı: Yaşlılar Evden Çıkmasın, Kalabalığa Girmesin

Diyanet Cuma Hutbesini Yayınladı: Yaşlılar Evden Çıkmasın, Kalabalığa Girmesin

Diyanet 13 mart cuma hutbesini sitesinde yayınlamış ve tahmin edileceği gibi konu korona virüsü. Kısaca nasıl korunacaklarını ve temizlik ön planda tutulmuş. Ana tema ise “TEDBİR MÜMİN’DEN TAKDİR ALLAH’TANDIR”.

En önemlisi ise yaşlılara evlerinde istirahat etmelerini ve kalabalık ortamlardan uzak durmalarını söylemiş. Cuma namazına direkt vurgu yapılmamış ama okuyan herkesin çıkaracağı anlam budur. Namaz sonrası gönül selamı kullanılsın denilmiş. Bir de rica ediyorum gündüzleri fıldır fıldır otobüslere binip gezen teyzeler amcalar bakın diyanet bile diyor. Çıkmayın şu evden yüksek risk grubundasınız.

Açıklamanın bir kısmını aşağıda paylaşıyorum. Tamamına linkten ulaşabilirsiniz.

“Kıymetli Müslümanlar!

Bizler samimi ve sıcakkanlı bir milletiz. Dost ve arkadaşlarımızla musafaha eder, tokalaşır ve kucaklaşırız. Elbette bu davranışlar çok güzel ve değerlidir.  Ancak bulaşıcı hastalıkların yaygın olduğu bu dönemde böyle uygulamalara ara vermek sorumluluğun ve tedbirin gereğidir. Bilhassa camilerimizde yaygın olan namaz sonrası musafaha uygulamasına ara verelim. Tokalaşmadan belli bir mesafeden birbirimize gönül selamı vererek hal hatır soralım. Belli bir yaşın üzerinde olanlar Koronavirüs’den daha fazla etkilenmekte ve risk grubunda yer almaktadır. Dolayısıyla bu günlerde yaşlılarımız evlerinde istirahat etmeli ve kalabalık ortamlardan uzak durmalıdır. 

Değerli Müminler! 

Sağlık, Rabbimizin bize emanetidir.  Mümine düşen, bu emanete sahip çıkmak, onu korumak için gayret göstermektir. Bu sayede Allah’ın yardımıyla huzura kavuşuruz. Dertlerimize deva, hastalıklarımıza şifa buluruz.”

Hutbe linki

cringefest
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Sırlar
Sonraki
Her Şeye Sahip Olabilirsiniz! (The Secret)

Her Şeye Sahip Olabilirsiniz! (The Secret)

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.