DERS ÇALIŞMAK (ÇALIŞAMAMAK)

Kaynak belirtilmedi

 

Gençlerin en nefret ettiği olaylardan olan ama mecburriyetten kullandıkları yöntem ders çalışmak ya da çalışmaya çalışmakta diyebiliriz. bu eğitim sistemimizin bize dayattığı zorunluluklardan olan birçok okul hayatında gençlerin mecbur olarak yapması gereken bir durum lakin gençlerin birçoğu ders çalışmaya hevesli olmayıp kendilerini durmadan erteleyen ve böylelikle olaylar çıkmaza girince kullandıkları olayda denebilir. Sizce bu ertleyen gençlerin aynı zamanda geleceklerini de ertelediklerini de düşünebilir miyiz ? Bence hem düşenebiliriz hem düşünemeyiz. Sebeblerini sizler için anlatacağım.

Günümüzde ekonomik kriz ve eğitim dayantısının yaşantısından dolayı birçok genç ya okulu bırakıp işe giriyor ya da hayallerine küsüp olmak istemediği meslek seçiyor. bunu yaparken ders çalışmak zorunda olup sınavdan sınava koşarak yüksek puanlarla rekabet ediyorlar fakat çoğu dersi anladıklarından bile şüpheliyim bir insan ilgisini çekmeyen bir konu hakkında ne kadar konuşmak ister ki…

Balerin olmak isteyen birinin doktor olması gibi bir olaydır. Birçok yurt dışında çocuklara küçükken mesleklerini seçmek için yöntemler hazırlar ki istemedikleri bir eğitime maruz kalmamaları ve kendileri istedikleri meslekler için daha da geliştirip ülke açısından iyi bir yerde olmaları görülür. Bir ülkenin geleceğini iyi yetişmiş çocuklar kurtarır ne kadar kültürlü ve doğru yollunda ilerleyen çocuk olursa bu ülke için aynı zamanda cennet demektir.

Eğitim için ülke sıralamaları bu şekilde bulunmaktadır:

  • Finlandiya
  • Güney Kore
  • Hollanda
  • Danimarka
  • İngiltere
  • İsveç
  • İsrail
  • ABD

Finlandiya’nın ilk sırada olmasının sebebi sınav sistemleri bulunmaması, dershanelerin özel hocaların olmaması, her eğitim bölümünün ücretsiz şekilde ve herkese eşit işleyip, ders saatleri’nin az olmasıdır. Bunu yaparak çocukların birçok aktiviteye kendilerine hayata karşı zaman ayırmasını sağlamış olmaları bizim ülkemizde akşam saatlerine kadar dersler konulması pazar günleri dahi özel hocalar olması evet belki bunlar yapılıyor ama bizim en büyük hatamız ebeveynlerin özellikle yaptığı çocuğunuz anlamadığı konu için bu kadar ısrarcı olmanız halbu ki başarılı olduğu bir ders için istediği bir bölüm için uğraşılsa sizce daha iyi olmaz mı ?

Bu yüzden diğer ülkeler birçok eğitim açısından başarılı çocuklarıyla iletişime giriyor ve istediklerine göre şekillendiriyor bazı insanların maddi durumu yeterli gelmiyor olabilir o zaman burada Devleti’nin neden eğitim için seferber olmadığını eleştirip konuşmamız gerekmiyor mu ?

Eğer çocuğunuzla iyi bir iletişim kuramazsanız anne ve baba olarak onun ne istediğini de bilemezsiniz ve böylelikle çocuğunuza yardım edemez onun hayallerinin ne olduğunu biçimlendiremezsiniz çocuğunuz da bundan dolayı kendisinin şimdi ki zamanı ve geleceği için hayatta karşı hedeflendiremez. Her gün hayatını erteleyerek istemediği birçok yöntemlerle uğraşarak yaşamak zorunda kalır, ufak bir beklentisi olmayan bu çocuklarının oturup ders çalışmak için uğraşırken  hiçbirşey anlamayarak zaman kaybı yaratmaya çalışırlar daha çok strese girerek kendilerini bir işe yaramadığını düşünerekten nefret duygusunu çıkartırlar ufacık ya da büyük  meselelerin çocuğunuz eğitim, öğretim ve hayatı öğrenmeye başladığında gelebilecek basit örneklerden biridir ders konumuz çocuklarının neye ihtiyaçlarını olduğunu bilelim ki diğer ülkeler gibi bizim de ülkemiz cennete dönüşsün yoksa çocuklarımızı anlamadıktan sonra ülkemizde cehhenemi görür çocuklarımız gerçek hayatın güzelliklerini bilmeden okumayarak bilgi sahibi olmayıp okulları bırakmak için daha çok düşünürler.

 

LİLA
Önceki
Caner Sevilgen Kimdir Caner Sevilgen Kaç Yaşındadır Caner Sevilgen

Caner Sevilgen Kimdir Caner Sevilgen Kaç Yaşındadır Caner Sevilgen

Sonraki
İnsan ve Zaman Su Misali…

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.