Ders Çalışmak Nasıl Daha Kolay Hale Gelir?

Ders Çalışmak Nasıl Daha Kolay Hale Gelir?

İstediklerimizi elde edebilmek için yapmamız gereken şeyleri biliriz aslında, biliriz de yapmayız bazen üşeniriz bazen  çok sıkıcı gelir bazen de canımız istemez,  bir türlü başlayamayız. Bahsettiğim şey tanıdık geldi biliyorum ders çalışmak, evet ne zor gelir insana ilk başlarda.

Ders çalışmayı seven biri olamadım hiçbir zaman sıkıldım hep , çalışırken ilgimi çeken dersler oldu tabi severek çalıştığım, ama onları da  çalışırken hemen uykum gelir sıkılırdım. o masaya ne kadar istekle otursam da hedefime ulaşamadan yarım yamalak  bırakır kalkardım.

Bu böyle olmaz deyip bu konuda biraz düşündüm ve çok da basit çözümler buldum. şöyle bir sıralayayım bakalım bulduğum çözümleri :

   Öncelik Çalışma Alanı !

-Çalışılan yer çok önemlidir, koltukta veya yerde yayılarak çalışmak ne kadar rahat olsa da çalışmamız daha verimli olabilmesi için masada olmalı.

-O pencere sık sık açılacak şöyle bir ürperti verecek serinlik, aksi halde sıcak, mayışan bir kediye çeviriyor insanı

-Şöyle ışığı da tam ayarlayalım hı, kör edici güçlükte  veyahut  inanılmaz karanlık ışık istemiyoruz.

– Bir de oyalanacak bir şey bulalım dersten bunaldığımızda kafamızı dağıtsın ama masadan kaldıracak güçte eğlenceli bir şey de olmasın kendimden biliyorum kadınlar çok sever böyle eline yüzüne bakım, krem dursun yakınlarımızda. ya da başka bir şey tabi size kalmış.

-Çoğu insan bir şeyler yerken odaklanamaz bende onlardan biriyim ama tabi masada kuruyemiş ve meyvenin bir zararı olmaz.

-Kaynak kitaplarımız, notlarımız  her an gerekli olabilir yakınlarımızda dursun. Aman dikkatimiz dağılmasın çok zor toparladık.

   Çalışma Düzeni

Çalışırken bir düzenimiz olmalı:

-Bence bir ajandamız olsun hedefimiz olan konuları yazıp bitirdikçe üzerini çizebiliriz bu olay inanılmaz motive ediyor insanı azaldıkça azalıyor.

-Renkli kalemler olmasın mı, şöyle çizelim hep hap bigilerin  altını ki, işimize yarayacağı zaman çarçabuk buluverelim, zaman önemli !

-Bilgisayarımız elimizin altında hazır dursun neden bilgisayar diyorum çünkü o telefon ele alındı mı çok zor bırakılıyor o bildirimlere bakılacak kim ne post atmış nerelere gitmiş, daha neler neler,  hadi telefonu şarja tak gel çalışmamıza dönelim;

ne yapacağız peki bilgisayarla?  o an anlamadığımız bir konun videosunu izleyebilir bir makale okuyabilir araştırmasını yapabiliriz.

    Küçük Molalar

Verim almak için gerekli olan bir şey de molalardır. bu süreçte 45 dakikalık çalışma aralarına 15’er dakikalık dinlenme zamanları koyulabilir.

tabi bu kısa aralarda tv veya telefon derse geri dönmemizi zorlaştıracaktır. Bu nedenle kısa aralarımızı, biraz uzanmak, mutfakta ne pişiyor şöyle bi girip bakmak tabi gerekirse tatmak, kedimizin başını okşamak gibi küçük aktivitelerle değerlendirmeliyiz.

Ben benim için pek zor bir iş olan ders çalışmayı böyle küçük çözümlerle daha kolay bir hale getirdim.

tabi ki  bu yöntemlerden  yola çıkarak kendimizce  buna benzer bir çok yöntem oluşturabiliriz…

yazar

Yazar: zulal

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Yorum

  1. Söylediklerinize katılıyorum, gayet güzel bir yazı. Belki bir şey daha ekleyebilirim; Bakış açısı.
    Eğer önümüzdekilere yük olarak bakıyorsanız çok zor. Ama bunu bir araç olarak görüyorsanız ne ala. Örneğin üniversite yolunda eğlenceli birkaç bulmaca yahut meslek için pratik bilgiler şeklinde.