Astroloji de Neymiş!- Astronomi ve Astroloji Arasındaki Farklar

En kısa tanımıyla astronomi bir bilim dalı iken, astrolojinin bilim ile uzaktan yakından alakası yoktur.

Astronominin insan ile etkileşimi çok eski zamanlar beridir gerçekleşmektedir. İnsanoğlu ne zaman ki zihni ve gökyüzü arasında görünmez bir iplikten bağ oluşturup uzay ile ilgili derin düşüncelere  dalmıştır, astronomi tam da o an başlamıştır. İnsanın düşünme kapasitesi ve isteğiyse, astronomiyi ilk bilim dallarından biri yapar.

Fakat bunun aksine astroloji, insanlığın bilimi tanımadığı, dünyanın oluşumundan bihaber olduğu bir dönemde bu “tuhaflıklar”ı açıklamak için oluşturulmuştur. Tamamen ortak dini ve mitolojik özelliklere sahip olduğundan dolayı, bütünüyle mantık ve gerçeklik dışıdır. Ki düşünüldüğü zaman, astrologların birçok teorisi çürütülebilir. Mesela; onlarca ışık yılı uzaklıktaki yıldızlar, galaksiler bizi nasıl etkiler? Bierce yıl önce oluşturulmuş takvimler, aynı mı ilerler? Ya d koskoca insanlık tarihi; geçmiştekiler, gelecektekiler ve şu ankiler, on iki kişilik tipi ile sınırlandırılabilir mi? 

Demem o ki, şu “harika” eşinizi, mükemmel ya da çalkantılı geleceğinizi, duygusal hallerinizi içtiğiniz kahvenin telvesi, yıldızların hareketi ya da merkürün retrosu falan belirleyemez ya da tahmin edemez. Yine de eğlenmek için yapılabilecekse de hayatını buna bağlayarak yaşamak, bunun için para harcamak ya da geleceğe dair medet ummak için gereksiz ve uçuk bir tercih.

Kahvenizi için ama telvesini karıştırmaya lüzum yok!

Luna
Son lafımın az öncesi
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
AMAN AMAN NELER NELER!

AMAN AMAN NELER NELER!

Sonraki
GÜZEL BİR İLİŞKİM VE GÜZEL BİR AYRILIĞIM

GÜZEL BİR İLİŞKİM VE GÜZEL BİR AYRILIĞIM

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.