Coğrafya Kader midir?

Günümüzde birçok mizah sayfasında “Coğrafya kaderdir.” repliğini hepimiz görmüşüzdür. Peki bu söz doğru mudur? Veya ne kadar doğrudur?

Bence bu sözün hem doğru hem de yanlış olan yönleri vardır. Bunu şu şekilde açıklayabilirim. Eğer herkes “Coğrafya kaderdir.” dese ve harekete geçmeye cesaret etmeseydi nasıl bir dünya da yaşardık? Aynı düzen hep devam eder, hiçbir yenilik hiçbir gelişme yaşanamazdı. Ülkenin refah seviyesinden herkes şikayet etmeye devam ederdi. Ta ki birisi çıkıp “Eyvallah coğrafya kaderdir ama benim de yapabileceğim bi’ şeyler olmalı..” diye söyleyene kadar. O kişi toplumun tamamını değiştiremeyeceğini elbette biliyordur. Ancak bunu bir bahane haline getirip, yapabileceklerini sınırlamıyor. En azından kelebek etkisi yaratacağını düşünürek harekete geçiyordur.

Değinmeye çalıştığım nokta bu durumun karşısında yapabileceğimiz hiçbir şey yokmuş gibi davranılmaması gerektiğidir. Elbette coğrafyanın bizlere getirdiği zorluklar bulunur ancak bizler bu zorluklar karşısında direnç göstererek bunu bir bahane haline getirmemeli, her zaman için harekete geçecek cesareti göstermeliyiz. İşte bu cesareti gösterdiğimiz zaman bir şeyleri değiştirmeye, toplumda bir domino etkisi yaratmaya başladığını göreceğiz.

yazar

Yazar: aykers

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.