CİCADA 3301 (bölüm:1) genel görünüm

Cicada 3301, ilk olarak 2012 yılında ortaya çıktı.

Aslında onun bir organizasyon mu, yoksa tek bir kişi mi olduğu dâhi bilinmiyor. Hakkında bilinen tek şey, internet ortamının en zor bilmecelerini sorarak kod kırabilen yazılımcıları tespit etmeye çalıştığı.

Bilmecelerin arkasında kimin olduğu, son beş senedir çok tartışılan bir konu.

Kimilerine göre masonlar, kimilerine göre Illuminati, kimilerine göre hepimizin iyi tanıdığı hacker grubu Anonymous, kimilerine göre ABD hükümeti, kimilerine göre ise yalnızca kendi kendine eğlenen adamın biri… Ancak bunların hangisi doğru olursa olsun, Cicada 3301’in mensubu olan kişi/kişilerin dünyanın çözülmesi en zor bilmecelerini yaratabilecek kadar zeki ve bilgi sahibi olduğu kesin.

İlk bilmeceler, bundan beş sene önce 4Chan ve Reddit adlı internet sitelerinde paylaşıldı.

Ve bilmeceler çözüldükçe yerine yenileri gelmeye başladı. İsveçli bir yazılımcı olan Joel Eriksson da 2012 yılında internet forumlarında bu bilmecelere rastlayan kişilerden biriydi. Eriksson mesajı okudu:

“Oldukça zeki kişiler arıyoruz. Ve onları bulmak için bir test hazırladık. Bu görselin içine gizlenmiş gizli bir mesaj var. Mesajı çözerseniz, bizi bulmaya giden yola girmiş olacaksınız. Bu bilmeceyi çözebilecek birkaç kişiyle tanışmak için sabırsızlanıyoruz. İyi şanslar.”

Gizli mesajı çözmek gerçekten de birkaç kişinin başarabileceği zorluktaydı.

Çünkü kriptografi, yazılım, bilgisayar ağları ve numeroloji üzerine engin bir bilgi birikimi gerektiriyordu. Eriksson iş saatleri dışında yoğun bir biçimde çalışarak 2012 yılındaki bilmeceyi çözen ilk insan oldu. Böylece organizasyonun sözünü ettiği seçilmiş insanların ilki olmaya hak kazandı.

Royal Holloway Üniversitesi’nden profesör Kenny Paterson, bu bilmecelerin eğlence ya da reklam için oluşturulmuş olmasının imkânsızlığını vurguluyor.

”Daha evvel internet üzerinde buna benzer yarışmalar düzenlenmişti. Örneğin Google, kendileriyle birlikte çalışacak kişileri elemek için reklam panolarına çeşitli bilmeceler yerleştirmişti. Ancak Cicada 3301’in bilmeceleri bunlara hiç benzemiyor. Bu bilmeceler epey zekice tasarlanmış ve içlerinde bir takım ezoterik pratiklere göndermeler barındırıyor. Örneğin tarihin en ünlü okültistlerinden Aleister Crowley’nin işlerine, William Blake’in tablolarına ve Maya numaralarına göndermeler var. Bu bilmeceleri tasarlamak için gerçekten çok fazla vakit gerekiyor. Bu bilmeceler, boş zamanınızda hazırlayabileceğiniz türden değil…”

Cicada 3301, 6 Ocak 2016’da atılan tek bir tweet’le geri döndüğünü duyurdu.

Atılan tweet bir görsel linkiydi ve görseldeki mesajda şunlar yazıyordu:

“Rehberimiz Liber Primus’tur (şifrelenmiş mesajlar içeren eski bir kitap).  Onun kelimeleri haritamız, anlamı yolumuz ve rakamları yönümüzdür.”

Eriksson, bilmecenin bir kısmını çözdüğünde karşısına bir telefon numarasının çıktığını, bir başka bölümünde ise GPS koordinatlarına ulaştığını belirtiyor ve ekliyor: “Bu, bir internet eğlencesi olmaktan çok uzak.” Ona göre organizasyonun ardındaki kişiler ne hükümetten, ne de istihbarat bürosundan. Eriksson, Cicada 3301’in gerçekten de güçlü bir yeraltı organizasyonu olduğunu düşünüyor…

okur

Yazar: angora_7

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.