Canımız Sağ Olsun

Gerçekten de önce “canımız sağ olsun.” Giden para geri gelir ama giden can geri gelmez. Sonrasında pişmanlık duymamak için lütfen sağlıkla ilgili konularda “acaba daha ucuz nerede hallederim?” arayışına girmeyin. 

“Ooo ameliyat için çok para istiyor. Bunların hepsi paragöz. Hepsi para tuzağı”  sözlerini söylemeden önce lütfen “gerçekten iyi olan burası mı?” diye düşünün.  Gerçekten sağlık bulacağınız doktor yada hastane orası mı? İçinize siniyor ve sizi tatmin eden yorumlar ve öneriler alıyorsanız, size iyi geleceğine inanıyorsanız lütfen sağlıkta para hesabı yapmayın. Hasta olan kim olursa olsun. İster kendiniz, ister aileden biri.  Çocuğunuz ya da babanız, dedeniz ya da bir başka akrabanız? Kim olursa olsun. Can bu. Sağlık bu.  Daha önemli ne var?

En başta dediğim gibi. Para geri gelir, sağlık gelmez. Can gelmez.

Yaşadıklarımız sırasında o kadar çok hasta hikayesine şahit oldum ki…Halen de arayanlar, durumunu anlatarak danışanlar oluyor.  Takip ettiğim hastaların ve hikayemizi duyup da kendi hikayelerini anlatanların söylediklerine bakıyorum da.. İyi ki benim ailem sağlığım konusunda para hesabı yapmadan beni en iyi doktor ve hastaneye götürmüş.  Eşimin başına gelen benim başıma gelse ben bu kadar da mücadeleci olamaz, çoktan ölürdüm. Allah eşime şifa versin, güç versin.  Ameliyatı daha ucuza getirmek ve kemoterapi aldırmamak ile yapılan tasarrufun bedeli ağrılar, tedaviler ve aylar süren hastane odalarında alınan ilaçlar, mamalar, serumlar olarak devam ediyor…  Ucuza yaptırılan ameliyatın bedeli çok pahallıya geliyor.  Eşim sağ olsun da, canı sağ olsun. Giden para yerine gelir. Yeter ki o iyi olsun. Annesi para hesabı yaptı. Şimdi biz paradan çıkıp, madden- manen- bedenen zorluk çekiyoruz aylardır. Aman ha!  Sakın doktor ve tedavide para hesabına girmeyin. Şimdi aynı şeyi, daha ucuz olsun diye düşünen avukat arkadaşım yapıyor. Babası için daha ucuz doktor, daha az tedavi ve daha hesaplı tahliller arıyor. Yazık. 80 yaşında bir baba için para hesabı olur mu? O baba onları okuturken parasını sakınmış mı?

Hem de kanser. Kanserde para hesabı olmaz.  İyi geleceğine inandığınız yeri seçin. İçinize sinen yer olsun.  Elbette en iyi tedavi ve bakım evde başlar. Hastaneye de gitseniz, evde hastaya ilgi ve bakım yoksa o hasta nasıl iyileşir?  Ben altı aydır eşimin yanında annemle birlikte öyle bir savaş veriyorum ki…  Annesi ve kızının olanlardan haberi yok.  Olsun. Canı sağ olsun. Ben eşim için herşeyin en iyisini arıyorum ve elimden gelenin en iyisini veriyorum. Annem ve kardeşim de ona sevdiği yiyecekleri , yeni giysilerini alıyorlar, onun seveceği şeyleri yapıyorlar.  Eşimi rahat ettirmeye çalışıyorlar.  Tabi başka şehirlerdeki anne ve kızından da destek bekliyor olabilir eşim ama… Neyse.. Herkes  kendi yaptığından sorumlu.  Ben üç buçuk yıllık eşimi seviyorum. Geç evlendim.  Can yoldaşı aradığım için ileri yaşta evlilik yaptım. Kısa süredir birbirimizin hayatındayız ama o kadar zorluklar yaşadık ki.. Sanki daha uzun zamandır birbirimizi tanıyor gibi olduk.  

Tartışmayın.  Kızmayın. Kırmayın.  Hassas olur hastalar ve hastaya bakanlar. Çok sabır gerektiren bir süreçtir hastalık hali. Hele ki hastalık, kanser ise.  Zaten hastalığın adı bile moral bozabilirken, bir de insanlar ve hesaplar hasta etmemeli hastayı ve ona bakanı.

Hastayı kaybetmektense parayı kaybetmek daha iyidir.   Canımız sağ olsun. Cana geleceğine mala gelsin. Yeter ki bizler iyi olalım. Para tuzağı olduğunu düşündüğünüz doktor ve hastanelere kanmayın . (bu konuyu da bir ara yazayım)  bazıları gerçekten de reklam amaçlı olabiliyor. Ya da sizin iyiliğinizden çok kendilerinin ve hastanelerinin para kazanmasını düşünüyor olabilirler.  Bunları fark edip, ayırt etmeyi bilin. Hastane ve doktor hakkında araştırma yapın. Yorum alın.  Ucuza olur diye kimseden bilgi almadığınız yerlere gitmeyin.  Hastanın tedavisi konusunda her kafadan da bir ses çıkmasın. Hastanın yanında en fazla bulunan, en yakını kimse o yönlendirsin kararları. Çünkü o hastanın sabah- akşam her zaman halini gören ve ne tedavi ve ne ilaç aldığını bilen, hastanın hangi durumda neler yaşadığına şahit olandır.  Hasta kendi karar verebiliyorsa ilk karar hakkı onundur.  Ondan sonra da onun en çok yanında olup, tedavi sürecini yakından takip edene danışılmalı.  (karar aşamasını da bir başka yazıda anlatayım ben.)

Şimdilik bu kadar. Hadi kalın sağlıcakla..

yazar

Yazar: Dans Eden Kelimeler

Bale Sanatçısı, eğitmen, yönetmen Kağan Can Odabaşı ile onun eşi Editör, kitap ve gazete köşe yazarı Ayşegül Toker Odabaşı yaşadıklarını, yaşadıklarınızı, yaşadıklarımızı, hepimizi, yaşam denen sahnede karşımıza çıkanları kendi tecrübeleri ile burada sizinle paylaşmak istiyorlar. Bize katılır mısınız?

Blog YazarBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.