Cam Tavan Çatlarsa!

Ademden günümüze erkeğin korumacı ve baskın yapısı kadınları her zaman geri plana atmıştır. Erkek cinsiyeti her zaman başrol oynamıştır. Evde evin direği, okulda okul müdürü, iş yerinde patron, devlet yönetirken yine erkeklerin hegemonyası altında yönetim ve buna benzer bir sürü şey…

Peki, bunun nedeni nedir? Kadınlar neden hep geri planda kalmışlardır hiç düşündünüz mü? Erkekle kadın eşit değildir. Eşit değil dediysem biri birinden daha üstündür demiyorum. İkisinin yaratılış yapısı farklıdır. Erkek daha güçlü, korumacı, kadına göre daha mantıklı düşünen bir yapısı varken kadın daha duygusal, anaç, olaylara ayrıntıyla bakan, narin bir yapısı vardır. Bu özellikler günümüzde daha farklı anlaşılıyor tabi. Toplum bu özelliklere bakıp erkek üstündür deyip kadınları geri plana atmıştır. Erkek ne yapsa meşru kadın yapsa ölüme kadar gider mantalitesi vardır. ‘‘Elinin hamuruyla erkek işine karışma’’,  ‘‘eksik etek’’  kız çocuğu her yere gidemez her şeyi yapamaz gibi sözcükler her zaman cinsel ayrım yapıldığının birkaç örneğidir.

Bu durum çalışma alanına da sıçradı. Kadınların iş alanlarına girmesi önceki yıllara göre artış gösterdi. Fakat başarı olarak erkekler yine bir tık daha ilerde bunun nedeni kadınların başarısız olması değil tabii ki de. Kadınlar ve erkeklerin aynı koşullarda çalışmadıklarıdır. Çünkü evli kadınların tek görevi yaptıkları iş değildir. Onların evde birincil görevleri vardır. Yemek yapmak, temizlik yapmak, çocuğa bakmak gibi. Bütün bunlar erkeklerin görevi değilmiş gibi algılanır toplumda. Çünkü o erkek adamdır. Erkek dediğin ev işi yapmaz. Onun odaklandığı tek konu vardır. O da işidir. Erkek tek bir şeye odaklandığı için daha başarılı bir konuma geliyor. Kadınlar ise birden fazla iş ile ilgileniyor bunun yanında bir de bu zorlu yarışa giriyorlar. Bu yüzdendir ki Türkiye de hatta dünya genelinde kadınlar çok az yönetici konumundadır. Her zaman bir engel vardır. Cam tavan engeli…

Peki, bu cam tavan nedir?  Kısaca açıklamak gerekirse kadınların çalışma hayatlarında en üst düzeye gelememesi için oluşturulmuş görünmez engeldir.

Kadınlar meslek hayatlarında her zaman tecimsel (ticari), cinsel obje olarak kullanılmıştır. Kadınlar ve erkekler ne zaman iş bölümü yapar ve eşit şartlarda çalışılırsa o zaman cam tavan çatlar. Çoğu erkeğin korktuğu felakette budur. Kadınlar daha başarılı olursa erkeklik gururlarına dokunacağından her zaman kadınları geri plana itmiştir. Bu yüzden her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır ve her başarısız kadının arkasında bir erkek vardır diyebiliriz. Ama şunu da unutmamak gerekiyor ki çocuğu yetiştiren de her zaman annedir. İlk öğretmeni anne olduğu için erkek ne kadar başarılı olursa olsun onu yetiştiren kadın cam tavanı bir bakıma çatlatmış oluyor.

Tugce
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Üzüntüyü bırak, sen yaşamaya bak

Üzüntüyü bırak, sen yaşamaya bak

Sonraki
zamansız

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.