BTS dosyası: K-pop'un en büyük grubu hakkında bilmeniz gerekenler

BTS grubu, yeni albümleri Map of the Soul’u 12 Nisan’da yayınlayacağını duyurduğunda milyonlarca hayranı gün saymaya başladı. Bütün dünya gençleri çıldırırken siz hala BTS’in ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, bu yazıya ihtiyacınız var demektir.

BTS şu anda dünyanın en büyük gruplarından biri ama Amerikan pop kültürüne tutunmaları biraz zor oldu. Ta ki Grammy Ödülleri’ne aday olan ilk Güney Koreli grup olana kadar…

2018 yılında ‘Love Yourself: Tear’ adlı şarkıları BillBoard 200 listesinde zirveye oturduğunda, K-pop kültürünün nasıl da yayıldığını anlamıştık aslında. Buna rağmen ülkemizde BTS’i bilmeyen, henüz dinlememiş olan birçok insan da var. ‘Map of the Soul’ albümleri nisan ayında yayınlandığında konuyu biliyormuş gibi davranmak istiyorsanız, bu yazıyı okumanız şart. Önce grup üyelerinden başlayalım: 

V

23 yaşındaki Kim Tae Hyung, Güney Kore, Daegu’da doğdu. BTS’ten vakit bulduğu zamanlarda (ki çok nadir olduğunu tahmin edebiliriz) oyunculuk yapıyor. 2016 yılında yayınlanan ‘Hwarang: The Poet Warrior Youth’ adlı bir dizide rol aldı. BTS’te ise vokalleriyle tanınıyor. V, tam bir moda tutkunu. eBay’dan alışveriş yapmaya takıntılı olduğunu ve özellikle kravatlara bayıldığını biliyoruz. Grammy’lere yeşil bukleli saçlarıyla katılınca sosyal medyada viral olmuş; Google’da ‘yeşil saçlı adam’ olarak aratılmıştı. 

Suga

Min Yoon Gi 26 yaşında, BTS’nin en büyük ikinci üyesi. Daegu’da doğdu. BTS’nin arkasındaki şirket olan Big Hit Entertainment tarafından keşfedilip gruba üye olarak ‘atandı’. BTS ile ilgili her şeyden sorumlu olarak görevlendirildi. Halen hem BTS hem de şirketin diğer sanatçıları için üretiyor. Aynı zamanda grubun rapçilerinden biri.  

Jin

Kim Seok Jin, grubun en büyüğü. 26 yaşında ama Suga’dan önce doğdu. Güney Kore, Gwacheon’dan geliyor. Neden bilmiyorum ama kızlar tarafından ‘aşırı yakışıklı’ bulunduğu bir gerçek. Öyle ki, sırf bu kadar hoş olduğu için sokakta yürürken keşfedilip BTS üyesi yapılmış. Zaten takma adı da ‘Worldwide Handsome’. Yani, ‘dünya yakışıklısı’.

Jung Kook

Jung Kook’nun BTS ismi, gerçek ismi Jeon Jung Kook’un bir tür uyarlaması. 21 yaşında, grubun en genç üyesi ve BTS’in ana vokalisti. Tıpkı Jung Kook gibi o da küçükken profesyonel bir badminton oyuncusu olmak istiyormuş. 

 

RM

RP, ‘Rap Monster’ (rap canavarı) takma adının bir kısaltması. 24 yaşındaki RM, Güney Kore, Goyang’da doğdu. BTS’e katılmadan önce bir alternatif rap grubu üyesiydi. Şimdiyse BTS’in fiili lideri. DVD’den Friends dizisini izleye izleye İngilizce’yi sökmüş. O kadar akıcı konuşuyor ki, grup ne zaman dış basına röportaj verse, RM çevirmenlik ve sözcülük yapıyor.

Jimin

Park Ji Min 23 yaşında, Güney Kore’de Busan’da doğdu. Busan, farklı milletlerden gelen insanların bir arada yaşadığı bir şehir. Dolayısıyla orada doğmak da onu ‘kozmopolit ve ilginç’ kılıyor. Jimin’i muhtemelen saçlarından tanıyorsunuzdur. Kendisi geçen yıl hakkında en çok tweet atılan dünyadaki 9’uncu kişi oldu. Bir sahne sanatları okulunda dans eğitimi aldı. Şimdi BTS’in vokallerinden biri.

J-Hope

25 yaşındaki Jung Ho Seok, Güney Kore Gwangju’da doğdu. BTS’e katılmadan önce birçok dans yarışması kazandı. Hatta ‘Neuron’ adlı bir yeraltı dans grubunun üyesiydi. 1 yıl önce ilk solo mixtape’i olan Hope World’ü çıkardı.  

BTS şarkılarında genellikle özgüven, kendini bilmek, kendini gerçekleştirmek, mücadele gibi temaları işler. ‘Map of the Soul’ projesinde ise Carl Gustav Jung’un psikoloji teorisine atıfta bulunarak konuyu bir tık daha ileri götürüyor gibiler. 

Bu videoya ‘geri dönüş videosu’ diyoruz ama aslına bakarsanız BTS’in bir yere kaybolduğu falan da olmadı yani. ‘Love Yourself: Answer’ daha geçen yıl, ağustosta yayınlanmıştı. RM, İngiliz elektronik ikilisi Honne ile yaptığı şarkıyı geçtiğimiz günlerde yayınladı. Grup üyeleri bütün bir yıl boyunca Singapur, Japonya ve Hong Kong’da konserler verdi. Bahar aylarında ise ABD’de sayısız konser verecekler. Yeni çıkan BTS oyuncaklarından bahsetmiyorum bile…

Yani bu grubun hiçbir yere gittiği yok. Dolayısıyla “GERİ DÖNDÜLER!” kıyameti koparmaya da gerek yok 🙂

BTS neden İngilizce şarkı söylemiyor?

Yazıyı buraya kadar okuduysanız artık biliyorsunuz: BTS, sadece Korece ve Japonca şarkı söyleyerek dünya çapında dinlenmeyi başaran ilk grup. Albüm ve şarkı isimleri genelde İngilizce olsa da, şarkıların tamamına Korece ve Japonca hakim.

Peki neden hiç İngilizce söylemiyorlar? Bir röportajda bunun sebebini şöyle açıklıyor RM: “Bir numara olmak için tarzımızı ve gerçekliğimizi değiştirmek istemiyoruz. Aniden İngilizce şarkı söylemeye başlarsak o zaman BTS olmayız. Bizim için önemli olan sadece iyi müzik yapıp iyi performans sergilemek.”

birsen-ulker
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kur'an ve Hz.Muhammed'in mesajları tüm insanlığa mı?

Kur'an ve Hz.Muhammed'in mesajları tüm insanlığa mı?

Sonraki
K-Pop grubu BLACKPINK hakkında bilmeniz gereken her şey

K-Pop grubu BLACKPINK hakkında bilmeniz gereken her şey

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.