Black Friday Döneminde En Çok İndirim Hangi Ürünlerde Görülür?

cep telefonu üzerinden online alışveriş illustrasyon

Black Friday yani Kara Cuma hakkında daha önce detaylı bir yazıda konuşmuştuk. Bu kavramın 1960’lı yılların başında Amerika’da ortaya çıktığını da söylemiştik. Peki bu kavram neyi ifade ediyordu?

Black Friday, yani Kara Cuma pek çok firmanın ve markanın aynı anda belirli bir süre ile indirim ve kampanyalar yaptığı bir dönemi ifade eder. Hristiyanların, Şükran Günü adıyla kutladıkları günden hemen sonraki gündür. Sabaha karşı açılan mağazalar birkaç saat içerisinde nerdeyse tamamen boşaltılır. Bu indirim döneminin müşterileri öngörülemez bir alışveriş çılgınlığına sürüklediğini söylemek yanlış olmaz. İnsanlar normalde almayacakları pek çok şeyi veya normalde alacaklarından fazla ürünü alırlar. Bu da markalara ve bu markalar üzerinden vergi alan hükümetlere sıcak para akışının sağlandığı ciddi bir dönemdir.

cep telefonu üzerinden online alışveriş illustrasyon

Peki Black Friday’de En Çok İndirim Hangi Ürünlerde Görülür?

Aslında bu sorunun cevabı ülkeden ülkeye değişir. Amerika’da ve Avrupa ülkelerinde çok çeşitli ürün de ciddi indirimler ve kampanyalar gözlenmektedir. Kıyafetten bilgisayara, iç çamaşırından gelinliğe kadar pek çok üründe bu dönemsel kampanyaları görebiliriz. Elbette sadece satın alabileceğiniz fiziksel ürünlerde değil pek çok hizmette de Black Friday kampanyalarını görmek mümkündür. Mesela seyahat veya gezi programı satışlarında da bu dönemde ciddi bir indirim olur. Aynı zamanda güzellik hizmetleri ve hatta sağlık hizmetlerinin bazıları da Black Friday kapsamında belirli kampanyalar altında müşterilere sunulabilir. Hatta Amerika’da ve Avrupa’da Black Friday kapsamında indirim yapan restoran ve kafeler de vardır. Özetle para ile satın alabileceğiniz her türlü ürün ve hizmete bu dönemde belirli bir indirimle veya kampanyalar ile ulaşmanız mümkündür. Fakat en çok indirimin olacağı ürünler şöyle sıralanabilir: bilgisayar, tablet, akıllı saat, giyim, televizyon, beyaz eşya, ve uçak biletleri.

Türkiye’de Black Friday Kampanyalarından Yararlanmak İstersek?

Türkiye’de Black Friday kavramı daha henüz çok ama çok yeni. Bu sebeple Amerika’da ve Avrupa ülkelerinde olduğu kadar yoğun bir dönem değil. Ama yine de markalar söz konusu günde çok ciddi indirimler yapıyorlar. Özellikle de Türkiye pazarında ütün satmakta olan Yurtdışı menşeli markalar, küresel Black Friday kampanya planlarına artık Türkiye’yi de dahil ediyorlar. Bunun sonucunda Türkiye de söz konusu atmosferi yaşıyor. Türkiye’de mağaza indirimleri de görülüyor fakat Black Friday etkisini daha çok online alışverişte görüyoruz. 

Bunun sebebi de online alışverişin daha kolay ve ulaşılabilir olması. Yurt dışında, Black Friday bir tatil dönemine denk geliyor. Bu sebeple insanlar mağazaların önünde sabahlamaktan çekinmiyorlar. Ama bizim için durum aynı değil. Bu sebeple online alışveriş elbette bizim için daha ilgi çekici oluyor. Çoğu site söz konusu 24 saatte ciddi indirimler yapıyor ve hatta birkaç saat içinde bünyesindeki tüm ürünleri bitiren markalar da mevcut. Ama ülkemizde en çok rağbet gören ürünler genellikle elektronik sınıfından ürünler oluyor. Normal şartlarda zaten dudak uçuklatacak kadar vergi ile satın alabildiğimiz bu ürünleri bir gün için de olsa indirimle alabilme fikri Türkiye vatandaşlarına cazip geliyor olsa gerek. Bu dönemde en çok tercih edilen ürünler; televizyonlar, beyaz eşya veya ev eşyaları oluyor. Bu grubu ise giyim alışverişi takip ediyor.

Black Friday Kurtları İçin Bir Tavsiye: Deal Sistemi

Online satışta her ne kadar mümkün olmasa da mağaza satışında sıklıkla uygulanan bir teknik var. Bu aslında biraz cinlik, uyanıklık yapmak anlamına geliyor ama yasal olduğu için kimse bir şey yapamaz. Yöntem şu: Kapış kapış giden bir ürün alıp kasaya gidiyorsunuz. Bu esnada almak istediğiniz başka bir ürünü almış başka birinin yanına gidip elinizdeki ürünü teklif ediyorsunuz eğer ilgilenirse ürünleri değişiyorsunuz. Yani ödeme yapmadan aranızda takas yapıyorsunuz. Bu şekilde ikiniz de istediğiniz ürünleri almış oluyorsun.

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Telefon Kullanımını Azaltacak 5 Öneri
gece telefon kullanan erkek

Telefon Kullanımını Azaltacak 5 Öneri

Sonraki
Erdemli İnsanların 10 Özelliği

İlginizi Çekebilir

Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.