Erdemli İnsanların 10 Özelliği

Erdemli İnsanların 10 Özelliği

Merhaba arkadaşlar. Bugün yaşamın içinden bir konuyla sizlerleyim. Erdem hele de günümüz dünyasının en önemli konularından birisi. Sosyal ilişkilerin parlayan yıldızı adeta. Erdemli insanları öne çıkardığını düşündüğüm 10 özelliği maddeler halinde ele aldım. Umarım beğenirsiniz. İyi Okumalar diyor ve konuya geçiyorum. 🙂

Erdemli İnsanların 10 Özelliği

1) YALAN SÖYLEMEZLER 

Doğruluk en büyük erdemdir derler ya. Gerçekten de öyle. Eğer insan konuşurken yalan söylüyorsa hayatında hiçbir işi doğru yapmaz. Bunu bizzat tecrübe ettiğim için bu kadar rahat söylüyorum.  Doğruluk en başta dinimizin emridir zaten. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) karşılığında cenneti garanti edeceğini söylediği altı şeyden ilki doğru sözlülüktür. Erdemli insanlar hiçbir durumda yalan söylemezler. Her şey aleyhlerine olsa bile.

2) EMPATİ KURMAYI BİLİRLER

Empati kurmak karşımızdaki insanı anlamak adına çok önemli bir erdemdir. Dünyaya diğer insanların gözünden bakabilmeli kendimizi onların yerine koyabilmeliyiz. Karşımızda hiç sevmediğimiz bir insan olsa bile müşkül bir durumda onu anlayabilmeli ve yarım edebilmeliyiz.

3) FARKLI GÖRÜŞLERE SAYGILIDIRLAR 

Farklılıklara saygı duymak çok büyük bir erdemdir. Karşımızdaki insanın dünyaya bakış açısı, siyasi ve politik görüşü, dini, dili, ırkı ve cinsiyeti ne olursa olsun saygı göstermeliyiz. Evet hiç kimse hiç kimseyi sevmek zorunda değil ancak herkes herkese saygı göstermek zorundadır.

4) DİNLEMEYİ BİLİRLER 

Ne demiş atalarımız, “Söz gümüş ise sükût altındır.” Dinlemek konuşmaktan daha önemlidir hem dinimizde hem kültürümüzde. Dinlerken de saygılı ve sessizce, konuşmacının lafını bölmeden dinleyebilmeliyiz.

5) ARGO VE KÜFÜR KELİMELERİ KULLANMAZLAR

Konuşma adabı denen bir şey var netice de. Günümüzde bu her ne kadar unutulmaya yüz tutmuş olsa da hatırlatmak boynumuzun borcudur. İnsanlarla konuşurken küfür kelimeleri sarf etmek, argo kullanıp onları kırmak ne kadar çirkin bir davranıştır. Erdemli insanlar bu hususa önem verirler ve bu tarz bir konuşma şeklini en başta kendilerine yakıştıramazlar.

Erdemli İnsanların 10 Özelliği

6) TEŞEKKÜR ETMEYİ BİLİRLER

Teşekkür etmek en temel erdemlerden birisi bence. Bir arkadaşımızdan veya yanımızdan geçen herhangi birinden yardım istediğimizde, bu yardımın karşılığı olarak bir teşekkürü çok görmemeliyiz bence. Sonuçta kimse kimseye yardım etmek zorunda değil ancak buna rağmen yardım ediyorsa bir teşekkürü de hak ediyordur.

7) ÖZÜR DİLEMEYİ BİLİRLER

Özür dilemek hepimizin bildiği gibi hiç zor bir davranış değil. Peki neden bunu yapmakta bu kadar zorlanıyoruz?  Özür dilemek bir küçük düşmüşlük ya da bir eziklik göstergesi değil ve asla da olmayacak. Hatalıysak hatamızı kabul etmeli ve özür dilemeliyiz.

8) BAŞKASINI KÜÇÜK VE HOR GÖRMEZLER 

Bir diğer deyişle gurur ve kibir yapmazlar. Erdemli insanların en önemli özelliklerinden birisi de alçak gönüllülükleridir. Onlar için insanlar eşittir ve aralarında hiç kimsenin hiçbir üstünlük arz edici özelliği yoktur. Ne makam ne servet ne de diğer etmenler. Kendileri de bu eşitliğe dahildirler ve her ne olursa olsun çevrelerindeki insanları hor görmez küçümsemezler.

9) SABIRLI DAVRANIRLAR 

Sabırlı olmakta yine dinimizin övdüğü erdemlerden birisidir. Yine Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) her durumda sabırlı davranmamızı ve dua etmemizi tavsiye etmiştir. Hayatta karşılaştığımız zorluklar karşısında, beklediğimiz bir şeyde sabırlı olmak bizi çoğu zaman başarıya ulaştırır.

10) ÖN YARGILI DEĞİLDİRLER

Ön yargı tanımadığımız bir insan ya da bilmediğimiz bir olayla ilgili peşin hükümlü olmaktır. Ön yargılarımız çoğu zaman iyi olmayan düşüncelerimizden oluşur ve genellikle haksız çıkarız. Bu nedenle birini iyice tanımadan hakkında herhangi bir şey konuşmamalı, iç yüzünü bilmediğimiz bir olay hakkında kimseyi suçlamamalıyız.

Peki sizin de “erdemli bir insan şöyledir” dediğiniz bir özellik var mı. Lütfen fikirlerinizi, yorumlarınızı ve eleştirilerinizi yorumlar da yada sosyal medya hesaplarımdan bana belirtin. Okuduğunuz için teşekkür ediyor mutlu günler diliyorum.  🙂

okur

Yazar: Tevfik Emre Aydın

Okuyan, Düşünen ve Yazan Sıradan Bir İnsan.

Blog YazarBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

7 yorum

Yorum Yazın
  1. Bakara süresi 177 ayette erdemli insanları Allah bize aşağıdaki gibi tarif ediyor.
    …asıl erdemli kişi Allah’a, âhiret gününe, meleklere, kitaba ve peygamberlere iman eden; sevdiği maldan yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, yardım isteyenlere ve özgürlüğünü kaybetmiş olanlara harcayan; namazı kılıp zekâtı verendir. Böyleleri anlaşma yaptıklarında sözlerini tutarlar; darlıkta, hastalıkta ve savaş zamanında sabrederler. İşte doğru olanlar bunlardır ve işte takvâ sahipleri bunlardır.

    • Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Evet bu dediğiniz doğru. Ancak ben her baktıklarında bir kusur arayan, egosunu yere göğe sığdıramayıp kendinden başka herkesi küçük ve değersiz gören insanlardan bahsediyorum. Yoksa kuşkucu bir karakter yapısıyla peşin hükümlü olunması elbette doğaldır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.