Bir Endüstri Mühendisi Adayı Gözünden Stajyerlik

Bir Endüstri Mühendisi Adayı Gözünden Stajyerlik

Bir Endüstri Mühendisinin Gözünden Staj ve Stajyerlik

Merhaba bir Endüstri Mühendisi adayı olarak staj hakkında bir kaç düşüncem elbet ki bir çok genç gibi benim de var. Stajımı yeni bitirmiş olmanın verdiği mutlulukta cabası. Arkadaşımın isteği üzerine sizlerle ufak soru cevaplar ile Stajım hakkında bilgilendirmede bulunmak ve staj konusunda biraz da olsa düşüncelerinizi doğru oluşturabilmek için soru ve cevap şeklinde yazıyorum. Umarım faydasını görürsünüz. Bu arada ismimin çok önemli olmadığını önemli olanın stajyerlik hakkında olan bu yazı olduğunu düşünerek ismimi gizlemelerini rica ettim beni kırmadıkları için kendilerine teşekkür ederim.

Stajyer olarak nereyi tercih ettim?

Bir sigorta şirketinde yaptım.

Stajyer olarak neler yapıyordum?

Çalışan motivasyonunu arttırmak için yemekhanede bazen işinde uzman insanlar gelip konuşma yapıyordu her hafta başında masalara notlar bırakılıyordu geziler de düzenleniyor. Aynı  zamanda sosyal sorumluluk projeleri de bizim tarafımızdan düzenleniyordu.

Bir Endüstri Mühendisi Adayı Gözünden Stajyerlik

Peki stajda hayatta işime yarayacak neler öğrendim?

Tabii ki de en basitinden kurumsal hayatta nasıl davranmam gerektiği, iş tertibi düzenini öğreniyorsun. Ayrıca yeni insanlar tanıyorsun onlarla nasıl konuşman nasıl iletişimde olman gerektiğini öğreniyorsun.

Stajyerlik için düşüncelerim neler?

Staj bence çok büyük ve gerekli bir adım iş hayatı öncesi, keşke okul sigortamı ödese ve daha çok yapabilseydim.

Stajdan sonra iş hayatına bakış açım ne oranda değişti?

Ben endüstri mühendisliği okudugum için ilerde çalışmak istediğim departmana karar vermek için insan kaynaklarını da denedim. Organizayon kısmı eğlenceli fakat özlük, mülakat personelle ilgili olan kısım bana göre hiç değildi.

Stajyer adayları için ufak bir öneri:

Ben yapabildiğince çok staj yapmanız gerektiğini düşünüyorum. Böylece hangi departmanda çalışmak istediğinizden hangi işlere yatkın olduğunuzu kafanızda biçimlendirebilir ve iş hayatı için hazırlanabilirsiniz.


 

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.