Bilinmeyen Dost

Bilinmeyen Dost

Bilinmeyen Dost

Doğum yılı ve yerleri aynıydı. Kader sanki beraber doğdunuz beraber yaşayacaksınız diyordu. Atatürk ile hem mahalle hem de okul arkadaşıydı. Harp Okulu’nu bitirdikten sonra Mustafa Kemal Harp Akademisi’ne devam ederken kendisi jandarma oldu ve orduya katıldı. Mustafa Kemal Paşa, Suriye’de iken Salih Bey’i başyaveri yaptı ve yanına çağırdı. Millî mücadele ve cumhuriyet yıllarında artık beraber olacaklardı.

Kurtuluş Savaşı’ndan sonra yarbay rütbesinde iken ordudan ayrıldı ve o zaman ki adı Bozok olan Yozgat’tan 2, sonrasında ise Bilecek’ten 3 dönem milletvekilliği yaptı. Atatürk’ün vefatının ardından intihar girişiminde bulundu fakat kurtarıldı. Dostu olmadan geçen kısa yaşamında milletvekilliği yaptı ve 1941’de hayata gözlerini kapattı.

Geleceğin Muhabbeti

Olimpos Gazinosu’nda oturdukları bir akşam, Mustafa Kemal Paşa dostlarına nasıl iktidar olacaklarını ve görevlerini anlatıyordur. Masada Fuat Bulca, Nuri Conker, Fethi Okyar ve Salih Bozok vardır. Sıra Salih Bozok’a geldiğinde kendisinin yaver olacağını ve hiç ayrılmayacaklarını söyler. Paşa’ya kendisinin ne olacağı sorulduğunda ise, “Size bu görevleri verecek adam olacağım.” cevabını verir.

Atatürk’ün özel hayatına dair bildiğimiz birçok şeyi Salih Bozok’a borçluyuz.

https://www.biyografya.com/biyografi/12411

https://www.youtube.com/watch?v=acNZHgVjed0

yazar

Yazar: bağımsız bağımlı

Monoton Bir Üniversite Öğrencisi
1800 metrede diş hekimi olmaya çalışıyorum

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.