Bilinmeyen Dost

Bilinmeyen Dost

Bilinmeyen Dost

Doğum yılı ve yerleri aynıydı. Kader sanki beraber doğdunuz beraber yaşayacaksınız diyordu. Atatürk ile hem mahalle hem de okul arkadaşıydı. Harp Okulu’nu bitirdikten sonra Mustafa Kemal Harp Akademisi’ne devam ederken kendisi jandarma oldu ve orduya katıldı. Mustafa Kemal Paşa, Suriye’de iken Salih Bey’i başyaveri yaptı ve yanına çağırdı. Millî mücadele ve cumhuriyet yıllarında artık beraber olacaklardı.

Kurtuluş Savaşı’ndan sonra yarbay rütbesinde iken ordudan ayrıldı ve o zaman ki adı Bozok olan Yozgat’tan 2, sonrasında ise Bilecek’ten 3 dönem milletvekilliği yaptı. Atatürk’ün vefatının ardından intihar girişiminde bulundu fakat kurtarıldı. Dostu olmadan geçen kısa yaşamında milletvekilliği yaptı ve 1941’de hayata gözlerini kapattı.

Geleceğin Muhabbeti

Olimpos Gazinosu’nda oturdukları bir akşam, Mustafa Kemal Paşa dostlarına nasıl iktidar olacaklarını ve görevlerini anlatıyordur. Masada Fuat Bulca, Nuri Conker, Fethi Okyar ve Salih Bozok vardır. Sıra Salih Bozok’a geldiğinde kendisinin yaver olacağını ve hiç ayrılmayacaklarını söyler. Paşa’ya kendisinin ne olacağı sorulduğunda ise, “Size bu görevleri verecek adam olacağım.” cevabını verir.

Atatürk’ün özel hayatına dair bildiğimiz birçok şeyi Salih Bozok’a borçluyuz.

https://www.biyografya.com/biyografi/12411

https://www.youtube.com/watch?v=acNZHgVjed0

bağımsız bağımlı
Monoton Bir Üniversite Öğrencisi1800 metrede diş hekimi olmaya çalışıyorum. Güncelleme: Ne yazık ki başardı.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Muhtaç Olacaksın 🙏
Sonraki
E-Kitap Yazmak İsteyenlere Öneriler

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.