Aşırı Düşünme Üzerine

Evet öncelikle merhabalar bu yazımda aşırı düşünmek hakkında yazı yazmak istedim.

Öncelikle aşırı düşündüğümüzü nasıl anlarız. Aslında bunun altında yazan etkenin merak olduğunu düşünüyorum. Her şeyi merak ediyoruz ve sonsuza kadar da her şey hakkında düşünebiliriz. Merak tetikliyor ve bizler daha da irdeleyerek, herhangi bir şey olabilir bu, kendimizi durduramıyoruz. Derinliklere inmeyi seviyoruz galiba ya da bir şey hakkında her şeyi bilmeyi. Benim gibi  aşırı düşünmek hakkında bile düşünüyorsanız evet sizde aşırı düşünüyorsunuz.

Çok düşünmek, salıncakta sallanmaya benzer, sürekli meşgulsün ama ilerlemiyorsun

Düşünmek mide gibi yemek yediğinde doyana kadar kullanabileceğin bir yer değil maalesef. Her düşünce zihninde sanki başka bir kapı aralıyor ve zamanla bir sürü kapı oluşuyor, hayatımızı da büyük ölçüde etkiliyor tabi. Planlı bir gün, ne giyeceğine önceden karar vermek, her konuda aşırı seçici olmak. Daha da kötüsü zihninde kötü senaryolar kurmak var, bunu eklemiyorum bile ve her aşırı düşünen şu cümleyi ister istemez kurar.

Ben de diğerleri niye hiç benim kadar düşünmüyor diye düşünürdüm hep.

İstisnasız bu cümleyi hayatımızda bir yer de söylemişizdir. Aslında karşımızdakine suç bulmamak lazım. Bir sonraki adımı planlamak istemez her insan, hayat ayrıntılarda gizlidir. Bakış açımız onlar açısından saçma gelebilir çünkü onlar için hayat anlarda gizlidir ve anı yaşa mottosu hakimdir.

Peki ne yapabiliriz kendimiz için, her şeyin avantajı olduğu kadar dezavantajı da vardır. Biz dezavantaj kısmında görüyorsak kendimizi bunu nasıl avantaja çevirebiliriz. Kendimize eziyet ediyorsak, büyük ölçüde kendimizi eleştiriyorsak önce kendimizden uzaklaşacak hobiler edinebiliriz. Örneğin resim yapmak gibi çizim tekniklerine kafa yorup o konu üzerine yoğunlaşırsak, düşüncelerimizi belli bir yerde kendimizden uzaklaştırabiliriz. Tabi ki sadece resim değil, ben uğraşamam yeteneğim yok hevesli de değilim diyorsanız ilgi alanınıza giren her şey olabilir. Sanat ile de ilgilenebilirsiniz, düşündüğünüz şeyler hakkında da yazabilirsiniz sizi rahatlatır.

Her şeyin fazlası zarar ama olumluya çevirmek de bizim elimizde, sadece sakin olup hayata bırakmalıyız kendimizi, anda kalabilmek adına. Meraklı olmak güzel, öğrenmekte ama kendimize de haksızlık etmeden yaparsak her şey daha da güzelleşir.

Eğer aşırı düşünmek sizi ciddi ölçüde hayatınızı zehrediyor ise bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederim. Kendinize iyi bakın. Bir sonraki yazım da görüşmek üzere.

Düşünüyorum öyleyse varım.
Aşırı düşünüyorum öyleyse kesin varım 🙂

Songül
Subscribe
Bildir
3 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
HAYALLER VE UMUTLAR
Sonraki
KENDİNDEN BAŞLA

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.