Bilgisayar Terimleri ve Dijitalde İşimize Yarayacak Kavramlar

Bilgisayar Terimleri ve Dijitalde İşimize Yarayacak Kavramlar
Canva Pro

En temel haliyle dijital dünyada var olan herkesin mutlaka bilmesi gereken terimlerden bahsedeceğim. Her gün kullandığınız ama temelini bilmediğiniz bazı terimlerle karşılaşabilirsiniz.

İnternet

En temelden başlayacağız demiştik. Artık süpürgemizden buzdolabına kadar her şey internete bağlı. Peki nedir bu internet? İnternet, dünyadaki tüm uygun cihazları birbirine bağlayan geniş bir ağdır. Bu ağ ile bilgi paylaşıp iletişim sağlayabiliyoruz.

Günümüzde kullanım amaçları arasında birinci sırada alışveriş gelir. Sonrasında eğlenmek, içerik üretmek, parayı yönetmek ve eğitim için kullanıyoruz.

Wifi – Mobil Ağ

Wifi için bizi dünyaya bağlayan kablosuz ağ olarak tanımlayabiliriz. Mobil ağlar ise yıllardır duyduğumuz 2g-3g-4.5g ve 5g olarak listelenebilir. 5g ile dijitalde hızımız daha da artacağı için anlık gecikme hızını gerçekten çok düşüren bir teknolojiye sahip olacağız. Bulut depolama çözümleri daha genişleyecek ve fiziksel depolama gittikçe düşecek.

Arama Motorları

Bizi bizden daha iyi tanıyan dijital yapılar olarak tanımlayabiliriz arama motorlarını. Fakat herkes bu devasa uygulamaları nasıl kullanacağını bilmiyor. Size ufak bir öneri vererek arama yaparken işinizi kolaylaştırabilirim.

İstanbul’da bulunan meyhaneleri bulmak istiyorsunuz ama belirli bir lokasyonda olsun istiyorsunuz. Bir üstüne ucuz olsun diyorsunuz. Aşağıdaki çekilde ararsanız sonuca ulaşmak sizin için daha kolay olacak.

“istanbul ucuz meyhaneler” +karaköy +beşiktaş -ataşehir -kadıköy

Bu şekilde aradığımızda tırnak içindeki kelimeyi bulmaya çalışarak ataşehir ve kadıköydeki meyhaneleri sonuçlardan çıkararak karaköy ve beşiktaştaki meyhaneleri ön plana çıkaracak.

SEO için özel yazılmış yazılar ve sitelerin buna uygun gerçekleştirdikleri teknik SEO çalışmaları ile doğru bilgiye bu şekilde arama yaparak ulaşabilirsiniz. SEO için tüm anahtar kelimeleri tek metinde toplayan siteleri de bu şekilde gözünüzün önünden kaldırabilirsiniz.

E-posta

Herkes bildiğini zanneder fakat aslında bildiğiniz zannediyordur. Basitçe açıklıyorum e-posta ve e-posta’nın temel özelliklerini ve basit kullanımlarını.

To: Kime gidecek bu mail?

cc: asıl alıcı belli ama bu maili başka kimler görsün?

bcc: mail alıcıya gidecek ama diğerleri görmesin istiyorsanız o kişiyi de buraya yazmalısınız.

konu: kısaca açıklama yapmanız gereken alandır. asıl olayı aşağıda anlatmalısınız.

E-postanıza merhaba ile başlamalı, otoriteye göre uygun bir kelimeyle bitirmelisiniz.(Örn: saygılarımla, sevgiler)

Berktuğ
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Başka yaşam formu
Sonraki
Melamet Hırkası ve Mücadele

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.