Beyin İmplantı Görme Engellilerin Umut Işığı Oldu

Büyük Keşif: Beyin İmplantı Körlüğün Umut Işığı Oldu

Amerika Teksas’taki Baylor Medical College ve Los Angeles’ta Kaliforniya Üniversitesi’nden uzmanların oluşturduğu ekip, körlüğün yok edilebilir bir hastalık olması için çok büyük bir gelişmeye imza attı. Kameradan aldığı video görüntülerini doğrudan beyne ileten beyin implantı ile uzmanlar, 6 kör insanın görüşlerini kısmen yeniden kazanmalarını sağladı.

Beyin İmplantı çalışma prensibi ise şöyle: Beynin görme merkezine (görsel korteks) yerleştirilen elektrotlar görüntüleri gözlüğün üzerinde bulunan video kameradan aldı. Böylece öncesinde hiç görmeyen katılımcılar kısmen gördü. Bu teknoloji her iki göze ve normalde duyu bilgilerini beyne taşıyan optik sinire olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldırıyor. Yıllardır tamamen kör olan katılımcılar bu implant sonrası karanlık bilgisayar monitörlerine baktıklarında ekranın farklı yerlerinde rastgele beliren beyaz bir kareyi tespit edebildi.

Büyük Keşif: Beyin İmplantı Körlüğün Umut Işığı Oldu

Heyecan Verici Bir Süreç

10 yıldır kör olan Paul Phillip, gözlüğü eşiyle akşam yürüyüşlerine çıkarken taktığını ve kaldırımla çimenin buluştuğu yerleri ayırt edebildiğini söyledi. Phillip beyaz kanepesinin nerede olduğunu da söyleyebiliyor. Phillip hayatına ışık olan bu gelişme hakkında şöyle dedi “Şimdilik birkaç ışık noktasından ibaret olsa da bir şeyler görebilmek gerçekten harika.” Çalışmanın lideri beyin ve sinir cerrahı Daniel Yoshor ise, “Nörobilim ve nöroteknoloji adına heyecan verici bir süreç yaşıyoruz. Kendi yaşam sürem içerisinde körler için işlevsel görüşü yeniden kazandırmayı başarabileceğimizi hissediyorum” dedi.

Önerilen İçerik: Sigarayı Bırakmak İsteyenlere Müjde! Çikolata Kokusu Size Sigarayı Bıraktıracak

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Tek Lokmada Önüne Gelen Her Şeyi Yiyen Adam: Tarrare
Tek Lokmada Önüne Gelen Her Şeyi Yiyen Adam: Tarrare

Tek Lokmada Önüne Gelen Her Şeyi Yiyen Adam: Tarrare

Sonraki
Toplumsal Yargılarımız

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.