Beyin Göçü

Beyin göçünü doğru buluyor musunuz ? 

Ben kesinlikle yanlış bir şey olduğunu düşünmüyorum. Belli bir niteliğe, başarıya, zekaya sahip olan insanlar niçin hak ettiği değere, ücrete, konfora sahip olmasın ki ? Herkes biraz empati kursa, beyin göçünün çokta kötü bir şey olmadığı kanaatine varacağına eminim. 

Beyin göçünün nedenleri 

Az gelişmişlik oranı, ülkede işsizlik oranının fazla olması, nitelikli kişilerin düşük ücretlerle çalıştırılması, yöneticilerin niteliksiz olması, ülkede nitelikli kişi sayısında artış olmasına rağmen ülkenin bunu kullanmaması. Bu itici sebeplerin yanına ülkede araştırma koşullarının gelişmemiş olması, gençlere fırsat tanımama, nepotizm ( akraba kayırma, torpil ) oranının yüksek olmasını da eklersek, beyin göçünün zannettiğimiz kadarda kötü bir şey olmadığı kanaatine varıyoruz.
 
Neden beyin göçü yapmayı tercih ederler ?

Ekonomik durumda iyileşme, yüksek maaş alma, daha kaliteli bir yaşam arzusu, gelişmiş araştırma koşullarına kavuşma ve yabancı eğitimde prestiji yakalama arzusu, beyin göçü sebeplerindendir. 

Beyin göçünün sebepleri arasında ekonomik sebepler görülmektedir. Bu sebepler içerisinde; düşük maaş varlığı, ekonomi politikalarında yer alan istikrarsızlıklar, yüksek vergi oranları ve bireylerin gelecek endişesi içinde yaşamaları sıralanmıştır. En yüksek işsizlik oranına üniversite mezunlarının sahip olması bu hareketi hızlandırmaktadır. Beyin göçünün sebepleri arasında yer alan diğer önemli özellik ise eğitim sisteminin çarpıklığı olarak belirtilmektedir. Fırsat eşitsizliği, çarpık eğitim anlayışı, sadece ezberci bir anlayışı barındıran bir sistem ülkedeki gençlerin beyinlerini kısırlaştırmaktadır. Bunların yanında akademik anlamda bir kültürün oluşmaması, bireylere yükselme fırsatı tanınmaması bireylerin yaratıcılıklarını öldürmekte ve ülkenin üretim kapasitesine engel olmaktadır. Eğitim ve ilerleyen kariyer yolculuklarında sorunlarla karşılaşan bireyler; kendilerini geliştirebilecekleri, çalışma koşulları daha iyi olan ülkelere göç etmeyi istemektedir.

Hangimiz bir Avrupa ülkesinde pizzacıda çalışsam yada masa başı bir işte çalışsam yeterli diye düşünmüyoruz ? Hangimiz Avrupa ülkelerindeki iş imkanını, yaşama şekilini, düzenlerini beğenmiyor ve özenmiyoruz ? Hangimiz Türkiye’de 20 gün çalışıp bir araba sahibi olabiliriz ? Türkiye gibi bir ülkede üniversite öğrencisi olan çoğu kişi bunları istiyor, bende dahil. Yaşlıların bir şeyden anladığı yok şu son zamanlarda çünkü onlar bizler kadar hayatın içinde değiller. Şu anda hepsi evde akşama kadar oturuyor. Gündüzleri yürüyüşe çıkıyor, dışarıda bir kaç kişinin yanına uğruyor, kahveye gidiyor, güne gidiyor daha sonra evine geri dönüyorlar. Hayatın içinde olan biz gençleriz. İş imkansızlıklarının farkında olan bizleriz. Sistemin ne kadar kötü bir duruma geldiğini, daha da kötüye gittiğinin farkında olan bizleriz. Böyle bir ülkede yaşıyor olmak en büyük sınavımız olsa gerek. Sistemi sikeyim anarşist gibi bağırıp.!

okur

Yazar: Arzu Tüfek

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.