Başarısızlıklar Karşısında Asla Pes Etmemiş 5 Başarılı İnsan

Başarısızlıklar Karşısında Asla Pes Etmemiş 5 Başarılı İnsan

Başarısızlıklar Karşısında Asla Pes Etmemiş 5 Başarılı İnsan

Dünyanın en ünlü şirketlerini kuran ya da ünlü bir film yıldızı olan insanlar da aslında bu başarılar için büyük bedeller ödedi. Başarı çoğu zaman kolay yolla gelmedi ve buna rağmen bu insanlar asla pes etmeden hayallerinin peşinden gitti. Sizin için başarısızlıklar karşısında asla pes etmemiş 5 başarılı insanı sıraladım. Sizlere ilham vermesi dileğiyle…

1.  Walt Disney 

Başarısızlıklar Karşısında Asla Pes Etmemiş 5 Başarılı İnsan

The Walt Disney şirketi günümüzde eğlence sektöründe, dünyanın en büyük medya şirketidir. Disneyland, dünyanın en popüler tema parkıdır,  The Walt Disney Company tarafından geliştirilen karakter Mickey Mouse ise en tanınır televizyon karakterlerinden biridir. Disney yapımı çizgi filmler ise hem bizim hem de çocuklarımızın en sevdiği yapımlar oldu. Hatta, yaratıcılığımızın ve cesaretimizin bir kısmını bu filmlere borçlu bile olabiliriz. The Walt Disney Şirketi’nin arkasındaki adam Walt Disney’in bu şirketi kurması için ise defalarca başarısızlığa uğraması gerekti.

Walt Disney’in kariyer sorunları bir gazeteden kovulduğunda başladı. Disney ironik olarak gazetedeki editörü kendisini yeterince yaratıcı bulmadığı için kovulmuştu. Disney, Laugh-O-Gram olarak bilinen bir animasyon stüdyosu olan kendi şirketini kurdu. Ne yazık ki, şirket birkaç yıl içinde iflas etti. Sonra, Disney kendi yarattığı bir karakter olan Oswald The Rabbit etrafında bir animasyon dizisi yarattı. Bu dizi başarılı oldu ancak bir süre sonra Disney yarattığı karakterin yasal haklarını dizinin dağıtıcısı Universal Studios‘a kaptırdı.

Böyle olunca, yine başladığı yere geri döndü. Daha sonra Disney, Mickey Mouse karakterini yarattı, ancak karakter MGM stüdyoları tarafından reddedildi. Çünkü MGM’deki insanlar ekrandaki dev bir farenin kadınları korkutacağını düşünüyordu. Disney, bu kez de yapımcıların karşısına animasyon dizisi “Üç Küçük Domuzcuk” ile geldi. Ancak bu dizi de çok az karaktere sahip olduğunu düşündükleri için distribütörler tarafından reddedildi. Neyse ki, Disney tüm bu başarısızlıklar karşısında asla pes etmedi. En sonunda ismini taşıyan ve nesiller boyu pek çok kişiye mutluluk getirecek olan The Walt Disney şirketini kurmaya karar verdi. İlk başta pek çok kişi tarafından reddedilen karakterler ve animasyon dizileri, şirketini çılgınca popüler ve başarılı hale getirdi.

2. J.K. Rowling

 

Başarısızlıklar Karşısında Asla Pes Etmemiş 5 Başarılı İnsan

Sinemaya da uyarlanan Harry Potter kitap serisinin yazarı İngiliz J.K. Rowling de başarısızlıklara asla boyun eğmemiş biri. J.K. Rowling daha yeni boşanmıştı, devlet yardımı alıyordu ve 1994’te, ilk Harry Potter kitabı olan Harry Potter ve Felsefe Taşı‘nın yayınlanmasından sadece üç yıl önce bebeğini beslemek için ihtiyacı olan parayı zar zor buluyordu.

Bir bilgisayar alamayacak ya da 90 bin kelimelik bir romanın fotokopisini çekmenin maliyetini bile karşılayamayacak kadar fakirdi.  Bu nedenle yayıncılara göndermek için Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın her bir nüshasını elle yazdı. Yayıncılar tarafından reddedilse bile pes etmedi. En sonunda küçük bir Londra yayıncısı olan Bloomsbury’nin CEO’sunun 8 yaşındaki kızı kitabı okuyup çok beğendikten sonra CEO Rowling’e ikinci bir şans verdi. Kitabı yok sattı ve Harry Potter serisi popüler kültürün en önemli figürlerinden biri olarak tüm dünyaya damga vurdu. Rowling de dünyanın en zengin yazarlarından biri oldu.  

3. Jim Carrey

 

Başarısızlıklar Karşısında Asla Pes Etmemiş 5 Başarılı İnsan

Jim Carrey 14 yaşındayken, babası işini kaybetti ve ailesi zor zamanlar geçirdi. Bir akrabasının bahçesindeki bir VW minibüsüne taşındılar. Komedyen olmak isteyen Carrey, CV’sini tüm televizyon şovlarına gönderdi ancak hiçbirinden dönüş olmadı. Okuldan sonra bir fabrikada çalışmaya başladı ancak hayalinden hiçbir zaman vazgeçmedi. 15 yaşındayken, Carrey sahnede ilk kez komedi şovu gerçekleştirdi. Üzerinde ise annesi tarafından dikilmiş bir takım elbise vardı. Şov beğenilmedi pek çok eleştiriye maruz kaldı ancak yine de hayalinin peşinden gitti.

 Ertesi yıl, 16 yaşındayken, tam zamanlı olarak komedi üzerine odaklanmak için okulu bıraktı. Kısa bir süre sonra komedyen olmak için Los Angeles’a taşındı ve her gece, ünlü yönetmenlerle çalıştığını ve ünlü olduğunu hayal etti. Bu gecelerden birinde,  1995 yılının Şükran Günü’nde sanki çok büyük bir film sözleşmesi imzalamış gibi kendine bir kağıdın üzerine 10 milyon dolarlık bir çek yazdı. Bu çeki yazdıktan kısa bir süre sonra ise başarısızlıklara göğüs germenin ve asla pes etmemenin ödülünü aldı. “Salak ile Avanak” filmi ile ünlü olan Jim Carrey gerçekten de 10 milyon doların sahibi oldu.

4. Katy Perry

Başarısızlıklar Karşısında Asla Pes Etmemiş 5 Başarılı İnsan

Dünyaca ünlü bir şarkıcı olan Katy Perry, pek çok kez Amerikan Müzik Ödülünü kazandı, 14 kez Halkın Seçimi ödüllerini kazandı, 2010-2011 yıllarında Billboard tarafından yılın kadını olarak seçilmesinin yanı sıra, 4 kez Guinness Dünya Rekoru ve bir ton ödül daha kazandı. Şu anda 330 milyon dolar değerinde servete sahip olan Katy Perry bu başarı için pek çok acımasız olay karşısında pes etmedi.

Kolayca ünlü olamayan Katy Perry, koyu Hristiyan bir ailede dünyaya geldi. Katy Perry’nin müzik endüstrisine yaptığı ilk albüm Hristiyanlık temelli dini müziğe dayalı bir albümdü. 2001 yılında çıkan bu albüm, ancak 200 kopya satarak ticari olarak başarısız oldu. Anlaştığı plak şirketi Bu başarısızlıktan Katy Perry ile bağını kopardı.  Birkaç kez de bu tarz dini müzik denemelerinde bulundu ama her seferinde başarısız olunca popüler müziğe geçti. Yapımcı Glen Ballard ile işbirliğine girdi, ancak işbirliğinden hiçbir anlaşma gelmedi. Hayallerini gerçekleştirmeye çalışan Katy Perry, başka bir yapım şirketi olan Island Def Jame ile anlaştı ancak şirket birkaç ay sonra geleceğini parlak görmediği şarkıcıyla yollarını ayırdı.

Island Def Jam‘den ayrıldıktan sonra Columbia Records ile anlaştı. Ancak albüm çalışması bu kez yüzde 80 tamamlanmasına rağmen iptal edildi. Üç kez plak şirketi tarafından reddedilmesine rağmen Katy Perry vazgeçmedi. Para kazanıp hayatta kalabilmek için garip işler yaptı ve bir şarkıcı olarak hayalini kovaladı. 2006 yılında Capitol Music Group ile anlaştı ve bir albüm daha yayınladı. Bu kez albüm çok etkileyiciydi ve albümdeki şarkıcılarından biri olan Kissed A Girl, pek çok ülkede listelerde zirvede yer aldı ve onu bir yıldıza dönüştürdü. Katy Perry üç plak şirketi tarafından reddedildikten sonra vazgeçmeye karar vermiş olsaydı, bugün bir yıldız olamayacaktı.

5. Steve Jobs

 

Başarısızlıklar Karşısında Asla Pes Etmemiş 5 Başarılı İnsan

Steve Jobs, Amerika’nın en ikonik teknoloji girişimcisidir. Dünyanın en başarılı teknoloji şirketlerinden olan Apple Inc.‘i kurdu ve bize MacBook, iPhone ve iPod gibi harika ürünler getirdi. Jobs, Silikon Vadisi’nin inovasyon kültürünün popülerleşmesini sağlayan popüler kültürün de bir parçası olan bir isim. Pek çok kişinin bilmediği şey ise Steve Jobs, bu başarı için sayısız zorlukları aşmak zorunda kaldı. Steve Jobs’un ailesi zengin değildi. Reed College‘a yaklaşık altı ay devam ettikten sonra Jobs okuldan ayrıldı çünkü ailesi için çok pahalı olduğunu düşünüyordu.

Kendisini ve hayattaki amacını bulmaya biraz zaman ayırdıktan sonra, Jobs, bilgisayar üretmeye odaklandı ve Apple Şirketi’ni kurdu. Şirketi ebeveyninin garajında başlattı ve bir milyar dolarlık şirketi kurdu. Jobs, 1985’te mali sebeplerle tarışma yaşadığı Apple’ın Ceo’su John Sculley tarafından kovuldu. Bu, Jobs için yıkıcı bir andı ve Silikon Vadisi’ni tamamen terk etmeyi bile düşünüyordu. Jobs, çok fazla düşündükten sonra pes etmedi ve Silikon Vadisi‘nde kalmaya karar verdi.

Pixar adlı bir animasyon stüdyosu aldı ve NeXT adlı başka bir bilgisayar firmasını kurdu. NeXT ile bir miktar başarı elde ettikten sonra, Apple tarafından satın alındı. Böylece Jobs, yoktan var ettiği Apple’a geri döndü. O sırada, Apple başarısız olmaya başlamıştı, ancak Jobs ikinci kez CEO olarak atandı. Gidişatı kötü olan ve kurtarılmayacak gibi görünen şirketi kurtardı ve günümüzün en ikonik markasını sadece kurmakla kalmadı tüm dünyada yenilmez bir teknoloji krallığına dönüştürdü.

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yaşlanmak mı, Yaş Almak mı?
Sonraki
Gideceksen Git!…
Gideceksen Git!...

Gideceksen Git!…

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.