''Bana göre…''

Bana göre özgürlük düşüncelerin değil, hayatların değil, fikirlerin değil, bedenlerinde bağımsız olmasıdır. Özgürlük bedenen olmadığı sürece hiçtir. Eğer ki çok istediğiniz bir şeyi insanlar yargılar diye yada sevdiğiniz biri kabul etmedi diye yapamıyorsanız, siz özgür değilsiniz. Herkes özgürlüğünü savunur fakat herkes özgür olamaz. 

Özgürlük kategorilere ayrılmışsa da bana göre özgürlük her zaman bir bütündür. Birisiyle bir konu hakkında tartışıyorken başkaları kabul etmese de, yargılasa da onları umursamayıp kendi düşüncenizi savunuyorsanız siz bedenen de özgür olabilecek bir kişisinizdir.  

Başta dediğim gibi başkalarının düşüncelerine saygı duyup fakat çok umursamıyorsanız siz bedenen de özgürsünüzdür. Bana göre özgürlük ailem dahil kimsenin savunmadığı fakat benim savunduğum aktivite, fikir yada başka bir şeyi yapabiliyorsam özgürümdür. 

Fakat burada özellikle uyarmak istediğim önemli bir nokta var. Bu yapacağımız şeyler hayatımızı olumsuz etkileyecekse yada tehlikeye atacaksa bu özgürlük olmaktan çıkar. Burada aileniz izin vermediği halde bungee jumping yapmaktan bahsetmiyorum. Burada kendimize olan saygımızı yitirmemizi neden olacak şeylerden bahsediyorum. Mesela; birinin hayatına kast etmek, hırsızlık yapmak yada birisine zorbaca davranarak onu küçük düşürmek gibi aslında tam demek istediğim bunlar değil fakat sizler nasıl şeyler olduğunu düşünmüşsünüzdür. Sonuçta her birey toplum içerisinde başka bireylere saygı duyduğunu belirtmek ve huzurlu bir ortam istiyorsa kurallara uyması gerekir. Özgürlük kuralsızlık değil, özgürlük saygı çerçevesi içerisinde kendi farklılıklarını savunmak ve yaşamaktır.

okur

Yazar: Gamzenurr

Blog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.