Avatar 2: Suyun Yolu: Neden Bu Kadar Beklettin James Cameron?

Kaynak belirtilmedi

2009 yılında ilk filmiyle seyirci karşısına çıkan Avatar, gişe rekorları kırmasının yanı sıra halen günümüzde de çok beğenilen filmler arasında yer almaktadır. Dönemin şartları göz önüne alındığında kullanılan teknoloji ve güçlü senaryosu ile film severlerden tam not almayı başarmıştır. Yaklaşık 13 yıl sonra serinin ikinci filmi Avatar Suyun Yolu, 16 Aralık itibariyle beyaz perdede yerini aldı. Aradan geçen uzun süreden dolayı serinin yeni filminden beklentiler oldukça yüksektir. Bu noktada, senaryonun ilki kadar güçlü olmadığına ve kullanılan görsel efektlerin yetersizliğine dair birbirinden farklı eleştiriler bulunmaktadır. Aksine, Avatar efsanesinin ilk çıktığı yıldan itibaren büyük  ilgiyle takip eden ve beğenen kitle ise, çıkan sonuçtan oldukça memnun kalmaktadır. Bunun yanı sıra, medyadaki açıklamalara göre, serinin üçüncü filminin çekimleri de bu uzun süre zarfında tamamlanmış ve 2024 yılında seyirciyle buluşmak için gün saymaktadır.

Filmin  Konusu Nedir? 

Film, konu itibariyle ilkinin devamı niteliği taşımaktadır. Yaklaşık dört saat süren Avatar Suyun Yolu genel hatlarıyla özetlenebilir. Jake Sully’nin Toruk Makto olarak Omatikaya kabilesinin başına geçmesiyle, Pandora dünyasını iyice benimser ve yeni hayatına tamamen adapte olur. Bu süre zarfında, Sully ailesi, Neteyam, Lo’ak ve Tuktirey isimli üç yeni üye ile genişler. Senaryonun en sürpriz karakterlinden birinin Kiri olduğu söylenebilir. Kiri, Sully ailesinin evlatlık edindiği çocuklarıdır. Aslında Kiri, biyolog Dr. Grace’in avatar bedeninde büyüyen ve dokuz ayı tamamladıktan sonra Pandora dünyasına gözlerini açan melez bir avatardır. Bir diğer sürpriz isim ise Spider isimli yeni karakterdir. Spider, ilk filmdeki albay Quaritch’in oğlu olarak ikinci filmde seyirci karşısına çıkar. Jake ve Neytiri genişleyen aileleri ile kabileyi yönetir ve huzurla yaşamlarına devam eder, ta ki hava insanları Pandora’yı ele geçirmek için donanımlı uzay gemileriyle geri dönene kadar. Bunu fark etmeleriyle birlikte Omatikaya halkı içerisinde bir seferberlik başlar.

 Filmi henüz seyretmemiş Avatar severlerin olduğu düşünüldüğünde ayrıntılara yer verilmeden ilerlenirse, hava insanları özellikle Jake Sully’i arar, ve ilk filmde izlediğimiz büyük savaşın intikamını, onu yok ederek almak ister. Bu nedenle Sully ailesi kendi halkının güvenliği için kabilesini terk eder. Okyanusu aşarak binlerce adanın bulunduğu bölgeye gelerek Metkayina kabilesinin yaşadığı köye sığınmak ister. Ailesiyle birlikte köyün şartlarına ve halkına adapte olmak için büyük uğraş verirler. Fakat savaş kapıya dayanır, ve bütün Na’vi halkı yaşadıkları gezegeni korumak için mücadele eder. Avatar serisini severler, film boyunca yeni dostluklara,  aşklara ve maceralara tanık olabilirler. 

Nefes Kesen Pandora Sahneleri 

Birbirinden güzel ve renkli doğa sahneleriyle dolu film, seyircilere adeta bir görsel şölen sunmaktadır. Son teknolojik gelişmelerle ışığında, görsel ve grafik tasarım tekniklerinin, filme özenle uygulandığı söylenebilir. Karakterlerin yüz hatları, gerçeğe yakın haline benzer şekilde oldukça net ve keskin bir çizim tekniği kullanılarak filme aktarılmıştır. Diğer yandan, filmin büyük çoğunluğu deniz altında geçmektedir. Çekimler sırasında James Cameron ve ekibi, Avatar Suyun Yolu film setine devasa bir su tankı inşa ettirmiştir. Oldukça zorlu bir süreçten geçen oyuncuların performanslarının, filme başarılı bir şekilde yansıdığı söylenebilir.

  • “Suyun yolunun başlangıcı ve sonu yoktur. Deniz etrafınızda ve içinizdedir. Deniz, doğumunuzdan önce ve ölümünüzden sonra evinizdir. Kalplerimiz dünyanın rahminde atar. Nefesimiz derinliklerin gölgesinde yanar. Deniz verir ve alır. Su her şeyi birbirine bağlar, yaşamı ölüme; karanlığı aydınlığa.”
    – Avatar Suyun Yolu

 

 

Kutsal Dinlerle İlginç Bağlantılara Sahip Sahneler

Filmde bazı soruların cevapları verilmediği gibi bu cevaplar üçüncü filmin gelişine işaret etmektedir. Örneğin, özetle bahsedilen Kiri karakterinin babası, ikinci filmde bir muammadır. Dr. Grace’in avatar bedenindeki rahmine sır gibi düşen, ve orada gelişimini tamamlayan Kiri’nin babası hakkında hiç bir bilgi verilmemektedir. Ve bu karakterin, film boyunca doğa üstü yetenekleri gösterilmektedir. Bu noktada şöyle bir değerlendirme yapılabilir: Kiri’nin bu üstün özellikleri ve babasının olmayışı Hristiyan dinindeki kutsal ruh İsa, Meryem Ana ve Baba (tanrı) üçlemesine benzetilebilir. Pandora dünyasında tanrı “Yüce Anne” olarak bilinmektedir. Kiri, annesi Dr. Grace ve Yüce Anne üçlemesi, Hristiyanlıktaki kutsal üçlemeyi anımsattığı söylenebilir. Eğer üçüncü filmde bir baba figürü ile karşılaşılmazsa, Kiri’yi daha özel bir karakter olarak izlemek mümkün olabilir.  Bu durum Hristiyanlığın kutsal kitabı İncil de şu ayetlerde belirtilmektedir:

“O, Tanrı’nın sağına yüceltilmiş, vaat edilen Kutsal Ruh’u Baba’dan almış ve şimdi gördüğünüz ve işittiğiniz gibi, bu Ruh’u üzerimize dökmüştür.”

-ELÇİLERİN İŞLERİ 2:33

Kiri ve Annesi Dr. Grace

Avatar Suyun Yolu filmini özel kılan sahnelerden birisi ise balinalar ve Na’viler arasında kurulan o eşsiz bağdır. Bu bağ, iki farklı canlı türü arasındaki hassas fakat bir o kadar da güçlü olan ilişkilerini temsil etmektedir. Bu doğrultuda, filmdeki bir sahnede Lo’ak karakterinin, bağ kurmak istediği balinanın ağzını açmasıyla içine girerek orada yaşadığı anlar, İslamiyet dininin kutsal kitabı Kuran-ı Kerim de geçen Hz. Yunus peygamber ve bir balığın onu yutması üzerine anlatılan ayetlere benzetilebilir.

Lo’ak ve balina dostu 

“Onu büyük bir balık yutuverdi; bu sırada Yûnus, pişmanlık içinde kendisini kınayıp duruyordu.” 

Saffat 142 

“Balık Sahibi’ni de hatırla. Balığın karnına girince karanlıklar içinde: “Senden başka ilâh yoktur. Sen her türlü kusurdan, eşi-ortağı olmaktan uzaksın. Şüphesiz ben kendine yazık edenlerden oldum” diye yakardı.”

Enbiya 87

Filmin The Weeknd tarafından seslendirilen jenerik müziğine ve oyuncuların film hakkındaki keyifli sohbetlerine dair videoları aşağıda bulabilirsiniz. İyi Seyirler !

 

 

 

 

 

 

 

 

ahsen blog
observations, interviews, and what's more • enjoy! ✌ • 📨blog.ahsen@gmail.com
Önceki
Pikolojik geçim derdi!!!
Sonraki
Avatar 2: The Way of Water: Why Did You Make Wait So Long ?

Avatar 2: The Way of Water: Why Did You Make Wait So Long ?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.