AŞK VE MÜZİK

Şarkı değil. Enstrümantal müzik olsun. Sözleri olmasın bir zahmet. Sadece müzik. Sözsüz. Sözü olmasın ki notaların aklınıza getirdiği duygular tercüman olabilsin hislerinize… Sadece notalar konuşsun sevdiğinizle sizin yerinize.

                Bazen bir şeyleri anlatmak istersiniz de anlatamaz ve söylenecek doğru kelimeleri bulamazsınız ya… İşte o zamanlarda bir enstrüman seçin kendinize. Keman, gitar, flüt, piyano… Onların çaldığı müzikleri dinleyin. İçlerinden biri sizi anlıyor ve anlatıyor olacaktır. Size ses ve kelimeler oluşturur müzik. O anlatır ve söyler aşkınızı.

                Sesini duyana kadar bir eşya gözüyle baktığınız onca müzik aletinin sizin kelimelere dökemediğiniz duygularınızı anlatabilecek sihre sahip olduğunu düşünebiliyor musunuz? Usta ellerin bedeninize dokunarak değil, notalar aracılığıyla ruhunuza dokunarak sizi doruklara uçurabileceğini düşündünüz mü hiç? Notalarla da mest olunabileceğini bilin ve hissedin. Bırakın ruhunuza da müzik dokunsun!

                Hiç gidemeyeceğiniz ülkelere, o ülkelerin doğal ve tarihi mekanlarına da müzikle yolculuk edildiğini bilirsiniz. Başka bir işle uğraşmadığınız bir anda müzik çalarınıza bir müzik aletinin çaldığı parçaları koyun. Sihirli parmaklar enstrümanda gezinirken, siz kendinizi o ülkelere ve bilinmez diyarlara doğru sürükleneceğiz yolculuğa hazırlayın.

                Hani hep bir şeyler yazmak, söylemek, dile getirmek istersiniz de bir yerlerden başlayamazsınız ya. Doğru kelimeleri ve başlanacak noktayı bulamazsınız hani? ‘Yazayım ama nasıl yazayım’ diye düşünür durur ama bir türlü kelimelerle ifade edemez, istediğiniz gibi anlatamazsınız. İşte o sizin dile getiremediklerinizi notalar anlatır. Söze gerek yok. Sadece bir müzik aleti ve onu dile getiren usta eller. O kelimeler nota olarak süzülecektir kalbinize, ruhunuza, bedeninize…

                Müziğin aşkta önemli bir etkisi daha vardır. Çalan sadece enstrümanla sevişircesine bütünleşir ve bir tek onu bilip, hisseder ama dinleyen müziğin temposuyla ağlar da, güler de, düşünür de, sevişir de… Aşık da olur, ayrılık da yaşar.  Yalnızlığına da ortak bulur, sevdiğiyle de sevinir.  Bir tenle sarılıp- sarmalanmaktan da farklıdır müzikle bütünleşmek. Aklınıza başka hiçbir konu getirmeksizin, notaları her soluğunuzda hissetmektir müzik. Ve aşk o müziğin notalarıyla daha bir anlam kazanır. Sizden sevgiliye ulaşacak, yazılamayan kelimeleri ifade eder. Belki de konuşma ve yazma dilinde yoktur o kelimeler. Belki de anlatmak istediklerini anlatacak cümleler oluşamıyordur oluşması gerektiği zamanlarda. Oysa müzik o bilinmeyen kelimeleri ve kurulamayan cümleleri oluşturup, notalarla sevdiğinize sunar.

                 Dinleyen için müzik böyledir ama ya çalan ve besteleyen için nasıldır ? O büyük aşk ve tutkularla eser bestelemek ve ses olarak duyguları dinleyene aksettirmek ne müthiş duygudur.

Dile getirilemeyen her düşüncenizi ve anlatmak istediklerinizi dile getirebilecek bir müzik seçmeye var mısınız? Sıkıntılı da olsanız ney, flüt ve kanunla sıkıntınızı dağıtabilirsiniz. Gitar ve piyano ile romantikleşebilir, akordeon ile neşe dolabilirsiniz.

                Dinleyin! Kulak verin. Sizi anlatan ve sizle bütünleşen bir ya da birkaç müzik eseri mutlaka bulacaksınız.

yazar

Yazar: Dans Eden Kelimeler

Bale Sanatçısı, eğitmen, yönetmen Kağan Can Odabaşı ile onun eşi Editör, kitap ve gazete köşe yazarı Ayşegül Toker Odabaşı yaşadıklarını, yaşadıklarınızı, yaşadıklarımızı, hepimizi, yaşam denen sahnede karşımıza çıkanları kendi tecrübeleri ile burada sizinle paylaşmak istiyorlar. Bize katılır mısınız?

Blog YazarBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum