Araç Kaskosu Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

gün batımında bmw e92 coupe

Kasko, motorlu taşıtların sigorta yaptıran kişinin iradesi dışında bir hasara uğraması, hasar alması, çalınması gibi olumsuzu durumlar sonrasında sigorta sahibine tazminat ödemesi yapılması için yapılan bir sigorta türüdür. Kasko, araç sigortasından farklı olarak sigortalının aracındaki hasarı karşılayacağı için kasko yaptırırken dikkat edilmesi gereken bir çok etken vardır. Bu etkenler dikkat edilerek yaptırılacak doğru bir kasko sigortası herhangi bir hasar veya çalınma durumunda sigortalının zararının tamamının karşılanmasını sağlayacaktır. Doğru bir kasko için dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

kaza yapan iki araç

Araç değeri

Kasko poliçesinde yer alacak olan araç değeri aracınız sıfır veya ikinci el de olsa doğru olarak yazılmalıdır. Hasar veya çalınma durumunda kasko bedeli olarak yazılan değer üzerinden tazminat hesaplanacağı için araç değeri mutlaka doğru olarak yazılmalıdır.

Genel ve özel şartlar 

Kasko poliçesi içinde yer alan genel ve özel şartlar sigorta firmalarına göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle kasko yaptırılırken bu şartlar detaylı olarak incelenmelidir. Poliçe de yer alan şartlar içinde sigortalı ve araç ile ilgili hangi durumların yer aldığına ve yer almasını istediğinize özen göstermelisiniz. Örnek olarak aracınızda cam kırılması oluştuğunda orijinali veya yan sanayisi ile yer değiştirilmesi veya aracınızın yolda kalması durumunda en yakın servise mi yoksa bulunduğunuz ildeki servise mi gideceğine, aracınızda yer alan ekstra aksesuarların birebir orijinal parça ile mi değişeceğine, ekstra parçaların değerinin hesaplanması gibi noktalar kasko poliçesi içinde net bir şekilde yer almalıdır.

Teminat kapsamı

Kasko yapılırken teminat kapsamına göre fiyat belirlendiği için teminat kapsamına dikkat edilmelidir. Dar kapsamlı kasko fiyatları oldukça uygun çıkar. Bu nedenle teminat kapsamınızda parça değişimi, değer hesaplama gibi konuları geniş tutmalı, aracınızın çalınması durumunda araç değer hesabının doğru yapılası ve tazminatın eksiksiz hesaplanması için teminat kapsamını geniş tutmalısınız.

Kasko poliçesi

Kasko poliçesi içinde aracınızın hasar alması durumunda ikame araç verilmesi maddesi mutlaka yer almalıdır. İkame araç aracınızın hasar onarılması süresince sizin eliniz ve ayağınız olacağı için kasko poliçesi içinde mutlaka ikame muadil araç yer almalıdır.

Sigorta firması seçimi

Kasko yaptırırken sigorta firması seçimine dikkat etmeniz gereklidir. Sigorta firması sayısı çok olduğu için güvenilir ve referansı güçlü olan firma tercih edilmelidir. Bazı sigorta firmaları kasko karşılanmasında ödeme süresini uzatıyor ve sizin mağdur olmanıza neden oluyorlar. Bu nedenle araştırmanızı iyi bir şekilde yapmalı ve seçiminizi doğru yapmalısınız.

Hasarsızlık koruma talimatı

Kaza yapmadığınız sürece her yıl kazandığınız hasarsızlık koruma teminatı kaza yapmanız durumunda ortadan kalkmaktadır. Eğer kasko poliçeniz içerisinde hasarsızlık koruma teminatı isterseniz yıl içinde bir defa kaza yapmanız durumunda hasarsızlık indirim hakkınız devam edecektir.

Ferdi kaza teminatları

Sigorta firmaları tarafından verilen ferdi kaza teminatları farklılık göstermektedir. Bu nedenle kaza oluşması, yaralanma ve can kaybı durumunda ferdi kaza teminatı oranları çok önemli hale gelir. Bu nedenle ferdi kaza teminatı değerini yüksek veren firmaları tercih etmelisiniz.

Mini onarım

Kasko poliçesinde yer alan mini onarım oranı küçük harlı kazalarda hasarınızın bütçenize yük oluşturmadan karşılanma değerini belirler. Mini onarım değerini iyi bir şekilde incelemeli ve mini onarım oranını olabildiğince yüksek yazdırmalısınız.

Aracınıza kasko yaptırırken tüm bu noktalara dikkat etmelisiniz. Eksiksiz bir kasko kaza sonrası, yanma veya çalınma durumunda aracınızın değerinin eksiksiz olarak karşılanmasını veya mini hasarların kolay bir şekilde onarılmasını sağlayacağı gibi aracınızın arıza yapması durumunda size ikame araç sağlayarak kısa süre de aracınızın onarılmasını sağlayacaktır.

Mahmut Ekrem
Ankara
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Neden Düze Çıkamıyoruz?
Sonraki
Koyunlar Neden Boyanır?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.