AL KARISI KİMDİR? AL KARISI HAKKINDA BÜTÜN BİLİNENLER

Fotoğraf sahibi: imustbedead (@imustbedead on Pexels)

Türk , Anadolu  ve Altay halk inancında lohusa dönemindeki kadınlara ve atlara musallat olduğuna inanılan yaratıktır. Efsanenin temeli şamanizime kadar dayanır. 

  İnanışa göre lohusaların ve yeni doğmuş çocukların ciğerleriyle beslenirmiş. Al karısından korunmak için çeşitli çağrelerin olduğuna inanılırmış. Lohusa kadını yalnız bırakmamak , ışıkları sürekli yanık bırakmak , yüzünü kırmızı örtüyle örtmek ve bunun gibi birkaçı daha. Albıs adlı yaratıkla da ilgili olduğu söylenir . 

Aynı zamanda Lilith e karşılık gelmektedir . Lilithin ademin ilk karısı olduğuna ve onunla aynı anda yaratıldığı için Ademe tabi olmayı redddettiğine ve bu yüzden lanetlendiğine inanılır . 

Al karısı kırmızı renkten korktuğundan loğusanın başına kırmızı tülbent , yakasına kırmızı kurdele takılırmış. Ziyarete gelenlere kırmızı renkte şekerler verilir , şerbet ikram edilirmiş. Gagavuzlar ise doğumdan üç gün önce ve üç gün sonra loğusaya su yerine rakı içirirlermiş. 

Alınan tedbirlere rağman loğusanın ağrısı varsa ,morarıyor , sayıklayıp, bayılıyorsa al bastığına karar verilerek bir hoca çağırılıyormuş. Tüfek atılıp , tencere kapakları vurularak , gürültü yapıp ruhu kovmaya çalışyorlarmış. 

Kendince Bir Bayan
Keyifli okumalar : )
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Çocuklar ne zaman yastık kullanmaya ihtiyaç duyar?

Çocuklar ne zaman yastık kullanmaya ihtiyaç duyar?

Sonraki
Eğlenceli , Meceralı ve Öğretici Ailecek İzlenebilecek Filmler

Eğlenceli , Meceralı ve Öğretici Ailecek İzlenebilecek Filmler

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.