Akıllı Ev Sistemleri Nedir, Ne Kadar Güvenilir?

Akıllı Ev Sistemleri Nedir, Ne Kadar Güvenilir?

Artık teknolojinin her şeye el koyduğu bir dönemde yaşıyoruz. Sanayi devrimi ile gerçekleşen insan gücünden uzaklaşma ve makinelere hem güvenimizi hem de paramızı yatırma fikri katlanarak, büyüyerek hayatımızın tamamını ele geçirmiş durumda. Artık hayatımızı kolaylaştırmak adına elimizdeki her şeyi birilerine teslim etmeye hazırız. Burada bahsettiğim şey paramız, zamanımız, özel bilgilerimiz, kısacası bize ait ve bizi biz yapan her şey. İnternette aradığımızı daha kolay bulmak için arama geçmişimizin sağlayıcılar tarafından paylaşılmasını ve kullanılmasını kabul ediyoruz. Bir şeyleri gidip almak yerine sipariş vermek için konumumuzu, yani tüm adreslerimizi paylaşıyoruz. Hayatımıza dair pek çok bilgi artık başkalarının elinde. Bunun karşılığında ise çok basit bir şey talep ediyoruz: Hayatımızın kolaylaştırılması.

Hayatımızın kolaylaştırılması için güvenerek pek çok şey teslim ettiğimiz sistemlerden birini inceleyeceğiz bu yazıda. Akıllı Ev Sistemleri. Diğer bir adıyla Ev Otomasyon Sistemleri. Onların yardımıyla artık pek çok şeyi gerçekleştirmek için evde olmamız gerekmiyor. Evin ısısını dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Perdelerinizi veya panjurlarınızı açıp kapatabilir ve evin içindeki tüm elektronik aletleri rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda evin içindeyken de pek çok şeyi uzaktan kontrol ederek hayatınızı kolaylaştırabilir ve zaman kazanabilirsiniz.  

Akıllı Ev Sistemleri Nedir?

Akıllı ev sistemi dediğimiz sistem aslında her kullanıcı için genel geçer değildir. Bu sistemi kendi arzunuza ve beklentilerinize göre şekillendirebilir ve evinize bu şekilde kurulmasını talep edebilirsiniz. Akıllı ev sistemleri en basit ifadeyle, evinizde gerçekleştirdiğiniz bazı aktivitelerin elektronik bir sistem üzerinden akıllı cihazlarınızla kontrol edebileceğiniz veya evin içerisindeki panellerden yönetebileceğiniz bir ağa bağlanmasıdır. Özellikle de akıllı cihazlarınızdan takip edilebilir sistemler kurduğunuzda gerçekleştirebileceğiniz pek çok eylem için oldukça fazla zaman kazanacak ve aynı zamanda maddi olarakta tasarruf sağlayabileceksiniz.

Bu sistemler siz evinizden uzak olsanız bile evin içinde gerçekleştirmek istediğiniz şeyleri kontrol etmenizi sağlar. Doldurduğunuz çamaşır veya bulaşık makinesini uzaktan çalıştırmak için bile sistemler mevcuttur. Evdeki elektronik cihazlarınızın açık veya kapalı olup olmadığını kontrol edebilir, siz gelmeden önce açılmasını istediğiniz cihazlar varsa bunu sağlayabilirsiniz. Örneğin bir yaz günü eve girmeden önce perdelerinizi kapatabilir ve eve girişinizden birkaç dakika önce klimayı açarak sizi serin bir ortamın karşılamasını sağlayabilirsiniz. Evden çıkmadan önce hazırlayıp fırına yerleştirdiğiniz yemeği pişirebilir, kombinizin ayarlarını değiştirip evin sizin için ideal sıcaklıkta olmasını sağlayabilirsiniz. Aklınıza gelemeyecek daha pek çok uygulama ve arayüz sayesinde evinizde pek çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Akıllı Ev Sistemleri Nedir, Ne Kadar Güvenilir?

Bu Sistemler Ne Kadar Güvenilir?

Bu sistemlerin ne kadar güvenilir olduğu ile alakalı net bir şey söylemek aslında pek de mümkün değil. Neticede pek çok özel bilginizi ve evinizde ait pek çok kişisel görüntüyü söz konusu elektronik uygulamalar üzerinden bir ağ ile paylaşıyorsunuz. Tüm bu uygulamaların en azından birinde sızıntı olmadığını söylemek bizce yalan olacaktır. İçinde bulunduğumuz dünya düzeninde sistemlerin ve bu sistemlerin bağlı olduğu şirketlerin insanlara dair sahip olduğu veriler üzerinden kazandığı para belki de herhangi bir madde üzerinden kazandıkları paranın yüzlerce katıdır.

Bu uygulamaların bağlı olduğu şirketlerin sizin hayatınızla neden ilgileneceğini düşünüyor olabilirsiniz. Siz bu şirketler için ciddi bir gelir kaynağısınız. Sizin tercihleriniz ve alışkanlıklarınız, dünya üzerindeki neredeyse her bireyin olduğu gibi, çok değerli. Çünkü sizin bu sergilediğiniz tutumlar söz konusu firmalar için altın değerinde birer saha çalışması sonucu. Onlar sizin bu alışkanlıklarınız ve yerleşmiş kararlarınız doğrultusunda ürünlerin nasıl pazarlayacaklarını karar veriyorlar. Bu yüzden size ait kişisel bilgiler bir şirket yani üretici için oldukça değerli.

Bir başka açıdan bakacak olursak akıllı ev sistemleri tamamen elektronik ve online temelli bir yapıya sahiptir. Ve elbette bu sistemlerde yanılma ve arıza payı bırakılmaktadır. Yani sistemlerin kusursuz çalışmaması durumda ummadığınız sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Elbette daima sorunla karşılaşacağımız anlamına gelmiyor bu. Bu sistemlerin ne olursa olsun size oldukça fazla zaman kazandıracağı ve hayatınızı kolaylaştıracağı yadsınamaz bir gerçek.

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yeni Bir Sayfa… Çok mu Zor?
Sonraki
Yeşil Bursa

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.