Airdrop Nedir? Kripto Airdrop Rehberi 2022

Kripto para dünyasında airdrop, bir blok zinciri projesinin topluluk üyelerinin cüzdanlarına ücretsiz jetonlar veya madeni paralar dağıtmasıdır. Airdroplar, insanlara kendi paralarını riske atmadan yeni bir jeton veya jeton deneme şansı verdiği için, kripto projelerinin ilgili bir topluluk oluşturması için harika bir yoldur. Artı, kim bedava şeyleri sevmez ki?

Airdrop Nedir?

Airdrop, jetonların veya madeni paraların kullanıcıların cüzdan adreslerine ücretsiz olarak aktarıldığı bir tür kripto para birimi dağıtımıdır. Bir airdropun temel amacı, farkındalık yaratmak ve bir projenin görünürlüğünü artırmaktır, bu da daha fazla talebe ve token için daha yüksek bir fiyata yol açacaktır.

Bir airdrop almak için tek ihtiyacınız olan ilgili kripto para birimini destekleyen bir cüzdan. Örneğin, bir Airdrop Bitcoin Cash (BCH) almak istiyorsanız, BCH uyumlu bir cüzdanınız olması gerekir. Cüzdanınızı oluşturduktan sonra, airdropu gerçekleştiren ekibe açık anahtarınızı (“cüzdan adresiniz” olarak da bilinir) sağlamanız yeterlidir; jetonları doğrudan adresinize göndereceklerdir. 

Yeni Coin Projeleri Neden Sıklıkla Tercih Ediyor?

Airdrop, yeni kripto para projeleri tarafından kullanılan popüler bir pazarlama stratejisidir.

Ücretsiz jetonlar veya madeni paralar vererek, projeler projeleri hakkında bir vızıltı yaratabilir ve potansiyel yatırımcıların dikkatini çekebilir. Airdroplar, uzun vadede değerli olabilecek bir proje için bir destekçi topluluğu oluşturmaya da yardımcı olabilir. 

Bununla birlikte, jetonların gelecekte hiçbir değeri olmama olasılığı gibi, airdroplarla ilgili bazı riskler vardır. Genel olarak, airdrop, yeni kripto projelerinin başlaması ve görünürlük kazanması için potansiyel olarak etkili bir yoldur.

Airdrop’un Olumsuz Sonuçları Neler?

Airdroplar bir süredir ortalıkta dolaşıyor, ancak son zamanlarda bir pazarlama aracı olarak popüler hale geldiler. Airdrop, bir şirketin topluluğuna ücretsiz jetonlar veya madeni paralar dağıtmasıdır. Airdrop’lar, ilgi uyandırmak ve bir topluluk büyütmek için harika bir yol olsa da, dikkate alınması gereken bazı olumsuz sonuçlar da vardır.

İlk olumsuz sonuç, topluluk üyeleriniz arasında bir yetki duygusu yaratabilmesidir. İnsanlara ücretsiz jetonlar verildiğinde, şirketiniz için maliyetli olabilecek her zaman freebies beklemeye başlayabilirler. 

Ek olarak, tokenlar hemen kullanılmazsa veya takas edilmezse, sadece insanların cüzdanlarında kalabilir ve asla kullanılmayabilir, bu da bir airdrop’un amacını ortadan kaldırır. Bir başka potansiyel dezavantajı, amaçladığınızdan daha fazla jeton vermeniz olabilir.

Kazançlı Kripto Para Airdrop Örnekleri

Airdroplar, yeni kripto para birimlerini dağıtmanın popüler bir yolu haline geldi ve birçok geliştirici, projelerini başlatmak için bunları kullanıyor. Bazı airdrop’lar sadece ücretsiz eşantiyonlar olsa da, diğerleri katılımcılar için oldukça kazançlı olabilir. İşte katılımcılar için özellikle karlı olan kripto para birimi airdroplarına bazı örnekler.

İlk örnek Binance Coin (BNB) airdropudur. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance, 2017 yılında kendi yerel tokenini piyasaya sürdü. 

Tokenin kullanımını teşvik etmek için Binance, platformda tutulan her 10 BTC için 1 BNB oranında tokenin tüm kayıtlı kullanıcılarına dağıttı. Airdrop o zamanlar yaklaşık 30 milyon dolar değerindeydi ve o zamandan beri değeri 1 milyar doların üzerine çıktı. Başarılı bir airdrop daha Stellar Lumens (XLM) tarafından gerçekleştirildi.

Eğer yazımızı video olarak izlemek isterseniz;

Kripto101
Türkiye\'nin en geniş içeriğe sahip akademik kripto eğitim platformu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Metaverse Nedir?
Sonraki
FOMO Nedir, Nasıl Başa Çıkılır?

FOMO Nedir, Nasıl Başa Çıkılır?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.