Cuma Gününün Karası Olur mu?

black friday kara cuma olur mu?

 

black friday kara cuma olur mu?

Cuma günü bildiğiniz üzere biz Müslüman aleminin bayramıdır. Sevdiklerimizi ziyaret ederek ya da telefon açarak:” Hayırlı cumalar” deriz. Öyleyse bu televizyonlarda günlerdir reklamı yapılan ”black friday” yani kara cuma muhabbeti nedir? ”Black Friday” ABD’nin şükran gününden sonra gelen ilk cumaya verilen isimdir. 1932 yılından bu yana Noel alışverişi sezonun başlangıcı kabul ediliyor ve bu günlerde mağazalar erken saatlerde açılıp geç saatlere kadar hizmet vermeye devam ediyor. Üstelik insana ”bunu almalısın! çok ucuz!” gibi cezbedici mesajlar yollayacak kadar indirimli ürünler. Belki de ihtiyacın bile yok o ürüne ama çok ucuz dendiği için almak istiyorsun yani israf ediyorsun. İnternette ki alışveriş sitelerinin hepsinde %80 lere varan indirimler olduğu söyleniyor. Peki neden? Yıl sonuna son bir ay kaldı, ve üreticilerin elinde satılmayan 2019 sezonuna ait ürünler var. Tabiki bunu satmak isteyecek, ama kim zarar etmek ister ki? İndirim başlığı altında, yine kazanç elde ederek 2019 sezonundan kalan ürünlerini bitirip 2020 hazırlığına başlayacak. 2020 kasım ayında da yine aynı efsane cuma günleri yaşanacak.

Kısaca ”efsane cuma” günleri, lüzumundan fazla üretilen malların satışını sağlamak, tüketiciye intikal ettirebilmek için bulunmuş güya tüketici lehine işleyen bir mekanizma gibi gösterilen yöntemdir. Aslında daha üretim safhasında israfa yol açabilecek mal üretimi söz konusu olmasa, üretilen malın tüketiciye intikal etmesi için bu gibi yöntemlerin kullanılmasına ihtiyaç kalmayacaktır.

İndirimler Gerçekten Tüketici Yararına Mı?

Yukarıda ki ürün paşabahçeye ait ve bir internet sitesinde efsane cuma başlığı altında %42 indirimle satışa sunulmuş. Almak isteyen kişi ” 621 Tl den 357 Tl ye düşmüş, hemen almalıyım” diyebilir. Peki ya aynı ürün paşabahçenin sitesinde 165 Tl ye satılıyorsa?

Önce ürünün fiyatını yükseltip, daha sonra indirimli fiyatı ile bizlere satmaya çalışıyorlar. İhtiyacınız olan bir şeyleri satın alıyorsanız amenna, fakat sırf indirim var diye internetten ürünler sipariş ediyorsanız durun bir düşünün derim.

Kişisel web sitem aytiti.com dan diğer yazılarıma ulaşabilirsiniz.

Hayırlı cumalar, sağlıcakla kalın 🙂 

Aysel Kocabaş
Merhabalar, ben Aysel Kocabaş. İç Mimarım, kişisel web sitem de; kitap, film, belgesel, güncel konular ve mimari üzerine yazılar paylaşıyorum. Sitemi incelemek isterseniz; http://Aytiti.com
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Diyetini Bozmak İstemeyenler için Düşük Kalorili 5 Alkollü İçecek
düşük kalorili alkollü içecek eğlence arkadaşlarla

Diyetini Bozmak İstemeyenler için Düşük Kalorili 5 Alkollü İçecek

Sonraki
Bir Yaz Hikayesi #1

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.