Adet Sancıları Bize Bir Şeyler Mi Anlatıyor?

Adet Sancısı

Yine sırtın büsbütün kasılıyor, karnına sancı saplandı, kasıklarına birisi bıçaklar saplıyor sanki ve sen olduğun yerde kaldın. Tek bir adım atamıyorsun. Sadece tuvalete gidip o klozete oturmak istiyorsun. Tuvalete gidince sanki hepsi içeriden çıkınca rahatlayacakmışsın da bir daha olmayacakmış gibi düşünüyorsun ama yanılıyorsun. 

Sen de biliyorsundur belki ama ben yine de bir hatırlatayım. O ağrılar çok normal aslında herkeste oluyor. O ağrılar rahim dediğimiz organın içeriden kasılmalarla içindeki doku parçalarını dışarıya atmasının sebebi. O dokular da bebek gelecek diye dört gözle bekleyen rahim duvarı dokusu. Vücut öyle tuhaf ki her ay bebek gelecek diye sevinçle hazırlıklarını yapıyor. Sen ne düşünüyorsun ne istiyorsun bilmiyor. O sadece bebiş gelirse hazırlığımızı yapalım diye çabalıyor. En sonunda ay sonunda bakıyor ki gelen giden yok o zaman yıkıluyor. Evet evet yıkılıyor. Bebek gelecek diye kalınlaşan o duvar, yıkılmaya başlıyor ve bu doku parçalarını atmak için de kasılmaya başlıyor. Hoş geldin ağrılar ve kanamalar. 

Buraya kadar her şey normal. Ama bazısında bu ağrılar o iki üç günü zindan ediyor. İşte bu ağrılar normal olmayabilir, dikkat! Gencim, ilişkiye girmedim, ilk dönemlerim, ben hep düzensizim, benim ağrılarım hep oluyor… falan demeyin. Eğer bu ağrılar sizi çileden çıkarıyorsa, okulunuza randevunuza işinize gidemiyorsanız, yapmanız gereken işleri size yaptırmıyorsa bunlar normal olmayabilir. 

Ne yapın? Çok zor değil. Bir doktora gidin. Tercihen bir kadın hastalıkları ve doğum uzananına. Bir baksın ve o yorumlasın. 

Normal dediğimiz ağrılar için ne yapalım? 

O da başka yazıya kalsın şimdilik bu kadar yazasım geldi  

L.
Yorumlarınızı beklerim
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Aç Uyudunuz mu?
Sonraki
Kitap İzle, Film Oku. Çünkü Çok Güzel Bir Duygu ツ
Kitap İzle, Film Oku. Çünkü Çok Güzel Bir Duygu ツ

Kitap İzle, Film Oku. Çünkü Çok Güzel Bir Duygu ツ

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.