Acil Servis Hemşiresi Olmak

Hemşire

Acil serviste bir pazar günüydü. Sabahın ilk saatlerinde hasta teslimi yapıyorduk. Kritik hastalar her zaman dikkatimi çekmiştir. Daha çok ilgilenilmesi gereken ve daha eğitici tarafları vardır her zaman. Kritik hastanın anlatılmasını sabırsızlıkla bekliyordum. Nihayet sıra hastama gelmişti. Hasta bilinç bulanıklığı ile gelmiş alkol tüketen bir hastaydı, hastanın tüm işlemleri bitmiş sadece taburculuk için bekliyordu.

Kritik olmaması aslında sevindiriciydi fakat içimde oluşan bir şeyler vardı. Hastayı kritik olarak nitelendirmek in sebebi acil serviste en baş yatakta yatması ve ekipmanlara yakın olmasıydı. Hastanın tüm tetkik sonuçlarına baktım, anemnezini inceledikten sonra viral takibi yapmak için hastanın yanına gittim.

Hemşire

Hasta uyuyordu uyandırdım hasta sorularıma çok yavaş ve zorlukla cevap veriyordu, bu ilgimi çekmişti. Hasta yakınına ne zamandır alkol aldığını ve her alımında böyle olur mu sorularını yönelttim. Aldığım cevap beni endişelendirmeye devam etmişti. Hasta devamlı alkol alıyordu ve ilk defa bu şekilde bilinç kaybı yaşıyordu. Doktorunu arayıp tekrar bilgilendirin. Bu arada hasta tuvalete gitmek istedi hastaya eşlik ettim hasta yürürken denge kurmada zorlanıyordu.

Tuvaletten sonra hekimi tekrar muayene için geldi. Hekime hastanın zor ve yavaş cevap verdiğini yürüme dengesinin bozuk olduğunu ifade ettim. Hastadan kranial tomografi istedik. Sonuçlar çıkınca içimdeki hissin yanılmadığını anladım, hastanın beyin kanaması mevcuttu. Sevinmiştim hastanın beyin kanaması olduğu için değil gözle görünür normal değerlerle hastayı taburcu etmedik diye. Karar vermenin, önemsemenin, sorumluluk almanın ve birlikte çalışmanın önemini anladık..
Bugün günlerden pazar ve içimi şüphelendiren o ufacık şey sayesinde hasta bir insan emin ellerde🙏

Hemşire olmak bilinçli olmayı gerektirir. Ayrıca bilgi ve deneyime çok önemlidir. Hele ki acil serviste çalışıyorsak, kritik yapma ve hızlı düşünüp karar verme yetkinliği misin olması önemli. Acil servis hemşiresinin gözünden hiçbir şey kaçmamalı..✌️

Bir hemşirelik serüveni
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Merhaba Yeni Başlangıçlar

Merhaba Yeni Başlangıçlar

Sonraki
Gelecek ve Belirsizlik

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.