İş Hayatında Motivasyon

motivation concept with business elements and related keywords

Bizleri çalıştığımız birim için adeta yapı taşları olarak tanımlayabilirim. Yöneticimizin veya müşterimizin bizlerden beklediklerini karşılarken aslında başka bir yandan hedeflerimizi gerçekleştiriyoruz. Yaptığımız işler de gerçekleştirmiş olduğumuz hedeflerimiz aynı zamanda çalıştığımız birimin başarısını artırıyor. Bizler kim miyiz? Bizler yönetici asistanlarıyız.

Bizler, fazla sorumluluk üstelenirken bir çok role gireriz. Yöneticimizin sağ kolu olmamız en büyük rolümüzdür. Çalıştığımız birimin verimliliğinin artması ve yöneticimizin işlerinin tökezlemeden ilerlemesi bizlere bağlıdır. E bu durumda  motivasyonumuzun yüksek olması çok önemlidir, peki motivasyon nasıl yükseltilebilir?

Bizleri farklılaştıran kültürlerimizdir. Bu nedenle motivasyonun istikrarlı bir şekilde sürdürülmesi için uygulanabilecek bir çok strateji var. Ortak noktalarını sizlere aşağıdaki şekilde örneklendirebilirim.

Yöneticilerimiz bizler için adeta idoldür. Onları örnek alır ve liderimiz gibi görürüz. Bu nedenle yöneticilerimizin karşılarına çıkan sorunlara pratik bir şekilde çözüm bulmaları, bu şartlarda çalışmayı elden bırakmamaları ve her zaman olumlu davranışlar sergilemeleri bizleri işimize daha çok bağlar.

motivation concept with business elements and related keywords

İşine aşık bir yönetici düşünün , onun ile bu yola çıkmak bence biz asistanların asla hayır diyemeyeceği bir durum. Ayrıca somurtkan ya da soğuk karakterli bir yapıdan ziyade güler yüzlü, eğlenceli, dinamik bir yöneticiyi nerede görsek motivasyonumuzun bir anda yükseleceğini söyleyebilirim.

Bize verilen işi, tam da istenilen gibi bitirip, teslim ettiğimizde yöneticimizin takdir etmesi bizi çok mutlu eder. Ki kişiye özel takdir etmesi de çalıştığımız birimin zincir halklarından olduğumuzu hissettirir. Bu süreçte bir önceki ve sonraki zincirleri olduğundan fazla önemsemeye başlarız.

Uzun bir süre tek konumda çalışmak, içimizde var olan yaratıcılığı bastırır ve monotonlaşmaya başlarız. Çalıştığımız süreçte birimde bizden istenen sorumluluklar dışında bizlere farklı alanlarda öğrenme fırsatı verilmesi bizleri çok mutlu eder. Mesela seminerlerde, konferanslarda, eğitim kurslarında, hatta sosyal projelerde yer almamız için fırsatlar sunulması bizleri geliştirdiği kadar motive de edecektir. Sonuçta psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarımızın karşılanmasını her çalışan gibi bizlerde isteriz ve bunu sağlayan birimlerle çalışırız. Ve değinmek istediğim bir diğer konu ise, aldığımız maaş tutarı, yüksek ödemeler, primler, avanslar gibi maddi açıdan motive eden yöntemlerdir.

İş ortamımız bence bizleri en çok etkileyen, çalışmamıza motive eden en önemli unsurlardan. Ferah olması, canlı renklerin tercih edilmesi bunaltıcı bir hava yaratmayacak ve bizi iş stresinden biraz da olsa uzaklaştıracaktır. Aslında yaptığımız işlere göre çalışma ortamlarımız farklılık gösterse de, bizler için “comfort zone” oluşturulması adeta evimizdeyiz hissi verecektir. Kendimize ait masamızın olması, kendi eşyalarımızın  (kupa, kalemlik, çerçeve, defter) da masada yer edilebilmesi işimize odaklanmamızı sağlayacaktır.

Birbirlerini tanımayan, sabahları günaydınlaşmayan, akşamları iyi akşamlar dileklerini belirtmeyen bir ekip içinde olmamız bizleri olumsuz etkiler. Ekip arkadaşlarımız ile iletişimde olmamız, yardımlaşmamız, belirli düzeyde bağ kurmamız onlarla arkadaş olmamız iş hayatında bizleri motive eder. Çalışma ortamını pozitif bir enerji kapsayacağı gibi işe verimliliğimiz de daha çok artacaktır. Bu süreçte eğer yeni açılmış bir birim ise tanıtım etkinlikleri, tanışma partileri gibi oryantasyon programları yapılabilir. İşimizi aşk ile yapmamız, cana yakın olmamız, iletişim kurmamız ve kaynaşmamız da motivasyonumuzu yükseltecektir. Ayrıca mesai saatleri dışında bizlere dinleneceğimiz; kahve ve kitap odası, oyun-atari odası, dinlenme odası gibi bir takım özel alanların çalıştığımız birimde olması bizleri iş stresinden, koşuşturmalarımızdan bir nebze uzaklaştırıp, dinlendikten sonra işimize daha aktif ve enerjik dönmemizi sağlayacaktır.

İş hayatı denildiği zaman sıkıcı ve stresli geçeceğini düşünür insanlar. Bahsettiğim motivasyon süreçleri olduğu zaman bizler her zaman işimizi severek ve eğlenceli yapabiliriz, eğer yok ise bunları kendimiz yaratabiliriz. Ve işimize aşık bir asistan olarak  daima güçlü bir duruş sergiler ve her zorlukta motivasyonunuzu yüksek tutarız. Ayrıca her gün gelişen teknolojinin takibinde kalarak kendimizi kolayca geliştirebiliriz. Biz kendimize inanıp güvendiğimiz sürece insanlar da bize inanacak ve güvenecektir.

Eğer bir işi yapabileceğine inanırsan, ne kadar güç olursa olsun başarırsın. Ama kendini, dünyadaki en basit bir şeyi yapamayacak biri olarak görürsen, köstebek tepecikleri bile gözüne tırmanamayacağın kadar yüksek görünür.

Émile Coué

Burçin Kürekçi

Marmara Üniversite’si Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Öğrencisi

burcin-kurekci
Subscribe
Bildir
18 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yalnızlık Korkum ve Arkadaşlıklar

Yalnızlık Korkum ve Arkadaşlıklar

Sonraki
GRAMMY AWARDS, JOHN NASH

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.