8 ADIMDA MOKA POT

Moka potun demlediği kahve zengin, ağır gövdeli, lezzetli ve çok yönlüdür. Bir kez alıştıktan sonra, demlemeye doyamayacağınıza eminim.

Moka Pot Nedir?

Moka Pot, mucit Luigi De Ponti tarafından 1933 yılında Alfonso Bialetti için tasarlanmış bir set üstü kahve makinesidir. Bu yeni, art deco kahve makinesi tüm İtalya’da çok hızlı bir şekilde benimsenmiştir.

İnsanlar, ticari espresso benzeri kahveyi bir eve getirme işini oldukça sevdiler.  

50’lerin sonunda, Moka Pot tüm Avrupa’da bulunabilirliği ve Kuzey Amerika, Kuzey Afrika ve Yakın Doğu da bira üreticisinin dikkatini çekmeye başladı.

Şimdi düzinelerce Moka Pot şirketi var, ancak orijinal moka pot şirketi Bialetti hala gücünü korumaktadır. Orijinal ve ikonik Bialetti Express’leri hala en çok satanlarından biridir.

Moka Pot Detaylı İnceleme

Paslanmaz çelik veya aliminyum gövdeden oluşmaktadır. Isıya dayanıklı olduğundan gövdesi zarar görmez ve uzun yıllar kullanmamızı sağlar. 

Su haznesinin hemen üzerinde bir kahve sepeti bulunur. Bu sepet telveyi tutar ve alt kısmında buharın yükselmesine olanak sağlar. Kahve telvesindeki yağ, asit ve aroma gibi maddeleri çıkarmasına izin veren küçük delikler bulunur.

Sepetin hemen üzerinde, demlenmiş kahvenin basınç yoluyla, bir huni aracılığıyla, bir ağızdan dışarı ve üst hazneye yükselmesine (ancak telvesinin değil) izin veren filtre süzgeci bulunur .

Moka Pot Nasıl Kullanılır?

1. Başlamadan önce, tüm ekipmanınızı tek bir yerde toplayın. 250g/ml filtrelenmiş suyu kaynatın.

2. Moka potunuzun alt yarısını teraziye yerleştirin ve sıfıra ayarlayın. Kaynatmadan hemen sonra 250g/ml filtrelenmiş su ile doldurun.

3. Kahve filtresini tencerenin tabanına yerleştirin ve Artisan çekilmiş kahve poşetinizi filtreye boşaltın. Parmağınızı kullanarak kahveyi düzleştirin.

4. Bir havlu veya fırın eldiveni kullanarak moka kabının üst kısmını tabana dikkatlice vidalayın. Aşırı sıkmaktan kaçının.

5. Moka kabını orta ateşte kapağı açık kalacak şekilde yerleştirin. Sapının doğrudan ısının üzerine yerleştirilmediğinden emin olun.

6. Kahve köpürmeye başlayacak ve moka potunuz kabarık bir ses çıkaracaktır. Kahve başlangıçta koyu görünecek ve demleme ilerledikçe rengi daha açık hale gelecektir. Rengi bal sarısına döndüğünde, moka kabını ocaktan alın ve bir havlu veya fırın eldiveni kullanarak kapağını kapatın. Dikkat sıcak olacaktır!

7. Moka potunuzun tabanına 10 saniye boyunca soğuk su akıtın, bir havluyla tutarak veya fırın eldiveni giyerek kendinizi koruduğunuzdan emin olun. Soğuk su, kahvenin aşırı çekilmesini durduracaktır.

8. Kahveyi 30 saniye dinlenmeye bırakın. Servis yapın ve tadını çıkarın!

Moka potta yapıldığında tadının en iyi ortaya çıkacağı kahveyi soracak olursanız da  mükemmel aroması ile şiddetle Yöresel Hindistan kahvesini öneririm.

Şimdiden afiyet olsun! 

Zeynep
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
YENİ NESİL EĞİTİM ANLAYIŞINDA VERİMLİ ÇALIŞMA TEKNİKLERİ

YENİ NESİL EĞİTİM ANLAYIŞINDA VERİMLİ ÇALIŞMA TEKNİKLERİ

Sonraki
Kaybolan benliğim!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.